Duitsland pakt gezochte terrorist I 3 Vrouw zei dat haar echtgenoot op reis was, terwijl hij in de vriezer lag J! Brabant wil vergoeding De Vlaamse Isabel Duthoit (42) bracht haar Nederlandse man om het leven en bewaarde het lijk bijna een jaar in haar diepvriezer. Justitie in België eiste gisteren 27 jaar cel, tegen haar hulpje Olaf 24 jaar. Dat het nooit had mogen gebeuren. En dat ze haar verklaringen beves tigde. Tot zover de reactie van Bel gische Isabel Duthoit uit Gits (West-Vlaanderen), beschuldigd van de zogenaamde diepvries- moord op haar Nederlandse man Jacob van den Blink. Haar hulpje, Olaf Philippaerts, verklaarde: „Ik ben er in gerold. Ik hoop op recht vaardigheid. Het is een heel ver haal." Jacob (Jaap) van den Blink ver dween in het voorjaar van 2014 van de aardbodem. „Ongeneeslijk ziek en op reis", zei zijn echtgenote. Het gerucht deed de ronde dat zijn lijk in zijn eigen huis lag. De politie be gon daarop een discreet onderzoek. Isabel Duthoit (42) liep tegen de lamp toen ze met Jaaps bankpas ging tanken en geld pinde. Bij een huiszoeking op 27 april 2015 vonden de speurders in het smerige huis naast allerlei drugs ook een diepvriezer met het lijk van Van den Blink. De thermostaat stond op -24 graden. Ruim vol doende om vlees te bewaren. Het duurde vijftien dagen eer de klomp ontdooid was en een autop sie mogelijk werd. Die leerde dat het antipsychoticum Seroquel en versneden heroïne in zijn bloed za ten. Duthoit gaf de meest uiteenlo pende versies van de feiten. Al snel haalde ze er een zekere Ronald of Roland bij. Eerst had hij haar ach teraf geholpen, daarna was dat er voor; ze zouden samen het touw hebben aangetrokken om het slachtoffer te verstikken. Ronald of Roland zou met het idee van de diepvries gekomen zijn. Ronald of Roland bleek uiteinde lijk Olaf Phillipaerts (47) te zijn. De speurders vonden hem terug in een afkickcentrum in Zelzate. In de pe riode van de moord was hij een aan Hij is een ordinaire huurmoordenaar die alles deed voor een enkele gram speed lager wal geraakte speedverslaafde. Duthoit leerde hem twee maanden eerder kennen in de bibliotheek van Roeselare. Volgens zijn advoca ten Frank Scheerlinck en Nadia Lo- renzetti én volgens aanklager Serge Malefason strikte ze hem in haar netten met maar één bedoeling. Nadia Lorenzetti: „Die dominante, manipulatieve dame had een plan. En ze wist maar al te goed wie ze daar voor kon en moest gebruiken." Isabel Duthoit vertelde Philli paerts dat haar man haar geregeld sloeg en een dronkaard was. Ze gin gen samen naar de apotheek voor medicijnen, die het slachtoffer later buiten westen brachten. Het is dui delijk dat ze de moord samen uit voerden, meent het OM. Duthoit diende haar man heroïne en Seroquel toe, bovenop zijn eigen medicatie. Vervolgens riep ze de hulp in van Phillipaerts. Ze trok een zak over zijn hoofd en samen wurgden ze hem met een touw. „Hij is een ordinaire, laffe huurmoordenaar die alles deed voor enkele gram speed. Zij wist dat hij verslaafd was en heeft hem op die manier gemanipuleerd. Ze is een gepatenteerde leugenares die manipuleert waar ze kan", meent aanklager Serge Malefason. Hoewel de beklaagden aan het begin van de zitting hun spijt be tuigden, is dat volgens het OM geen oprecht berouw. Dat ze hem na de moord in de diepvries stopten en hem zo een waardig afscheid ont zegden, weegt voor Malefason zwaar. „Ze hebben hem behandeld als een stuk biefstuk, ingevroren op 24 graden onder nul. Ze hebben een jaar de tijd gehad om iets te zeggen en hebben dat niet gedaan." De rechtbank doet uitspraak op 22 fe bruari. De man die in de Duitse media Haikel S. is genoemd, wordt in Tunesië verdacht van medeplich tigheid aan twee terreuraansla gen: die op het Bardo-museum in Tunis (2015,23 doden) en de aan val in de Tunesische grensstad Ben Guerdane (2016,19 doden). Beide werden opgeëist door ter reurgroep Islamitische Staat (IS,) voor wie de man het afgelopen jaar ook als ronselaar zou hebben gewerkt in Duitsland. Hoe de verdachte na de aansla gen van Tunesië als asielzoeker ongemerkt naar Duitsland kon reizen, is niet bekend. Hij stond daar al bekend als radicale salafist en moest nog een korte gevange nisstraf uitzitten wegens geweld pleging tijdens een eerder ver blijf in Duitsland tussen 2003 en 2013. Toen zijn straf erop zat moesten de Duitse autoriteiten de man laten gaan ondanks nieuwe verdenkingen. Vanuit Tunesië was na de aan slagen in Tunis wel een verzoek gekomen om uitlevering, maar de Tunesiërs lieten na om op tijd de juridische documenten te over leggen. Dus kwam S. weer vrij, waarna hij zich zou hebben bezig gehouden met het opzetten van een netwerk van jihadisten. Een pijnlijk déja vu, want ook in het geval van Anis Amri - de Tu nesische asielzoeker die op de kerstmarkt van Berlijn elf mensen doodreed en een truckchauffeur vermoordde - moest de Duitse politie een reeds ingerekende en gevaarlijke verdachte laten gaan omdat het misging met de uitle veringsformaliteiten. Desondanks hield de Duitse anti-terreurdienst Haikel S. in de gaten en kon hij relatief gemak kelijk worden ingerekend. De Tu nesiër zou bezig zijn geweest ji hadisten te ronselen voor een nieuwe aanslag in Duitsland. De Duitse autoriteiten benadrukten gisteren dat deze terroristische plannen 'nog in een zeer vroege fase' verkeerden en dat er nog geen concreet doelwit was. Bij de huiszoekingen werden zestien verdachten tussen 16 en 46 jaar opgepakt. Ook de eerder in Ber lijn opgepakte verdachten zou den gelinkt zijn aan IS en een aanslag hebben voorbereid. DEN BOSCH Ook al vindt de rechter dat de rijksoverheid niet aansprakelijk is voor schade die Q_-koortspatiënten hebben gele den, een tegemoetkoming is mo reel noodzakelijk. Dat vindt de Brabantse gedeputeerde Henri Swinkels. Volgens hem staat de uitspraak van de rechter haaks op conclu sies van onderzoekers die stellen dat de overheid te afwachtend is geweest tijdens de uitbraak van Qjkoorts en dat burgers onvol doende en te laat zijn voorgelicht over de risico's. 'Als de rijksover heid niet juridisch aansprakelijk is, bestaat er nog zoiets als een morele verantwoordelijkheid.' donderdag 2 februari 2017 Dode Jaap 'als een lap biefstuk behandeld' Erwin Verhoeven Kortrijk Isabel Duthoit en Olaf Phillipaerts worden voorgeleid voor de rechtbank in Kortrijk. fotonicolasmaeterlinck —Serge Malefason, aanklager De 36-jarige Tunesiër die gis teren door de Duitse politie werd opgepakt in Frankfurt, blijkt een internationaal ge zochte terrorist. Bob van Huët Frankfurt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3