OZCAN AKYOL 'Meer politiegeweld door komst taser' Rondreizen fly-drives Vliegreizen Kras.nl/rondreis 6 of 0900-9697 Column Gisteren kwam DUO On derwijsonderzoek met zeer verontrustende cijfers: een op de negen docenten in het voortgezet onderwijs vermijdt ge voelige onderwerpen in de klas. Dan moeten we denken aan ho moseksualiteit, de politieke situa tie in het Midden-Oosten en span ningen in Turkije. Om geen onge makkelijke sfeer in een lokaal te creëren, kiezen leerkrachten er voor om de confrontatie niet aan te gaan, zelfs als ze hun stellingen feitelijk kunnen onderbouwen. De conclusie die Duo Onder wijsonderzoek presenteert is hard: de integratie van jongeren met een migrantenachtergrond zou mis lukt zijn. Het vrije woord moet plaatsmaken voor opvattingen die voortvloeien uit een on verzoen lijke interpretatie van een religie. Het zou zomaar deels waar kun nen zijn. In mijn rol als schrijver bezoek ik regelmatig het voortgezet on derwijs. In elk uithoek van het land bieden scholen gastcolleges van schrijvers aan, in de hoop dat de kinderen wat vaker naar een boek zullen grijpen, in plaats van hun mobiele telefoons. Wat me opvalt, is dat vooral jon geren in de Randstad, met name in Amsterdam en Rotterdam, bijna geen gezag dulden. De leraar is vaak een murw gebeukte idea list, die uit angst voor represailles al helemaal niet meer corrigerend optreedt. Vorige week stond ik voor een klas vol vmbo'ers die allemaal hun mobiele telefoons vasthielden en daar druk mee bezig waren, ter wijl hun lerares, een vrouw van 30 jaar, machteloos voor zich uit stond te staren. Af en toe slaakte ze een zucht van wanhoop. Toen ik haar na de les vroeg waarom ze niet ingreep, vertelde de lerares dat de kinderen nog drukker worden als ze de tele foons afpakt. Een keer had ze tij dens de les gezegd dat ze haar scholieren zonder gewetensbe zwaren bij de politie zou aangeven op het moment dat er een bij Op sporing Verzocht in beeld ver scheen. Een jongen verzekerde haar dat ze dan verkracht zou wor den, door een vriend of een neef. De oorzaak van misstanden in het onderwijs wordt nu volledig bij de mislukte integratie gezocht. Maar er speelt meer: zolang de leerkracht niet iemand is voor wie jonge kinderen automatisch res pect hebben en er geen autoriteit in klassen mag bestaan, is het een kwestie van tijd voor totale anar chie op sommige scholen zal do mineren. De leraar is een murw gebeukte idealist die niet meer corrigeert De politie experimenteert vanaf deze maand in Amersfoort, Zwolle en Rotterdam met de ta ser. Het omstreden stroomstoot wapen moet vooral worden ge bruikt als de wapenstok niet meer helpt, maar het vuurwapen een te zwaar middel is. „In de praktijk zal het vooral worden gebruikt in plaats van de wapenstok", zegt Emile Affolter van Amnesty. „Een experiment is daarom niet nodig. We weten al dat het leidt tot meer geweld van de politie omdat agen ten denken dat er weinig risico's zijn. Maar er zijn wel degelijk gevaren. Wereldwijd vielen al honderden doden bij gebruik van een taser. Zeker 50 gevallen zijn recht streeks te herleiden naar die taser. Wij zijn er niet op tegen als de ta ser aan goed getrainde arrestatie teams wordt meegegeven. Maar als ze de taser aan elke agent ge ven, weten we al wat er gaat ge beuren: meer politiegeweld." Politiewoordvoerder Robbert Salome benadrukt dat de politie al ervaring heeft. „Het stroomstoot wapen is al in gebruik sinds 2009 bij onze arrestatieteams. En het wordt minstens één keer per week gebruikt. Dus al honderden keren. Nul doden, nul slachtoffers met ernstig letsel en nul rechtszaken." Volgens advocaat Frank van Ar- denne laat de 'tijdelijke gewelds- instructie' die voor de proef met de taser is opgesteld, ruimte om de taser sneller in te zetten dan het vuurwapen. „De taser mag ook gebruikt worden 'ter afwen ding van direct dreigend gevaar voor eigen of iemand anders lijf. Dat biedt de agent ruimte om de taser eerder in te zetten dan het vuurwapen. Daarnaast lijkt een taser veel minder gevaarlijk. Mijn punt is: er zijn meer mogelijkhe den om de taser in te zetten dan het vuurwapen, terwijl de taser dezelfde fatale gevolgen kan heb ben, zegt Amnesty." Volgens Salome is bewezen dat de taser minder risico's met zich meebrengt dan het vuurwapen. „Hij wordt al op grote schaal ge bruikt in Engeland, Amerika, Duitsland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland en Singapore. De medische gevolgen zijn onder zocht en de kans om te overlijden is zeer klein. Daar baseren wij ons op." De wereld is Kras 5 dagen al v.a donderdag 2 februari 2017 @ÖzcanAkyol Het stroomstootwapen dat de politie wil gaan gebruiken, gaat niet voor minder, maar méér politiegeweld zorgen. Dat zegt Amnesty International. Victor Schildkamp Amsterdam Brazilië I4dgn v.a. 1579 Natuurgeweld, metropolen en witte stranden Costa Rica 14 dgn v.a. 1629 Vulkanen, gifkikkers, luiaards en nevelwouden Griekenland 8 dgn v.a. 579 Indrukwekkende ruïnes, bergdorpjes en mythologie India 14dgnv.a. 1049 Kleurrijke steden, fraaie natuur en de Taj Mahal Israël 8 dgn v.a. 649 Bijbelse geschiedenis en het unieke Jeruzalem Italië 5 dgn v.a. 449 Rijke cultuur, klassieke steden en wijngaarden Madeira 8 dgn v.a. 519 Kleurrijke botanische tuinen en ruige kustlijnen Marokko 8 dgn v.a. 519 Sfeervolle koningssteden, Atlasgebergte en oases Noorwegen 7 dgn v.a. 949 Spectaculaire watervallen, fjorden en bergen Thailand isdgnv.a.1129 Kleurrijke tempelsjungle en witte stranden USA 9 dgn v.a. 949 Metropolen, weidse landschappen en natuurparken Zuid-AFrika 16 dgn v.a. 1249 Wildparken, koninkrijken en natuurspektakels Ruim aanbod rondreizen en fly-drives in Europa en ver daarbuiten! Zie Kras.nl/brochures 70 cpg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 6