brjJdjyr/fjzjfj,nl r U/lHi va 'Stiekem toch het gevoel dat je altijd moet reageren' 'Privétijd moetje respecteren' 4 ONBEREIKBAAR VOOR DE BAAS A PvdA-leider Asscher wil dat werknemers het wettelijke recht krijgen om buiten werktijd onbereikbaar te zijn voor de baas. Niet nodig, zeggen werkgevers en werknemers. Deborah Jongejan Den Haag Asscher mag dan vicepremier zijn, zelfs hij is weieens onbereikbaar voor, pak 'm beet, Mark Rutte. Als hij met zijn gezin aan de piepers zit, probeert hij niet met werk bezig te zijn. Dat komt wel weer als zijn zoons op bed liggen. De PvdA'er wil dat meer mensen rustig van hun vrije tijd genieten, zon der e-mails van collega's te moeten beantwoorden. Daarom bepleit hij een wettelijk recht op onbereikbaar heid, zoals onlangs in Frankrijk is in gevoerd. In Duitsland klinken soort gelijke geluiden bij autobedrijf BMW. Volkswagen zet na werktijd zelfs de mailservers uit om de werknemers rust te gunnen. Nederlandse werkgevers zien ook wel de nadelen van altijd maar bereik baar zijn. „Het kan stressgevend zijn, daarom moeten we er scherp op let ten. Wij hebben allemaal baat bij ge zonde en productieve medewerkers", zegt Jannes van der Velde van werkge versvereniging AWVN. Nu al komt een derde van het ziekteverzuim door stress van het werk, een behoorlijke kostenpost voor bedrijven. Dat werk onophoudelijk je huis bin nendringt, leidt tot een hogere werk druk, waar zelfs een speciaal woord voor is: technostress. De klachten zijn chronische vermoeid heid, concentratiestoor nissen, stemmingspro blemen en een burn-out, blijkt uit onderzoek van de Universiteit van Amster- L dam. Sommige werkne- ^4». mers krijgen last van een schuldgevoel of lichte paniek als "|"|PS ze niet direct hun mail beantwoorden. Toch willen bedrijven geen recht op onbereikbaarheid, zoals Asscher be pleit. Veel te betuttelend. „We zullen nooit zeggen: je moet in het weekend je mobieltje laten liggen. Zoals we ook niemand verbieden om een biertje te drinken op zaterdag", zegt Van der Velde. Ook vakbond FNV vindt een wette lijk recht op onbereikbaarheid niet nodig. „Dat recht hebben we al. In de arbeidstijdenwet en Europese richtlij nen staat dat werknemers li uur aan eengesloten met rust gelaten moeten worden", weet Wim van Veelen, FNV-beleidsadviseur gezond werken. Nee, in Nederland lossen we dit op z'n Nederlands op, zeggen vakbond en werkgevers gebroederlijk. Door samen afspraken te maken. Niet aan de cao tafel, daar is het helemaal geen onder werp van gesprek, maar gewoon bin nen bedrijven. Daarom vindt de FNV het wel goed dat Asscher het probleem op de kaart zet. Van Veelen: „Als er binnen bedrij ven een cultuur is van dag en nacht laarstaan voor de baas en jij wilt dat niet, dan ben jij natuurlijk de trut. Daarom zou je in het bedrijfsregle- ment moeten opnemen dat niemand zich verplicht hoeft te voelen om 's avonds of in het weekend te reageren. Je hebt het recht om er maandagoch tend op terug te komen." Het is vooral een verantwoordelijk heid van werknemers zelf om hun ei gen vrije tijd te bewaken. En daar zit natuurlijk een breder, maatschap pelijk probleem. We zitten met z'n allen enorm vastgeplakt aan ons mobieltje. Van der Velde: „Hoe veel mensen zetten onder werk tijd niet even iets op Facebook? Werk en privé lopen steeds meer door elkaar, met wetge ving los je dat niet op. Het zijn vooral werknemers zelf die hun telefoon niet uitzetten." Overigens heeft Asscher nog geen wet klaarliggen om het recht op onbereikbaarheid in te voeren. Hij deed zijn voorstel als PvdA-lijsttrekker, niet als minister van Sociale Zaken. Hij hoopt dat een nieuw kabinet er werk van gaat maken. Bij Bolderman ff" aanbetalen niet verplicht! \6 12 dagen Rondreis Kroatië Rondreis Dalmatische kust 8 dagen Gerlos in het Zillertal Kirchbergin Tirol 12 dagen Toscane, Bloemenrivéra en de Cöte d'Azur 12 dagen Lutago, Zuid-Tirol 12 dagen Rondreis Berlijn, Praag, Boedapest en Wenen donderdag 2 februari 2017 'Bel ver bod na werktijd? Daar houd ik me niet aan' Samantha Lagendijk (26, zelfstandig ondernemer) „Ik ben zelfstandig onderne mer, dus op dit moment heb ik geen last van bellende bazen. Maar ik heb het in het verleden zeker meegemaakt dat ik na werktijd veel belle tjes en appjes kreeg. Nu hadden wij onder de ma nagers een strikte regel dat we na een bepaalde tijd niet hoefden te reageren, maar stiekem voel je toch wel de verwachting dat je moet reageren, en dan gebeurt het alsnog. Mocht deze regel er uit eindelijk echt komen, dan ga ik wel beginnen met het negeren van niet- dringende zaken. Je moet toch een beetje vrije tijd heb ben." Vivian Putters (student) „Ik ontvang bijna nooit na werktijd berichten, dus ik heb er niet per se last van. Maar ik ben het in prin cipe wel eens met wat de PvdA zegt: je privétijd is jouw eigen tijd en dat moet je respecteren. Maar het is Zet na werktijd de meldingen van de e-mails uit, zodat je niet steeds een piep hoort als er een mail binnenkomt. Leg je mobiel weg tijdens het eten en slapen. Laat collega's weten wanneer je wel en niet bereik baar kunt zijn. Voel je niet ver plicht om e-mails direct te beant woorden. Stap naar de on dernemingsraad of vakbond als de baas toch ver wacht dat je altijd bereikbaar bent. wat mij betreft ook een stukje mentali teit van de werkne mer en de cultuur op de werkvloer. Als je meteen al ergernis en stress voelt bij een simpel appje, dan zit er iets niet goed. Het be reikbaar zijn is ook een beetje een verantwoordelijk heid die je hebt als je ergens in dienst bent." Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata -Dtuitfouteft '$n prijswijzigingen voorbehouden. Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata Diverse vertrekdata

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4