'Heel zielig wat er is gebeurd' 'Gedenken zo lang we kunnen' Indrukwekkende tocht naar de begraafplaats Sober maar mooi 7 'Verhalen' was het thema van de rampherdenking. Elk Schouwen-Duivelands dorp heeft verhalen. Die werden gisteren verteld. WATERSNOODRAMP 1953 HERDENKING Moeders haar was vóór de ramp zwart, na de ramp spierwit. En ze was nog maar net veertig." Mina Verton- Kooijman (76) vertelde gisteren haar verhaal in het dorpshuis van Oosterland. De moeder verloor niet alleen haar 15-jarige zoon, maar ook haar zus van 40, haar broer van 26 en haar moeder. Ge zeten op het dak van een schuur in Nieuwerkerk zag Verton haar grootmoeder met loshangend haar op een vlot voorbij drijven. „Mijn oom en de huishoudster waren er ook bij. Even later waren ze in het water verdwenen. Oma is nooit gevonden." Toen de schuur in stortte, kwamen Verton, haar moeder, broer Wim en zusje Hanna op een stuk dak terecht, waarop zij een koude, regenach tige nacht beleefden. „We spoel den aan op een dijkje waar we eerst door wrakhout, dode dieren en rommel moesten kruipen." Leerlingen van beide Ooster- landse basisscholen legden een krans op de begraafplaats en noemden de namen van alle 54 slachtoffers uit het dorp. Haar moeder zat hoogzwanger op de dakkapel. Haar vader ging zijn ouders waarschuwen, maar moest omkeren toen een vloedgolf door de Ooststraat trok. Janny van Dijke-Krabbe heeft haar opa en oma Krabbe nooit gekend, maar staat jaarlijks stil bij de gedenkste nen van haar grootouders op de begraafplaats in Nieu werkerk. „Mijn vader heeft er nooit veel over gepraat, maar hij heeft weken in onzekerheid geleefd over zijn ouders." Van haar man André van Dijke overleefde on der meer ome Rien de Watersnoodramp niet. „Een tragisch verhaal. Hij liet zich door zijn broer met de auto afzetten op Capelle om daar te gaan helpen, maar kon daarna niet meer worden opgehaald." André's va der heeft in de kerk in Goes nog meegeholpen slacht offers te identificeren. „Dat wilde hij eigenlijk niet. 'Wat kom ik tegen en kan ik dat wel?', zei hij. Maar hij geeft het toch gedaan." Beiden vinden het fijn dat de jeugd bij de herdenking betrokken is. „Zo leeft het voort." Daar is Ymke van Laere (11) van obs Duiveland het mee eens. „Later moeten wij dit doorvertellen. Ik vind het heel zielig wat er is gebeurd." De herdenking werd in Serooskerke bijgewoond door ongeveer zestig mensen. Dorpsraadvoorzit ter Dirk Sterkenburg had het over 'wonden die nu minder schrijnen, maar altijd littekens zullen blij ven'. „Ik ben bijna 75 en denk steeds vaker aan dege nen die achterbleven na het verlies van hun dierba ren. Het in stilte dragen van dit leed moet heel erg zijn geweest. De oorlog, Nederlands Indië, de weder opbouw en de ramp. Het valt haast niet uit te leggen aan jongeren. Laten we daarom gedenken zolang we kunnen." Het was sober maar mooi. In Sirjansland werd de Ramp voor het eerst zonder kinderen herdacht. De school op het dorp sloot afgelopen jaar de deuren. Een groot gemis, zei Gerard Oele van de dorpsraad. Maar dat het leggen van bloemen bij de negen ver dronken dorpsgenoten hoe dan ook moest doorgaan, was ook helder. Niet alleen omdat er nog altijd nabe staanden zijn. „Maar ook omdat het zeer ingrijpend is geweest op Schouwen-Duiveland. Niet voor niets is er een voor en na de Ramp." Alleen al de tocht van dorpshuis naar begraafplaats was indruk wekkend. Na de Nationale herdenking bij het Watersnoodmu seum werd gistermiddag ook in Ouwerkerk zelf een krans voor ver dronken familieleden, vrienden en dorpsgenoten neergelegd. Kinde ren uit het dorp lazen verhalen en gedichten voor. De school op het dorp ging afgelopen jaar dicht, maar toch werd de jeugd nadrukkelijk bij de herdenking betrokken. Zo bezochten ze de afgelopen tijd een paar keer samen het Watersnoodmuseum. donderdag 2 februari 2017 3D Spierwit haar na de Ramp Sirjansland Kinderen van de Oosterlandse basisscholen lezen de namen van de slachtoffers van de Ramp voor. Inzet: Mina Verton-Kooijman. fotosernestaverburg Voorzitter Richard Dekker van de dorpsraad van Nieuwerkerk legt met schoolkinderen een krans. FOTO MARIEKE MANDEMAKER Nieuwerkerk Bloemen worden gelegd bij het monument in Serooskerke. foto marieke mandemaker Serooskerke Sirjansland Geen kinderen bij de herdenking in Sirjansland, volwassenen legden bloemen, foto dirk-jan gjeltema Ouwerkerk Kinderen van 't Stoofje dragen de krans naar het monument. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 57