Roaming Goes betreurt besluit ProRail over snelheid CDA Hulst: De maat is vol met overlast Mozzarella 2 ROAMING GEEN EXTRA KOSTEN Geen zorgen meer over extra kosten bij bellen in het buitenland. Vanaf 15 juni gelden in de hele Europese Unie dezelfde tarieven. Zeker bewoners van de grensstreek zijn daarbij gebaat. Commentaar Ia jarenlange discussie is de laatste hobbel genomen: vanaf 15 juni kunnen we zonder nadenken in de Europese Unie bel len, sms'en en via 4G internetten zonder dat het extra geld kost. Dat het er aan zat te komen was bekend. Maar in Brussel werd nog onderhandeld over de gevolgen voor providers. Die vreesden namelijk hogere kosten. Nu zijn afspraken gemaakt over wat ze on derling maximaal mogen rekenen voor het gebruik van eikaars net werk. Daarmee is een 'roamingloos' Europa een feit. Goed nieuws voor consumenten. Al werd het tijd. Want met open grenzen is het merkwaardig dat mobiele bel- en databundels niet zonder extra kosten gelden in andere EU-landen. Voor Zeeuwen is het extra goed nieuws. Bewoners aan de grensstreek zien hun mobiel regelmatig automatisch naar een Belgische provider switchen. Wie niet oppast, kan gepeperde rekeningen krijgen. Daar komt nu een eind aan. Toch is er nog een aantal losse eindjes. Hoewel roamingkosten niet meer direct op de consument mogen worden afgewenteld, blijven providers onderling kosten betalen voor gebruik van eikaars netwerk. Ze zullen naar manieren zoeken om die te kunnen betalen. Of dat leidt tot duurdere of uitgeklede abonnementen weet niemand. Mo gelijk moeten providers extra investeren in hun netwerken, omdat meer mensen er gebruik van gaan maken. Ook dat geld moet ergens vandaan komen. Verder is het de vraag of bewoners in de grensstreek echt van de problemen af zijn. Weliswaar is afgesproken dat providers er rekening mee moeten houden dat mobieltjes in de grensstreek au tomatisch switchen naar buitenlandse netwerken. Maar hoe ze daar mee omgaan, is afwachten. Het is daarom belangrijk dat Europa blijft toezien op wat providers doen. Anders zijn consumenten straks als nog de gebeten hond. Het is belangrijk dat Europa blijft toezien op wat providers doen De snelheid kan volgens spoorbe- heerder ProRail weer omhoog om dat het spoor in Goes volgens af spraak is vernieuwd en voorzien van raildempers. „Nu beide maatregelen alweer enige tijd zijn doorgevoerd, is het tijd geworden om de tijdelijke snel heidsbeperking op te heffen. Deze wordt namelijk niet vanwege spoorwegveiligheidsredenen toe gepast en beïnvloedt de punctuali teit op de Zeeuwse lijn negatief. Daarom hebben we onze aannemer opdracht gegeven de tijdelijke snel heidsborden weg te halen", meldt ProRail. Maar de gemeente heeft een an dere lezing, want ook geluidsscher men zijn een belangrijk onderdeel van het pakket geluidbeperkende maatregelen. „Met ProRail hebben we in 2012 afgesproken dat de treinen langza mer rijden op het spoor door Goes totdat de geluidmaatregelen waren uitgevoerd. De geluidmaatregelen waren: het aanbrengen van beton nen dwarsliggers en raildempers. De planning was dat de geluids schermen in 2015-2016 geplaatst zouden worden. Inmiddels is deze planning door ProRail uitgesteld waardoor de schermen nog niet zijn geplaatst. Wij zouden het dan ook redelijk vinden als de tijdelijke snelheidsbeperking voorlopig blijft bestaan, ook al staat ProRail juri disch gezien in haar recht." ALMANAK Hoe jong Thomas nog is, één ding weet de negenjarige lekker bek al heel erg goed: als hij op de verjaardag van zijn oom is, ko men altijd de lekkerste hapjes voorbij. Ook deze keer is daarop geen uitzondering. Thomas is lekker aan het spelen als de eerste hapjes langskomen: kaas, worst, druiven, tomaatjes en mozza rella. De jarige vraagt Thomas of hij mozzarella lekker vindt. 'Ei genlijk zit er helemaal geen smaak aan', zegt hij nog. Thomas kijkt hem aan, haalt zijn schouders op en denkt hardop: 'Maar waarom maken ze het dan?' Zonnepanelen slaan aan Voorpremière dagboek BR43 Schoolmuseum weer geopend In gemeente geen radarvoertuigen Een 'grote overwinning voor de Eu ropese consument', zo werd het ge noemd. Het Europees Parlement en tijdelijk EU-voorzitter Malta bereik ten deze week een akkoord dat de weg vrij maakt voor gratis 'roaming'. In de praktijk betekent het dat vanaf 15 juni de kosten voor sms'en, bellen en mobiel internetten in de hele Europese Unie gelijk zijn. Dus geen onverwacht hoge rekeningen meer na een vakantie over de grens. Mobiele bundels gelden voortaan voor alle EU-landen. Wat is roaming? Om te bellen of te internetten in het buitenland maakt je mobiele telefoon verbinding met het net werk van een ander telecombedrijf dan je