Nog even respijt voor de taxironselaars mmm 10 'Dit levert juist meer werk op' Volgens VNO-NCW en MKB-Ne- derland kan de gezondheidszorg veel goedkoper werken als zorg verleners en patiënten de nieuw ste technologie omarmen, zo stel len zij in een visie die ze gisteren aanboden aan zorgminister Edith Schippers. In het rapport staat dat mensen bijvoorbeeld een ver kleurend moedervlekje best zelf kunnen controleren met een app. Ook de echo bij zwangerschap zou thuis kunnen. En zelfs che motherapie zou je de thuis kun nen krijgen. Dermatoloog Tamar Nijsten van het Erasmus MC: „Om te zeg gen dat dit de grote kostenbespa ring in de zorg gaat zijn, is echt een illusie." Die app waarmee je zou kunnen vaststellen of een moedervlek al dan niet kwaadaar dig is, is volgens hem nog lang niet zo goed als de werkgevers doen voorkomen. „Ik maak me grote zorgen; de wetenschappe lijke bewijsvoering is flinterdun", zegt Nijsten, die tevens professor is. De Universiteit Leiden heeft pas de uitkomsten van de app verge leken met die van een dermato loog. „Patiënten moesten twee plekjes aanwijzen die ze met de app beoordeeld wilden hebben. De mate van overeenkomst met de bevindingen van de dermato loog was echt uitzonderlijk laag." Op een schaal van o tot t scoorde de app 0,073. „In de wetenschap zijn we pas tevreden als we op 0,8 zitten. Die app is eigenlijk waar deloos." Bovendien gaan mensen volgens hem wellicht juist vaker naar de dokter als de app ten on rechte aangeeft dat er iets mis is. Ook professor ]an Schellens van het Antoni van Leeuwenhoek ver wacht niet dat chemotherapie in tabletvorm een megabesparing oplevert. „Voor een aantal behan delingen kunnen tabletten uit komst bieden. Maar voor de klas sieke chemokuur met infusen is het altijd nodig dat de beenmerg- functie wordt gecontroleerd." De rechter in Haarlem vindt het kort geding tussen de chauffeurs en de gemeente Haarlemmer meer, die de ronselaars wil verbie den, zo complex, dat hij een paar dagen moet nadenken. Het kort geding was aangespan nen door 61 taxichauffeurs die de gemeente Haarlemmermeer wil verjagen van Schiphol omdat zij de openbare orde zouden versto ren. Het gaat om chauffeurs die géén 800 euro betalen aan Schip hol om op de taxibaan te mogen staan, maar hun wagen op de par keerplaats zetten en bij de uitgang van Schiphol reizigers aanspreken. Dat mag van de wet, maar zorgt volgens de gemeente en Schiphol voor veel klachten over intimida tie. Het regende voorbeelden gis teren: reizigers die worden uitge scholden, achtervolgd, bedreigd en reizigers van wie de koffer uit de handen wordt gerukt. „De in ternationale reputatie van Schip hol staat op het spel, reizigers noe men de ontvangst hier hetzelfde als in een derdewereldland", zei de advocaat van Schiphol. Het absolute dieptepunt, voegde de advocaat van de ge meente nog toe, waren de rake klappen die een buschauffeur ontving toen hij ronselaars tegen hield die reizigers uit zijn bus pro beerden in te pikken. De taxichauffeurs vinden het al lemaal de schuld van Schiphol zelf. De chauffeurs mogen hun diensten aanbieden volgens de wet. Het zijn in hun ogen juist die 'asociale' beveiligers van Schiphol die voor relletjes zorgen. „Ze heb ben zelfs knokploegen en free- fighters ingehuurd om ons te ver jagen", zei taxichauffeur Oussama Alaoui Mdaghri namens zijn col lega's. De rechter gaat 'zo snel moge lijk' (vermoedelijk over enkele da gen) de knoop doorhakken over de vraag of de gemeente de taxi chauffeurs mag weren op basis van de openbare orde Maatkostuums, gecoiffeerde baarden en een messcherpe scheiding. De Koerdische hipsters van Mr. Erbil willen met hun verschijning tonen dat Irak meer biedt dan ellende en smeulende puinhopen. IRAK VIERT HET LEVEN rele evenementen. Deze maand poseerden zij voor het eerst voor een heuse internationale modeshoot. Arabist Jan Jaap de Ruiter noemt Mr. Erbil een verfrissende en welkome beweging en hij snapt waar de behoefte van de hipsters vandaan komt om zich te manifesteren. Hij verwijst daarbij naar het kapot geschoten Beiroet dat tijdens conflicten toch thuisbasis was van allerlei dancefeesten. „In tijden van ellende en oorlog hebben men sen juist zin om het leven te vieren. In Irak, Marokko, Libanon en andere landen flore ren allerlei subculturen. Van rock tot gothic en van de gayscene tot nu een hipsterbewe ging. „Verder is de opkomst van Mr. Er bil niet heel gek: Arabische man nen zijn waanzinnig ijdel en dol op kleding en uiterlijke verzor ging. Ze schamen zich niet om langer dan hun vrouwen voor de spiegel te staan en voeren onderling uitgebreide gesprek ken over de juiste baardlengte en de beste manier om je scheiding te dragen", aldus De Ruiter. Veel van de schoenen, jasjes en hemden die Mr. Er- bils hipsters dragen worden in eigen stad geproduceerd naar westers voorbeeld. Verder im porteren familie en vrienden op verzoek stapels kleding en verzor gingsproducten uit Europa en Amerika om Mr. Erbil te laten shi nen. j v en oorlogsgeweld blijven een poten- 1 tiële dreiging in de regio, maar toch komen steeds meer mannen in het Koerdische deel van Irak als I I hipster uit de kast. Mr. Er- I V» bil heet het stijlvolle col lectief dat met zijn zorgvuldig samenge stelde uniform bestaande uit baretten, snelle zonnebrillen en maatpakken niet zou misstaan op de cover van Vogue Man. Het contrast met de vormloze outfits van radicale islamieten kan niet groter zijn. De snel groeiende club telt nu ongeveer 40 hipsters, beheert een eigen Facebook- pagina en heeft meer dan 35.000 volgers op Instagram. De thuisbasis: universiteitsstad Erbil die in reisgids Lonely Planet als hip, happening en hot wordt omschreven. Hier organiseerde student en fashionista Go ran Pshtiwan (26) een jaar terug Mr. Er- bils voorloper de Gents gathering Erbil. In interviews vertelde hij dat zijn initia tief tegenwicht moet bieden aan de heer sende somberheid, veroorzaakt door oor log, geweld en economische crisis. Hij wilde zorgen voor een positieve, modi euze noot die het imago van de regio een kleine draai zou geven. Tegelijkertijd is hij niet vies van aan dacht en cultiveren hij en zijn vrienden hun dwarse houding met hun voor liefde voor mode, pommade en cultu- vrijdag 3 februari 2017 Specialist ziet niets in zorg-app Medisch specialisten maken gehakt van het werkgeversplan waarmee 1,5 miljard zou kun nen worden bezuinigd in de zorg. Technologische snufjes zorgen volgens artsen niet voor minder maar juist voor méér doktersbezoekjes. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam De 'taxironselaars' op Schiphol mogen zeker nog enkele dagen blijven zoeken naar klandizie bij de uitgang van de luchtha ven. Victor Schildkamp Haarlem Hipsters van Mr. Erbil shinen tussen de puinhopen Annemart van Rhee Rotterdam/Irak

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10