Roaming Sterrenwacht trekt in bij UCR in stadhuis Mozzarella Sightseeing in gratis bus op Schouwen 2 ROAMING GEEN EXTRA KOSTEN Geen zorgen meer over extra kosten bij bellen in het buitenland. Vanaf 15 juni gelden in de hele Europese Unie dezelfde tarieven. Zeker bewoners van de grensstreek zijn daarbij gebaat. TOT80% KORTING T0T7Q% KORTING €49,- €69,- Commentaar Ia jarenlange discussie is de laatste hobbel genomen: vanaf 15 juni kunnen we zonder nadenken in de Europese Unie bel len, sms'en en via 4G internetten zonder dat het extra geld kost. Dat het er aan zat te komen was bekend. Maar in Brussel werd nog onderhandeld over de gevolgen voor providers. Die vreesden namelijk hogere kosten. Nu zijn afspraken gemaakt over wat ze on derling maximaal mogen rekenen voor het gebruik van eikaars net werk. Daarmee is een 'roamingloos' Europa een feit. Goed nieuws voor consumenten. Al werd het tijd. Want met open grenzen is het merkwaardig dat mobiele bel- en databundels niet zonder extra kosten gelden in andere EU-landen. Voor Zeeuwen is het extra goed nieuws. Bewoners aan de grensstreek zien hun mobiel regelmatig automatisch naar een Belgische provider switchen. Wie niet oppast, kan gepeperde rekeningen krijgen. Daar komt nu een eind aan. Toch is er nog een aantal losse eindjes. Hoewel roamingkosten niet meer direct op de consument mogen worden afgewenteld, blijven providers onderling kosten betalen voor gebruik van eikaars netwerk. Ze zullen naar manieren zoeken om die te kunnen betalen. Of dat leidt tot duurdere of uitgeklede abonnementen weet niemand. Mo gelijk moeten providers extra investeren in hun netwerken, omdat meer mensen er gebruik van gaan maken. Ook dat geld moet ergens vandaan komen. Verder is het de vraag of bewoners in de grensstreek echt van de problemen af zijn. Weliswaar is afgesproken dat providers er rekening mee moeten houden dat mobieltjes in de grensstreek au tomatisch switchen naar buitenlandse netwerken. Maar hoe ze daar mee omgaan, is afwachten. Het is daarom belangrijk dat Europa blijft toezien op wat providers doen. Anders zijn consumenten straks als nog de gebeten hond. Het is belangrijk dat Europa blijft toezien op wat providers doen De gemeente Middelburg is eige naar van het huidige pand van de volkssterrenwacht Philippus Lans bergen aan de Herengracht en wil dat verkopen. Omdat de sterren wacht al samenwerkt met het Uni versity College Roosevelt ontstond het idee om te gaan samenwonen. Het gedeelte aan de Helm biedt daarvoor genoeg ruimte. Dan kan meer worden samengewerkt met lessen over sterrenkunde. „En er zitten al grote ramen in het dak zodat we met een telescoop naar de sterren aan de zuid/zuid westelijke sterrenhemel kunnen blijven kijken", zegt voorzitter Rijk-Jan Koppejan. Bovendien ver wacht hij in de binnenstad meer aanloop van belangstellenden, bij voorbeeld voor het museum over de uitvinding van de telescoop door de Middelburger Johannes Lipper- hey. De observatoria gaan half fe bruari al naar Oostkapelle. De ster renwacht - die dit jaar 50 jaar be staat - verhuist in de tweede helft van dit jaar naar het stadhuis. In het pand aan de Herengracht zitten meer huurders: aquarium vereniging Barbus Conchonius, de Ontmoetingskerk, een pianodo cent en een kunstenares. Zij moe ten voor r maart vertrokken zijn. „Middelburg bezit te veel vastgoed en dit is een duur pand in onder houd", verklaart wethouder Arjan Beekman. ALMANAK Hoe jong Thomas nog is, één ding weet de negenjarige lekker bek al heel erg goed: als hij op de verjaardag van zijn oom is, ko men altijd de lekkerste hapjes voorbij. Ook deze keer is daarop geen uitzondering. Thomas is lekker aan het spelen als de eerste hapjes langskomen: kaas, worst, druiven, tomaatjes en mozza rella. De jarige vraagt Thomas of hij mozzarella lekker vindt. 'Ei genlijk zit er helemaal geen smaak aan', zegt hij nog. Thomas kijkt hem aan, haalt zijn schouders op en denkt hardop: 'Maar waarom maken ze het dan?' Stroomgaten 1953 weer zichtbaar Petitie is 10.000 ruim voorbij Wasmachine bij autobedrijf Zierikzee Creatief schrijven in bibliotheek Een 'grote overwinning voor de Eu ropese consument', zo werd het ge noemd. Het Europees Parlement en tijdelijk EU-voorzitter Malta bereik ten deze week een akkoord dat de weg vrij maakt voor gratis 'roaming'. In de praktijk betekent het dat vanaf 15 juni de kosten voor sms'en, bellen en mobiel internetten in de hele Europese Unie gelijk zijn. Dus geen onverwacht hoge rekeningen meer na een vakantie over de grens. Mobiele bundels gelden voortaan voor