Explosievenonderzoek in grond bij oude school Wachten op de curator bij verslagen stichting Droom Expositie Dieuwke Parlevliet in gemeentehuis Domburg 7 Waarheen voert de reis het Veerse vissertje en zijn Chinese gelukspoppetje? Een expositie in het Domburgse gemeentehuis verbeeldt die tocht. Van China tot Veere; in porselein en oesters. donderdag 2 februari 2017 Annemarie Zevenbergen Domburg Hij heeft twee knotjes en draagt een blauw doekje over zijn bolle buikje. Een witporse- leinen mannetje ge naamd Nanko. In de vorige eeuw gered van de zeebodem door een Engelse schatduiker. De Zierik- zeese kunstenares en schrijfster Dieuwke Parlevliet gaf het la chende ventje zijn naam: Nanko. Hij is te zien op de expositie 'De verre reis van het Veerse vissertje - Zeeuws Blauwe chinoiserie'. Porse lein uit de collectie van de ge meente Veere en beschilderde oes ters met verhalen van de Zierik- zeese. Die reis over de wereldzeeën is tot 4 mei te zien in elf vitrines in de hal van het Domburgse gemeen tehuis. Nanko is overigens in het bezit van de gemeente Middelburg. Schatduiker Michael Hatcher vond in 1985 het wrak van het Zeeuwse VOC-schip Geldermalsen. Dat ver ging op 3 januari 1752, lekgeslagen op een rif in de Zuid-Chinese zee. Het schip was volgeladen met Chi nees porselein, thee en zijde. Het porselein uit het wrak werd be kend als Nankin Cargo, Nanko Annemarie Zevenbergen Biggekerke Nu het oude dorpshuis en basis school De Schute in Biggekerke ge sloopt zijn, kan er een explosieven onderzoek gedaan worden. Op die locatie verrijst straks het nieuwe multifunctioneel centrum waar school en dorpshuis gevestigd wor den. De nieuwbouw komt in een ge bied met verhoogd risico op niet ge sprongen munitie, aldus de ge meente. Met name in het deel dat nooit bebouwd is. De gemeente heeft een bedrijf ingehuurd voor detectie van de bodem. De kosten, ruim 4.000 euro, krijgt Veere ver goed via de 'bommenregeling' van het Rijk. In het voorste deel van het nieuwe centrum komt het dorps huis met een bewegingsruimte voor lokale sportverenigingen en gymlessen van de school. Middenin een gemeenschappelijke aula voor zowel school als dorpshuis. In het achterste deel zit straks De Schute met vijf lokalen. Elk lokaal heeft nog een verdieping. Mocht door krimp de school sluiten, kunnen de lokalen omgebouwd worden tot woningen. De bouw start begin juni. Naar verwachting is het cen trum begin 2028 klaar. In voormalig schoolgebouw 't Vlot aan de Bloemenlaan in Vlissingen heerst verslagen heid. De grote vraag bij ieder een die onder dak van stichting Droom actief is: hoe moet het verder? Claudia Sondervan Vlissingen Vandaag wil enig overgebleven be stuurder Kris van Wezel de faillis sementsaanvraag op de bus heb ben. Daartoe besloot hij dinsdag, één dag nadat accountant Mat- thijsse zijn faillissementsverzoek voor Droom introk. Van Wezel zegde de huur op in een brief waarin hij de gemeente Vlissingen stelselmatige ondermijning van Droom verwijt. Er komt een reac tie, kondigt wethouder Albert Va der aan. „Iedereen kijkt naar de ge meente, maar wij hebben enkel een zakelijke huurovereenkomst met Droom." Voor de maatschap pelijke activiteiten voelt de ge meente geen verantwoordelijk heid. „We proberen de onder huurders te begeleiden naar an dere locaties." Liefst verkoopt Vlis singen 't Vlot, zegt wethouder Sem Stroosnijder. Het is wachten op de curator. Nog even wordt stichting Door ge noemd, die had ooit belangstelling voor overname? „Daar is op dit moment geen sprake van", weert een woordvoerster af. De onderhuurders van Droom kregen nog geen huuropzegging, maar peinzen waar ze heen moe ten. „Waar vind je een onderko men voor 275 euro per maand", tobt Jeroen van Loon, voorzitter van De Boekenboog. De idealisti sche gebruikteboekenwinkel met achttien vrijwilligers draait net quitte. „In november heb ik nog nieuwe boekenstellingen neerge zet. We kunnen hier net de huur betalen. Over 2016 hadden we een positief saldo van 90 euro." Dieuwke Parlevliet met door haar beschilderde oesters, porselein uit de Veerse collectie en rechts Nanko. foto lex de meester maakt daar deel van uit. „Er zouden twee Chinese man netjes moeten zijn", vertelt archiva ris Peter Blom. „Eén was bestemd voor de burgemeester van Middel burg. Die stad kocht dat toen nog naamloze ventje in 2987, op de vei ling van die scheepscollectie." Dieuwke: „Ik was al eerder ge boeid door de Nankin Cargo. Ik heb daarop geïnspireerde oesters ge maakt. Maar op deze tentoonstel ling is nieuw werk te zien. Ik wilde de kannetjes en borden tot leven brengen. Anders loopt je er gewoon Door de verhalen en de oesters ontstaat een verbinding. Van oud naar nieuw -Dieuwke Parlevliet langs en denkt 'goh, mooi'. Toen ik zag dat er een Chinees beeldje uit die Nankin Cargo bij zat, ontstond het verhaal. Het vissertje in een bootje, een van de motieven op het porselein, kwam tot leven. Door de verhalen en de oesters ontstaat een verbinding. Van oud naar nieuw." De reis begint in China, daar vindt het vissertje zijn pratende ge lukspoppetje, en eindigt in Veere. Bij iedere vitrine hoort een verhaal. Dieuwke wijst op een bord met vis- motieven en talloze gaatjes. Een vistest met oren. „Ik vertel hierbij hoe het vissertje en Nanko dat bord omhoog houden als ze op volle zee beschoten worden. De kogels raken het bord. 'Nu hebben we een ver giet', concludeert Nanko." Eén van de oesters bij die vistest heeft ook een gaatje. Dat vormt het oog van de erop afgebeelde vis. De verhalen, oesters en objecten zijn door het CBK Zeeland, dat sinds 2004 exposities in het ge meentehuis organiseert, gebun deld in een boekje. Dat ligt straks bij de expositie. Wethouder René Molenaar van Veere opent de tentoonstelling vanavond om 19.00 uur, vooraf gaand aan de gemeenteraadsver gadering. Een reis in oesters en porselein

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35