'Het meisje kwam te dichtbij' 8 Kapper, bodypainter en militair. De loopbaan van Rein Haag uit Zierikzee is grillig, maar zijn creativiteit helpt hem overal doorheen. Herdenking Ramp REIN HAAG NA GRILLIGE LOOPBAAN, NU RUST Space Station is mooi om te zien en het is mooi om er onderdeel van te zijn A Deltacommissaris Wim Kuijken benadrukt tijdens een symposium aansluitend op de centrale herden king van de ramp van 1 februari 1953 de blijvende kwetsbaarheid van Nederland polderland. „Een nieuwe ramp kunnen we niet uit sluiten, maar we kunnen het ons ook niet permitteren. Dat wetende, mocht het toch een keer mis gaan: zorg dat je weet wat je moet doen om de gevolgen te beperken. Kijk wat we achter de dijken moeten doen om mensen te beschermen. Niet meer afwachten, maar hande len. En dat we op die manier hope lijk op tijd zijn." Alles is even indrukwekkend, zegt Dientje Kramer (76) in de be schutting van het Watersnoodmu- seum. Ze kijkt naar haar zwart-wit foto, van toen ze als meisje van twaalf aan de Zierikzeese haven wachtte op de boot die haar zou evacueren naar Dordrecht. De Noord-Hollandse verzamelaar Fred Blank had de prent van fotograaf Dominique Berretty dertien jaar aan de muur van zijn werkkamer hangen, zonder dat hij wist om wie het ging. „De Zeeuwse Mona Lisa, noemde ik het." Dientje tikt hem ontdaan van alle aandacht en be langstelling 'bestraffend' op de arm. Blank kwam een paar maanden ge leden met de foto naar het Waters noodmuseum, omdat hij zich er geen raad meer mee wist. „Het meisje kwam te dichtbij, in die zin dat het toch wat ongemakkelijk en indiscreet begon te voelen. Ze zit daar in verslagenheid te wachten op het onbekende wat komen gaat. Maar tegelijkertijd straalt ze ook vastberadenheid uit. Daar zitten zoveel verhalen achter. En ik kon er maar niks mee. Nu is het rond." Het anonieme meisje werd opge spoord en kreeg een naam. Dientje knikt trots en diept weer een vol gende gebeurtenis uit die februari dagen uit haar herinnering op. „Al les komt terug. Zo bijzonder dit al lemaal!" Hij speelde ooit met het idee de kunst academie te doen. Geen gekke ge dachte voor iemand die barst van de creativiteit. Maar Rein Haag (37) uit Zierik zee werd kapper en bodypain ter. Om vervolgens over te stap pen naar defensie. Spijt heeft hij niet van zijn grillige loopbaan, geen moment. „De lijn had kor ter kunnen zijn, maar dan was ik ook minder compleet ge weest dan ik nu ben." Zegt de vader van drie jonge kinderen van nul, vijf en zes jaar zonder wroeging. Al is hij in maart vorig jaar voor 100 pro cent afgekeurd. Zijn rug hield het tijdens zijn militaire loop baan voor gezien. Tussenwer- vels op twee plaatsen weg, ze nuwen beschadigd en litteken weefsel dat aan zijn zenuwen zit vastgeklit. „Je hoopt dat het weggaat, maar dat gebeurt niet. Dus probeer ik het op een posi tieve manier te benaderen. Ik kan mijn kinderen nu veel zien, ik ben graag buiten op het strand of in het bos en ik schil der veel." Daarnaast is hij sinds kort be trokken bij Space Station, een toneelopleiding voor mensen met een ernstige meervoudige handicap. Via een zelfontwor pen megagroot ganzenbordspel voert hij 'studenten' door een sprookjesachtige winterse we reld, vol zintuiglijke ervaringen. „Van jongs af aan ben ik aan het schilderen en knutselen. Ik benaderde altijd alles creatief. Ik zat op het Calvijn College in Goes, een strenge conservatieve school in die tijd, waar ik mijn creativiteit niet kwijt kon. Dat was best lastig. Je weet zelf ei genlijk ook niet goed wat je er mee aan moet. Je denkt dat ie dereen zo is als je zelf bent, maar dat was helemaal niet zo." „Ik wilde iets creatiefs. Een vriendin bracht me op het idee. En het was inderdaad leuk. In de praktijk met je handen werken en het mooie in het kleine vin den. Zelf deed ik ook van alles met mijn haar in die tijd. Ik had spikes en heb ook een tijdje grijs haar gehad. Iedereen oefent op elkaar tijdens de opleiding. Dat gaat ook weieens fout. Had ik opeens Bassie-oranje haar. Ik heb het elf keer moeten verven om weer terug te komen op mijn oude kleur." „Ik werkte al veel, ook buiten mijn stages om. Ik heb lang bij Marco Holm Coiffures in Zierik zee gewerkt. Maar ik wilde van het eiland af, wilde meer zien dan het vaste ritme van Schouwen-Duive- land. Toen heb ik bij Rombout Kappers in Rotterdam gesollici teerd. Vlak voor ik op gesprek moest, brak ik mijn been. Maar ik ben met gipsbeen en al aangeno men." „In Rotterdam ging ik veel stap pen. Toen kwam ik iemand tegen die lichamen beschilderde. Ik