alle EU-landen. Wat is roaming? Om te bellen of te internetten in het buitenland maakt je mobiele telefoon verbinding met het net werk van een ander telecombedrijf dan je eigen aanbieder. Dat wordt roaming genoemd. De buiten landse provider stuurt daarvoor een rekening aan je telecombedrijf. Die extra kosten worden doorbere kend aan de klant. Hoe kun je dat voorkomen? In het verleden kon vooral mo biel internetten leiden tot exorbi tante rekeningen. Je kunt daarom een maximumbedrag instellen. Of 'dataroaming' standaard uitzetten, maar dan is het ook niet mogelijk om bijvoorbeeld WhatsApp te ge bruiken. Tenzij er wifi is. Wat zijn de kosten van (data)roaming? Lang niet meer zo hoog als enkele jaren geleden. Onder druk van Eu ropese Commissie en Parlement zijn die al geleidelijk verlaagd. In 2008 betaalde je nog 55 cent per minuut voor bellen in de EU. Nu is dat 6 cent. Mobiel internet was in 2012 70 cent per megabyte, nu 6 cent. Ter indicatie: video kijken vergt pakweg 10 megabyte per mi nuut. Wat voor akkoord is er nu gesloten? Dat gaat over de groothandels- prijzen die telecombedrijven el kaar in rekening (blijven) brengen voor roaming. Het maximumtarief wordt in stappen verlaagd, van 8,50 euro per gigabyte nu tot 2,50 euro in 2022. Zo moet worden voorkomen dat providers hoge kosten op andere manieren gaan verrekenen. Wat betekent het voor de grensstreek? Minder kosten en minder gedoe. Wel kunnen providers kosten in rekening brengen als klanten te veel 'roamen'. Dan kan een pro bleem zijn in grensstreken, waar bewoners soms automatisch op een buitenlands netwerk belan den. Afgesproken is dat providers daar rekening mee moeten hou den. Eind goed, al goed? Voor wie geen speciale bundel heeft, blijft bellen en internetten buiten de EU een dure grap: al snel twee euro per minuut of mega byte. Dat wordt na 15 juni niet an ders. RENESSE Toeristen kunnen in het hoogseizoen gratis een busrit maken langs de musea en andere attracties van Schouwen-Duiveland. Ge meente, Taxi Centrale Re- nesse, VVV en Recron gaan dat organiseren. Op vertoon van de Schouwen-Duivelandpas krijgt de toerist een rondrit van 2,5 uur. De bussen rijden zes keer per dag vanaf het Transferium in Renesse. Er zijn ook plannen voor goedkoop taxivervoer op vertoon van dezelfde toeris tenpas. DONDERDAG KOOPAVOND ZONDAG KOOPZONDAG VAN LANGE MODE DAMESCOLLECTIE HERENCOLLECTIE herenoverhemden herenpantalons jeans donderdag 2 februari 2017 n De sterrenwacht in Middelburg verhuist naar een deel van het stadhuis: de vleugel aan de Helm. De twee observatoria gaan naar Oostkapelle, waar aan de Duinbeekseweg door Klaas Jobse het Astronomy Project wordt gebouwd. Maurits Sep Middelburg Tip? redactie@pzc.nl OUWERKERK De stroomgaten in de dij ken van 1 februari 1953 worden weer zichtbaar gemaakt. Bij de 65ste herdenking van de ramp volgend jaar, is het de be doeling de plekken waar de zee de Zuidwestelijke delta overstroomde te markeren met 'basaltzui len'. Directeur Siemco Louwerse van het Wa tersnoodmuseum maakte dat bekend. Achter het museum is al een proef opstelling gemaakt. Over de stroomgaten en het project wordt ook een boek gemaakt.) •i'i i SCHARENDIJKE De petitie Stop Brou werseiland is de 10.000 gepasseerd. Gisteren was de teller de 13.500 al voorbij. Natuurliefhebber Louis Beeke (foto) is - met anderen - initiatief nemer. Er wacht nog meer actie tegen de aan leg van Brouwerseiland. Op 4 maart is het de be doeling een menselijk lint te vormen op de Middel plaat tegen de plannen. ZIERIKZEE Autobedrijf Legemaate aan de Boerenweg in Zierikzee is een wasse rette voor textiel begon nen. De wasmachines kunnen 8 en 18 kilogram was aan. De droger gaat tot 18 kilo. Daardoor zijn de machines geschikt voor onder meer team- kleding, dekbedden, de kens en bedrijfskleding. Maar je kunt er ook met je dagelijkse wasje te recht. Wassen duurt 30 minuten. Drogen mini maal een kwartier. Zie: autolegemaate.nl Bibliotheek Zierikzee houdt in samenwerking met Ester van Meurs, op donderdag 9 februari een workshop creatief schrijven. De workshop begint om 18.30 uur en is in de bibliotheek in Zierikzee. Deelname kost 10 euro, voor leden 8 euro. Aanmelden via www.bibliotheekooster- schelde.nl. Grens niet Rolf Bosboom Vlissingen TOT 21:00 UUR VAN 12:00 TOT 17:00 UUR Wilhelminastraat 5-7 Breda www.vanlange-mode.nl JACKS, JASSEN, TRUIEN, VESTEN, SCHOENEN o.a. Repeat Cashmere, High!, Armani, Peuterey, Arma JACKS, JASSEN, TRUIEN, VESTEN M.u.v. Jacob Cohen, Incotex, PT01

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 55