Straks pakje net iets makkelijker die telefoon 'Verdachte heeft niets te maken met nieuwjaarsreden' OPEN DAGEN KIELGAST 3 3-4-5 februari IV Marijke Schaut woont in De Klinge (B). Ze is vaak in Hulst voor inkopen. Telkens zet ze het dataverkeer van haar smartphone aan en af, om kos ten te besparen. Maar soms moet er toch gebeld worden. „Ik ben mij er wel van bewust dat dat geld kost, maar je be taalt gewoon. Het is zo van zelfsprekend geworden - je staat er niet meer bij stil. Maar het is eigenlijk allemaal zo stom. Bellen en dataverkeer binnen Europa, daar moeten ze niet moeilijk over doen. Amaai!" Even verderop in Stekene, net over de grens bij Koewacht, staat Els Van Daele in haar broodjeszaak een smos te sme ren. Ze bezorgt aan huis, aan beide zijden van de grens ui teraard. „Je probeert te vermij den dat je onderweg gebruik maakt van je telefoon", zegt de uitbaatster. „Als ik bijvoor beeld in Nederland ben en ei genlijk even een telefoontje moet doen naar België, wacht ik bewust tot ik terug ben. Als het mogelijk is, mailen we lie ver dan dat we opbellen. Wat dat betreft zal het leven ietsje makkelijker worden als de ta rieven omlaag gaan." Paulette Oremus van De Zeeuwse Kringloopwinkel in Sint Jansteen hoeft maar twee, drie per week de grens over: „Ik sta meestal in de winkel, maar mijn man Jos komt soms iedere dag in België om spul len op te halen of te brengen. Hij heeft expres zo'n eenvou dige Nokia waarmee hij niet boven de 6,7 euro per maand kan komen. Ik heb een smart phone en een buitenlandbun del. Maar voor dat éne tele foontje is het wel heel duur. Dus ik kijk: wie belt er? Kan ik het even laten, tot ik in Nederland ben? Je past je bel gedrag erop aan." Dat zegt ook Koen van Tteeck. Hij woont in Hulst maar werkt in Antwerpen. „Dit is een vooruitgang, abso luut. We waren er al lang op aan het wachten. Voor mij per soonlijk zal het niet veel uit maken - de baas betaalt mijn telefoonrekening. Maar mijn vrouw heeft wel een privé- nummer. Als het even kan, belt ze via WhatsApp, op een plek waar wifi is. Dan is het gratis." Volgens de raadsman stichtte de Vlissinger in de avond van de 31e december brand in twee kliko's die in de Bloemenlaan stonden. „Maar dat was rond 22.00 uur, ruim voor de ongeregeldheden daar uitbraken." Hij zegt dat zijn cliënt de daad 'stom en dom' noemt. Volgens getuigen had hij mogelijk te veel gedronken en stak hij die kliko's in brand 'uit een soort baldadig gedrag van wege oud en nieuw'. „Maar niet om te rellen." De Middelburgse rechtbank be paalde twee weken geleden dat de man drie maanden in voorarrest moet blijven. De advocaat is in be roep gegaan bij het gerechtshof in Den Bosch. Hij zegt dat bij deze brandstichting geen gevaar ont stond voor anderen. „De kliko's stonden langs een metalen balu strade. Er waren geen woningen of auto's in de buurt, laat staan per sonen." Woordvoerder Ratiba Basir van het Openbaar Ministerie geeft aan dat nog onderzocht wordt of de Vlissinger iets te maken heeft met de nieuwjaarsreden. „Hij wordt inderdaad verdacht van het in brand steken van een of meer kli ko's." In de nacht van 31 december op 1 januari werden in de Vlissingse Bloemenbuurt vernielingen aan gericht aan woningen en auto's en agenten en andere hulpverleners belaagd. De politie hield tot nu toe zes verdachten aan. Vijf konden al en kele dagen terug naar huis. De zesde, de 34-jarige Vlissinger, is de enige die nog vast zit. Ill SOLARLUX Showroom: Schouwersweg 100, Heinkenszand donderdag 2 februari 2017 PC Fijn voor de toeristen, nog fijner voor Zeeuwen en Bel gen in de grensstreek: bel len of internetten via je mo biel als je nét over de grens bent, wordt goedkoper. Véél goedkoper. Ondine van der Vleuten Els van Daele: „Je probeert te vermijden dat je onderweg gebruik maakt van je tele foon." mobiel Marijke Schaut met haar dochter Mila (4): „Je staat er niet meer bij stil." FOTO'S RONALD DEN DEKKER Mijn cliënt heeft niets met de nieuwjaarsreden te maken, zegt advocaat Mark Dunsbergen. Hij staat de 34-jarige Vlissinger bij die verdacht wordt van brand stichting tijdens de jaarwisse ling in Vlissingen. De man zit sinds 13 januari vast. Emile Calon Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 31