Wie allergisch is, feest minder :UK tel OP ALLE ABONNEMENTE a i 'Ik ben gewoon beschikbaar en heb geen stress' 'In sommige banen moetje bereikbaar zijn' 5 Pindasaus zonder pinda's Vodafone Power to you Vier op de tien mensen slaan zelfs vijf keer per jaar of vaker een ver jaardag of andere sociale activiteit over om deze reden. Dat blijkt uit een enquête van het Allergieplat form onder 866 mensen, die over gevoelig zijn voor noten, pinda's, gluten, lactose of koemelk. De meest genoemde klachten zijn buikpijn en diarree. Een voedselallergie of -overge voeligheid heeft grote invloed op het dagelijks leven, stelt het gros. Etentjes buiten de deur zijn niet ontspannen. Meer dan de helft presteert slechter op school of werk en heeft de afgelopen maand meer dan vijf nachten slecht geslapen. Maar het grootste probleem: nie mand neemt hun klachten serieus. Allergoloog Hanneke Oude Elbe- rink aan het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) her kent het onbegrip. „Wie al de moed heeft om te vragen 'Kun je mis schien een feestje organiseren zon der pinda's?' krijgt vaak de reactie: daar ga ik niet aan beginnen. Of: zo erg is het toch niet?" Deze patiënten zijn volgens de al lergoloog voortdurend alert. „Zelfs als ze niks eten, kunnen ze door een zoen of het schudden van een hand al in aanraking komen met allerge- nen. Genieten van een feestje is er niet meer bij." Vorige week had ze nog een man met een melkallergie op haar spreekuur. Hij dacht een melkvrije pannenkoek te hebben besteld in een restaurant, maar kwam bedrogen uit. In shock verke rend werd hij naar het ziekenhuis gebracht. 4 procent van de bevolking kampt met een dergelijke, ernstige voedselallergie. Minstens evenveel mensen claimen allergisch te zijn, maar zijn dit beslist niet, zegt Oude Elberink. „Eerst was het mijden van kleurstoffen een hype, nu zijn het gluten. Jezelf etiketteren geeft veel mensen het gevoel dat ze zelf in vloed kunnen uitoefenen op hun (buik)klachten." Placebo-dieet Ook van de ondervraagden in het onderzoek van het Allergieplat form, dat werd uitgevoerd door stu denten van de Haagse Hogeschool, heeft 30 procent zélf de diagnose gesteld. Niet doen, zegt de arts van het UMCG. De enige die een voed selallergie kan vaststellen, is de dokter. „Door al die mensen die een 'placebo-dieet' volgen, nemen res taurants het niet meer zo nauw met gasten die daadwerkelijk een aller gie hebben." BEURS v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.v.w.v.v.v.v.v.v.w.v.v.v.v.v.v.w.v.v.v.v.v.v.v donderdag 2 februari 2017 Driekwart van de mensen met een voedselallergie mijdt wel eens een feest vanwege onbe grip of uit angst om ziek te wor den. Hanneke van Houwelingen Utrecht Het is niet alleen maar kommer en kwel voor mensen met een voedsel allergie. Op de Al- lergiebeurs in de Jaarbeurs in Utrecht, vanaf van daag, zijn volop lek kernijen te vinden: Pindasaus zonder pinda. Een uitkomst voor mensen met een pinda- of noten allergie. Dit sausje is gemaakt van zonne bloempittenpasta. Oester zonder oester. Dit is een plantje met een zilte smaak, voor wie geen schaaldieren verdraagt. Geen tosti kaas, Plantje met oestersmaak. voor mensen met een lactose- en cho- maar een tosti Kees, lesterolarm dieet. -•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••A vodafone.nl 1 1 ,V.\ Ruud Broekhuizen (49, producent bij een omroep) „Ik moet toegeven dat ik mezelf ook schuldig maak aan het ver zenden (en ontvangen) van app- jes of telefoontjes buiten werktijd. Of ik ga stoppen als de regel er komt? Nee. Volgens As- scher leidt het tot stress en het gezin zou geloof ik 'helemaal ontre geld' worden. Ik probeer er paal en perk aan te stellen, dat ik al leen op bepaalde momenten mijn e-mail probeer te checken. Voor de rest ben ik gewoon be schikbaar en voel ik geen stress. Volgens mij gaat het voorstel van de PvdA daarom niet wer ken; mensen zijn zelf goed in staat om aan te voelen waar de grens ligt en om die zelf te han teren." Mike Bindraban (36, manager) „Als werkgever maak ik mezelf vaak schuldig aan het contacteren van mijn personeel buiten werktijd. Maar vanuit het perspectief van de werknemer snap ik wel waarom de PvdA het voorstel doet. Rust en werkbalans zorgen voor het beste werk. Aan de andere kant ligt het ook aan de sec tor waarin je werkzaam bent. In sommige sectoren moet je nou eenmaal flexibeler en meer bereikbaar zijn. Het is belangrijk dat goede af spraken worden ge maakt. Ik vind niet dat dat met dwin gende wetgeving moet worden op gelost. Of ik min der contact krijg met mijn werkne mers als de regel er komt? Mis schien. Maar ik heb een goeie band met mijn personeel, dus ik maak mij geen zorgen."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5