ACM speurt naar kartels in havens II II II Jaap Gelok roept collega's op over de grenzen te kijken 5 Politiecontrole op afleiding Maandag kwam het langverwachte rapport over het functioneren van de Veiligheidsregio Zeeland uit. Dat had eerder gedaan moeten worden, vindt burgemeester Jaap Gelok van Borsele. De Autoriteit Consument Markt (ACM) onderkent dat het in de haven- en transportsector het noodzakelijk is snel informa tie uit te wisselen om producten vlot en efficiënt op de plaats van bestemming te krijgen. De kans bestaat dat er dan ook concur rentiegevoelige informatie over tafel gaat. Daarmee zouden be drijven zich (soms onbedoeld) schuldig kunnen maken aan kartelvorming. Dat is verboden. De kartelwaakhond voert ge sprekken met bedrijven en brancheorganisaties in zeeha vens. Informatie over prijzen, voorraden, klanten, offertes, in vesteringen en marktaandelen is al gauw concurrentiegevoelig. Het delen van dergelijke infor matie kan voordeel opleveren. De onzekerheid over wat de con current gaat doen, neemt af. Het kan zelfs leiden tot afstemming tussen bedrijven. Dan is vaak sprake van kartelvorming. De ACM is langer bezorgd dat bedrijven in havens concurren tieregels niet naleven. Uit onder zoek dat de kartelwaakhond vo rig jaar liet uitvoeren, bleek dat 55 procent van de bedrijven niet weet dat het onderling verdelen van klanten strafbaar is. En 20 procent wist niet dat prijsafspra ken verboden zijn. Ook bleek dat 30 procent kartelafspraken had gemaakt of dat wilde doen. De ACM onderstreept dat kartels leiden tot prijsverhogingen en mindere kwaliteit. Ook remmen ze innovatie af. Verder schaden ze de internationale concurren tiepositie van havens. Ik stop er mee!" Jaap Gelok on derbrak maandag, tijdens de algemene vergadering van de Veiligheidsregio, plots zijn be toog, waaraan hij zo pas begonnen was. De burgemeester van Borsele reageerde geërgerd omdat hij niet kwamen. „Maar ja, als je denkt, het komt wel goed, dan loop je toch een behoorlijk risico." Had het dagelijks bestuur, waar van naast burgemeester Lonink (Terneuzen) de burgemeesters van Schouwen-Duiveland, Veere, Mid delburg en Kapelle deel uit ma ken, na het uitkomen van het rap port moeten aftreden? „Daar geef ik geen antwoord op. Dat zou nu de onrust alleen maar vergroten", zegt Gelok. „Maar de komende maan den zal het bestuur wel moeten gaan nadenken over zijn positie." De burgemeesters reageerden maandag wat plichtmatig op het rapport, was ook de indruk van Gelok. „Denk nou niet: we hebben de presentatie van het rapport ge had en we gaan weer over tot de orde van de dag. Hier ligt een taak voor alle burgemeesters. We heb ben heel wat zendingswerk te ver richten. Veiligheid is een geza menlijke verantwoordelijkheid, een klus die we samen moeten zien te klaren." Als je denkt, het komt allemaal wel goed, dan loopje toch een behoorlijk risico oog voor het gezamenlijk belang. „Rampen en rampenbestrijding zijn niet aan grenzen gebonden." Dat kan betekenen dat een burge meester als bestuurder van de VRZ het grotere Zeeuwse belang moet verdedigen tegenover zijn gemeenteraad. Dat kan nog een hele klus worden, voorspelt Gelok. „Het zware werk komt nog!" trale, de haven met zijn industrie en de drukke vaarroute over de Westerschelde zorgen dat Zeeland veel punten scoort. Toevallig alle maal risicofactoren die in Geloks gemeente liggen. Vandaar wellicht zijn wat 'on-burgemeesterlijke' einde van zijn bijdrage aan de ver gadering. De dertien burgemeesters hoor den maandag het verhaal aan van de onderzoekers van bureau Twynstra Gudde. Naar aanleiding van de zware kritiek op directeur Gerrie Ruijs hadden zij de organi satie doorgelicht. De conclusie: het gaat organisatorisch op vele fron ten al jaren mis bij de VRZ. Het onderzoek had eerder moe ten plaatsvinden, stelt Gelok, twee dagen na de vergadering. „Ik heb nog eens in mijn agenda gekeken. Eind 2014 kwam het rapport Ban- dell en Marijnen over de verdeling van de kosten uit. Zij gaven het ad vies nu niet alleen op de financiële aspecten te letten, maar ook aan dacht te schenken aan de inhoud. Mensen hebben hier aan mijn bu reau gestaan om hun zorgen te ui ten. Ik heb dat steeds onder de aan dacht van de voorzitter van het da gelijks bestuur proberen te bren gen." Het klopt volgens Gelok dan ook niet dat pas in december 2015 de eerste serieuze signalen binnen- Mensen hebben hier aan mijn bureau gestaan om hun zorgen te uiten De zuinigheid van de gemeen ten droeg bij aan de problemen. De Zeeuwse gemeenten kregen vorig jaar 4,5 miljoen euro meer uit Den Haag voor 'openbare orde en veiligheid'. In 2016 werd het ex tra geld in de knip gehouden en dit jaar gaat van die extra 4,5 mil joen zegge en schrijve een kwart miljoen naar de brandweer en de andere taken die de VRZ heeft. „Het zou eeuwig zonde zijn als de verbetering van de veiligheidsre gio zou struikelen over de finan ciering. Dan hou ik mijn hart vast." Gelok roept zijn collega's op 'de knop om te zetten'. Heb meer Rampen zijn niet gebonden aan grenzen van gemeenten de volle aandacht kreeg van voor zitter Jan Lonink. „Ja, die was even afgeleid door andere zaken." „Vergeet niet, Zeeland is natio naal gezien het tweede risicoge bied in Nederland", zegt Gelok. De aanwezigheid van een kerncen- donderdag 2 februari 2017 PC De kartelwaakhond ACM on derzoekt of bedrijven in zee havens wel eerlijk concurre ren. Dat geldt zowel voor ha vengebonden als voor trans portbedrijven en logistieke dienstverleners in de Neder landse zeehavens Rotterdam, Amsterdam, Zeeland Sea ports, Moerdijk, I Jmuiden en Groningen. Frank Balkenende Terneuzen RILLAND De politie heeft 21 mensen bekeurd tijdens een controle op de A58 bij Rilland en de A4 bij Ossendrecht. De focus van de controle lag op afleiding in het verkeer. Vijftien van de 21 bekeuringen zijn uitgeschreven voor het niet handsfree bellen of op een andere manier bezig zijn met de telefoon achter het stuur. De controles zijn op dins dagochtend uitgevoerd. Burgemeester Jaap Gelok: Denk nou niet: we gaan weer over tot de orde van de dag. foto-s johan van der heijden 'Zware werk komt nog' Theo Giele

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33