Nu in de winkel! Scholieren komen op voor de bruinvissen zeelandtheaters.nl Kwart bedrijven minder in vijftien jaar tijd ^bouter 4 Het landbouwareaal in Zeeland is in vijftien jaar tijd minimaal geslonken, het aantal boerenbedrijven daarentegen is met een kwart gedaald naar 2.855. Gouden "Bodies HK:' De Chinese nachtegaal In het jaar 2000 boerde Zeeland nog op bijna 125.000 hectare, blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS). Vorig jaar was dat ruim 118.600 hectare. Daar mee is Zeeland nog steeds één van de grotere landbouwprovincies van Nederland en, met stip op één, het grootste akkerbouwgebied. De lichte krimp van het landbouware aal heeft een aantal aantal oorza ken: landbouwgrond is benut voor natuur, recreatie en woningbouw. Het aantal boerenbedrijven is in vijftien jaar tijd harder teruggelo pen dan het aantal hectares land bouwgrond: van 4.205 naar 2.855. Dat komt vooral door schaalvergro ting. Boeren die stoppen, vaak om dat er geen bedrijfsopvolger is, hebben hun grond in veel gevallen verkocht aan collega's. In Zeeland is de akkerbouw do minant. Zeventig procent van de grond is in gebruik voor de teelt van gewassen. Het aantal akker bouwbedrijven is verminderd van 3.579 (in 2000) naar 2.316 (in 2016). De gemiddelde bedrijfsgrootte is 49 hectare. Zo'n 43 procent van de akkerbouwers boert op meer dan 50 hectare. Het landelijk gemid delde ligt op 39 hectare. Toch is het noodzakelijk de Zeeuwse landbouwgrond beter te verkavelen, bleek vorig jaar uit een analyse die het Kadaster en Wa- geningen Economie Research in opdracht van de provincie maak ten. Kavels zijn in vergelijking met andere provincies te klein, terwijl de akkerbouw economisch goede papieren heeft, mede dankzij het aantal jonge, goed opgeleide boe ren. Op een derde van de akkers wordt graan verbouwd: 34.000 hectare in 2016. Daarna volgen aardappelen (18.600 hectare). Ove rigens werden er in 2000 iets meer aardappelen geteeld en wat minder graan. Ook uien en suikerbieten maken veelvuldig onderdeel uit van het bouwplan. De landbouw in Het aantal akkerbouwbedrijven is verminderd van 3.579naar 2.316 totaliteit - dus inclusief verwer kende industrie en handel - beslaat 17 procent van de Zeeuwse econo mie en is goed voor bijna een kwart van de banen in Zee land. Het Groot Niet Te Vermijden Talentenklas ZMS die de diepte meet door middel van de druk in het water. Een adviesteam van het Pontes Pieter Zeeman ontwierp een reus achtige beweegbare vliegtuigvleu gel die de zandhonger in de Oos- terschelde moet aanpakken. Het gevaarte moet met eb naar bene den gaan, zodat er minder water wegstroomt, leggen havo-scholie ren Luna Xausa, Bob van der Valk en Oscar van Tilburg uit. Het scholenproject, waar 64 leerlingen aan deelnamen, is een initiatief van Nationaal Park Oosterschelde en IVN Zeeland. „Jongeren kunnen goed out of the box denken. En we proberen ze op deze manier bij het nationaal park te betrekken", zegt projectleider Paulien van 't Westeinde van IVN. „Ze worden als het ware ambassadeurs, omdat ze er door het project meer weten over bruinvissen en de Oosterschelde dan hun leeftijdsgenoten." Hoeveel last hebben bruin vissen van geluid onder water? En wat is eraan te doen? Leerlingen van het Calvijn College in Goes en het Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee bogen zich de afgelopen maanden onder meer over die vragen. Giste ren presenteerden de beste teams hun bevindingen aan deskundigen van de HZ, Nationaal Park Oosterschelde, de provincie, Stichting Rugvin en Eerste Hulp bij Zeezoogdieren. De scholieren gingen op pad om onderzoek te doen. Een groepje vwo-brugklassers van het Calvijn College ging zelfs aan boord van een viskotter in Yerseke om geluidsmetingen te doen met een hy- drofoon. „We hebben ook aan een expert gevraagd tot hoeveel kilohertz bruinvissen last hebben van het geluid. Zo wisten we dat het schadelijk voor ze is", vertelt Yvonne Harinck uit Goes. Samen met haar klasgenoten bedacht ze dat elektromotoren de oplossing zijn om het leven van bruinvissen aange namer te maken. „Ze zijn geluidloos en milieuvrien delijk. Dat is voor iedereen goed." Yvonne is en thousiast over het project. „Eerst dacht ik dat het best saai zou zijn, maar toen we zelf onderzoek mochten doen, vond ik het leuk. Ik had me nog nooit in bruinvissen verdiept." Boorplatform Een ander groepje leerlingen van het Calvijn Col lege wil olieboren van een boorplatform omwikke len met geluiddempend materiaal, om zo de overlast voor bruinvissen te verminderen. Hun schoolgeno- ten vonden uit dat dieptemeters van schepen sto rend zijn voor bruinvissen. De oplossing? Een kabel donderdag 2 februari 2017 PC Vefjkling i O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Plantage, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 3 februari 710114 003423 Aantal boeren blijft slinken Frank Balkenende Colijnsplaat VR 3 feb toneel (klucht) Boeing Boeing ZA 4 feb muziek Scheldetheater Terneuzen 0115 695555 Schouwburg Middelburg 0118 659666 Theater de Mythe Goes 0113 213213 DO 2 feb cabaret Patrick Laureij theater terra VR 3, ZA 4 en ZO 5 feb HAIR De Musical ZO 5 feb 14.00 u. De Kabouter-Theater Terra DO 9 feb [muziek I'm a soulman ZO 5 feb 13.00 u. foyerconcert VR 10 feb Scrum muziek WO 8 feb toneel Body Language Cornelleke Blok Yvonne Harinck dacht dat het saai zou zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 32