eigen aanbieder. Dat wordt roaming genoemd. De buiten landse provider stuurt daarvoor een rekening aan je telecombedrijf. Die extra kosten worden doorbere kend aan de klant. Hoe kun je dat voorkomen? In het verleden kon vooral mo biel internetten leiden tot exorbi tante rekeningen. Je kunt daarom een maximumbedrag instellen. Of 'dataroaming' standaard uitzetten, maar dan is het ook niet mogelijk om bijvoorbeeld WhatsApp te ge bruiken. Tenzij er wifi is. Wat zijn de kosten van (data)roaming? Lang niet meer zo hoog als enkele jaren geleden. Onder druk van Eu ropese Commissie en Parlement zijn die al geleidelijk verlaagd. In 2008 betaalde je nog 55 cent per minuut voor bellen in de EU. Nu is dat 6 cent. Mobiel internet was in 2012 70 cent per megabyte, nu 6 cent. Ter indicatie: video kijken vergt pakweg 10 megabyte per mi nuut. Wat voor akkoord is er nu gesloten? Dat gaat over de groothandels- prijzen die telecombedrijven el kaar in rekening (blijven) brengen voor roaming. Het maximumtarief wordt in stappen verlaagd, van 8,50 euro per gigabyte nu tot 2,50 euro in 2022. Zo moet worden voorkomen dat providers hoge kosten op andere manieren gaan verrekenen. Wat betekent het voor de grensstreek? Minder kosten en minder gedoe. Wel kunnen providers kosten in rekening brengen als klanten te veel 'roamen'. Dan kan een pro bleem zijn in grensstreken, waar bewoners soms automatisch op een buitenlands netwerk belan den. Afgesproken is dat providers daar rekening mee moeten hou den. Eind goed, al goed? Voor wie geen speciale bundel heeft, blijft bellen en internetten buiten de EU een dure grap: al snel twee euro per minuut of mega byte. Dat wordt na 15 juni niet an ders. Voor de Hulster fractie van het CDA is de maat vol. De christen democraten willen van het college van B en W weten wat het vindt van de vechtpartij in de nacht van vrijdag 20 op zaterdag 2t januari in café Entrez. Dat schrijft raadslid Karei Martinet namens de fractie. Hulst en de horeca hebben vorig jaar in het convenant Veilig Uitgaan afspraken gemaakt over cameratoe zicht. Het CDA wil dat het college, vooruitlopend op de evaluatie van komend najaar, onderzoekt of die afspraken daadwerkelijk worden nageleefd. Ook wil de partij weten of de huidige afspraken wel genoeg zijn. „Is de maat nog niet vol?", schrijft Martinet. Raddraaiers Daarnaast wil hij van het college horen of overlastgevers van elders geweerd kunnen worden, en zo ja: of Hulst dat wil. Martinet doelt daarmee op verhalen dat de groep raddraaiers uit Terneuzen kwam en daar en in Axelse horeca niet langer welkom is. Burgemeester Jan-Frans Mulder dreigde na de matpartij met het invoeren van een verplicht slui tingsuur. De politie heeft de zaak nog in onderzoek. Er zijn vier aangiftes binnengekomen. donderdag 2 februari 2017 n ProRail heft de tijdelijke snel heidsbeperking van 60 kilome ter per uur binnen de bebouwde kom van Goes op. Dat betekent dat goederentreinen vanaf van daag weer met 80 kilometer per uur door Goes mogen rijden. Luc Oggel Goes Tip? redactie@pzc.nl SLUIS De tweede Zeeuws- Vlaamse zonnepanelenco öperatie is bijna een feit. Volgens initiatiefnemer Adrie Neuféglise zit de co öperatie Sluis/Oostburg, waarbij mensen investeren in een grote zonnepane lenlocatie in de regio, voor zo'n 70 procent vol. „De laatste 30 procent hopen we over de streep te trek ken op de bijeenkomst in het Ledeltheater in Oost burg op 8 februari." De aanvang is om 19.30 uur. OOSTBURG De documentaire 'BR43 een dagboek' van Jean- nice Adriaansens beleeft zondag 12 maart om 16.15 uur in het Ledeltheater in Oostburg de voorpre mière. De film, gebaseerd op videofragmenten van de laatste reis van de kotter Breskens 43 door visser Jaap Albregtse, vertelt het verhaal van de teloorgang van Breskens als vissersdorp. Kaarten a 7,50 euro zijn te reser veren via de website van het Ledeltheater. TERNEUZEN Museum Schooltijd aan de Nieuwstraat 2-4 in Terneuzen opent de deu ren weer na een winter stop. De 'schoolvakantie' is gebruikt om ook de bo venverdieping van het pand opnieuw in te rich ten. Het museum is tot april te bezoeken op woensdag en op zater dag van 14.00 tot 17.00 uur. Vanaf april is het mu seum, naast woensdag en zaterdag, ook op don derdag en vrijdag open, van 14.00 tot 17.00 uur. De Koninklijke Lucht macht oefent deze week met het beveiligen van het luchtruim boven de gemeente Sluis. Na twee dagen de omge ving verkend te hebben, hebben radarvoertuigen er geen plek ingenomen. Het gebied van de oefe ning strekt zich uit over Zeeland en een ge deelte van Brabant. Grens niet Rolf Bosboom Vlissingen Bob Maes Hulst

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68