had wat sapjes op en een grote mond en zei: dat kan ik ook. Ik mocht het proberen en dat ging best goed. De week daarop heb ik auditie gedaan en ben dat weekend meteen be- gonnen. Donderdag, vrijdag en za terdag werkte ik van half negen 's avonds tot vier uur 's nachts als bodypainter en daarnaast werkte ik fulltime als kapper." Brede grijns: „Die eerste klant 's och tends was altijd spannend, maar het ging elke keer weer goed." „Nogal. Ik kwam in het uit gaansleven terecht, ontmoette an dere bodypainters die het op houseparty's en in privéclubs de den. Dan gingen we daar naar toe. Ik heb hele gekke dingen meege maakt. Dat is allemaal heel apart geweest. Er waren geen grenzen." „Op een gegeven moment word je wakker en val je van die roze wolk. Een onbehaaglijk gevoel maakte zich van mij meester. Het was net of er iemand in m'n hart zat te knijpen. Ik wilde het niet meer en heb vrij drastisch tele foonnummers en contacten weg gedaan. Je hebt het in het begin niet eens door. Je wordt een we reldje ingesleept. Jij kan iets wat een ander wil hebben. Maar op een gegeven moment merk je dat je talent door anderen wordt ge bruikt." „Ik ben een spiritueel mens en ga met enige regelmaat naar de kerk. De christelijk gereformeerde kerk uit mijn jeugd. De kerk is voor mij wel een plek om te ontla den. Maar ik heb me niet ge schaamd of zo. Ik heb het idee dat als je ergens positiefin staat er ook iets positiefs uit voortkomt. Als je heel veel licht hebt, is er geen donker. Maar als het donker is en je hebt één kaarsje dan heb je al licht. Zo werkt het voor mij in het leven ook. Waar je ook bent, je geeft er zelf een draai aan." „Ja, dat was wel even een om schakeling. In 2006 heb ik me aan gemeld als sergeant-infanterie. Opgekomen als 'spijkerbroek' bij de KMS in Weert. Zo noemen ze dat omdat je als burger binnen komt. Daarna word je soldaat klit tenband, want dan krijg je wel zo'n pak, maar je naamlintje moet nog gemaakt. Het was een totale cultuurshock, maar ik heb er wel heel veel gelachen." „Door een vriend. Ik was het een beetje vergeten maar ik was vroeger ook altijd aan het buiten spelen, altijd aan het ravotten. Fy siek heb ik wel een wild dier in me. Ik ben er één van uitersten ei genlijk. Dus ik dacht: ik ga het ge woon doen." „Natuurlijk. Ze denken sowieso "MAAK KENNIS MET DE ERFENIS VAN AMADEUS" donderdag 2 februari 2017 PC Ik ben er wel een van uitersten Dientje Kramer en Fred Blank, foto dirk-jan gjeltema De wind wiegt het lint aan de zes kransen voor het Nationaal Watersnoodmonument. The Last Post priemt in de ziel van het gezelschap dat gelaten de gebeurtenissen van exact 64 jaar geleden de revue laat pas seren. Het handjevol basis schoolkinderen dat Ouwerkerk nog rijk is, vormt een erehaag. Marcel Modde Ouwerkerk Bestel snel op pzc.nl/klassiek *Alle vermelde prijzen zijn exclusief transactie- en servicekosten. Esme Soesman Je bent een creatief type. Je werd kapper. Hoe dat zo? En daarna aan het werk? Je hebt het niet bij het knippen gelaten. Een wilde tijd? Maar voor jou wel? Speelde je geloofsachtergrond een rol? Schuldgevoel mis schien? En dat was voor jou het leger? Hoe kwam je op het idee? Keken ze vreemd van je op? Reindert Haag Geboren: 30 juni 1979 in Nieuwe Tonge Verhuisd naar Zierikzee in 1985, in 2000 vertrokken naar Rotterdam en sinds juni 2011 weer woonachtig in Zierikzee. Sinds 2002 samen met Ra- mona, waarmee hij in 2008 trouwde. Samen hebben ze drie kinderen: een zoon van 6 en een dochter van 5 jaar en een zoontje van 10 maanden. Wilt u Mozarts Requiem écht beleven en ervaren wat een 'live' uitvoering met u kan doen, kom dan luisteren in prachtige historische kerken en het Concertgebouw in Amsterdam. De uitzonderlijke talenten van de ruim 50 zangers, musici en solisten o.l.v. dirigent Pieter Jan Leusink staan garant voor een uitvoering die intens, ontroerend en meeslepend zal zijn. vr lOfeb Marekerk Leiden 19.30 za llfeb Janskerk Utrecht 19.30 zo 12feb Grote Kerk Den Haag 15.00 do 16 feb Dominicanenkerk Zwolle 19.30 vr 17 feb Jh. Bosch Artcenter Den Bosch 19.30 za 18 feb Laurenskerk Rotterdam 19.30 zo 19 feb Concertgebouw Amsterdam 19.30 do 23 feb Catharinakerk Eindhoven 19.30 vr 24 feb Grote Kerk Alkmaar 19.30 za 25 feb Concertgebouw Amsterdam 14.15 zo 26 feb Concertgebouw Amsterdam 14.15 vr 3 mrt Martinikerk Groningen 19.30 za 4 mrt Janskerk Utrecht 15.00 za 4 mrt Grote Kerk Naarden 19.45 zo 5 mrt Stevenskerk Nijmegen 15.00 Concertgebouwtoeslag €5,- incl. consumpties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36