24 Voor Elma de Vries duurt monstertocht enkele meters te lang Elma de Vries heeft de Alternatieve Elfstedentocht al gewonnen. Ze is solo op weg naar de winst in de monstertocht. Maar dan valt ze, vlak voor de streep. Weer prijs voor de zwarte Okay-brigade lma de Vries slaat de isola tiedeken van aluminium folie van zich af, ze wil even niemand om zich I heen hebben. Ze vloekt, gooit er van alles uit. Zittend op een koelbox, probeert ze de krankzinnige finale van de Alternatieve Elfsteden tocht te verwerken. De marathon die de 33-jarige Frie zin al eerder heeft gewonnen op de Weissensee, in 2006. Nu, elf jaar later, gaat ze opnieuw winnen. Ze heeft de monstertocht over 200 kilometer ei genlijk al gewonnen, want ze is solo op weg naar de finishboog. De ach tervolgers zitten achter haar, maar hun rol voor de overwinning is uitge speeld. Maar dan gaat De Vries on deruit, vlak voor streep smakt ze voorover. Glijdend schuift ze richting de streep, maar juist op dat moment glipt Lisa van der Geest haar nog voorbij. „Wat moet je hier nou mee?" De 27ste finale van de Alternatieve Elfstedentocht bij de vrouwen is haast niet met een pen te beschrij ven, de omstandigheden maken er een loodzware foltering van. De zon heeft de bovenste laag van de Weis sensee veranderd in slush-puppy-ijs. De ijzers snijden er dwars doorheen, schaatsen is klunen geworden. Groot is eerder die week de vreugde in het marathonpeloton als het parkoers be kend wordt: een rondje van 25 kilo meter, met voor het eerst sinds jaren een passage bij het beruchte Dolomi- tenblick. Maar tijdens de geseltocht wordt het grote meer vervloekt. „Je hebt daar een stuk ijs van vier kilo meter dat zo slecht is", knikt De Vries met haar hoofd richting de on- heilsplek. „Vier kilometer heen, vier kilometer terug. Zo slecht, dat heb ik echt niet eerder meegemaakt. Je kwam bijna niet vooruit." Scheur in ijs De Vries zit op dat moment in een kopgroep van zeven rijdsters, die sa men aan de laatste helse omloop zijn begonnen. Ze ziet de een na de ander onderuit gaan, maar weet zelf won der boven wonder de scheuren te ontwijken. Ze voelt zich de beste. „Ik was absoluut de sterkste", blikt ze la ter terug. „Ik wist dat ik ging win nen." Tot die ene scheur in het ijs. Die ene, die ze over het hoofd ziet. „Ergens raak ik een gat en ik klap voorover." Vanwege haar hoge snel heid glijdt ze door, richting de boog. Dan maar zo winnen, denkt ze. Ook best spectaculair. Het komt er niet van. De winnares wordt in een paar tellen de schlemiel van de Weissensee. „Ik gleed te hard om overeind te krabbelen, maar ook weer te zacht richting de boog. Die stond tien meter te ver." Na 299,990 kilometer slaat het drama toe, drie schaatssters halen haar in. Lisa van der Geest kroont zich tot de kampioene van de Weis sensee, Anne Tauber en Ankie IJtsma weten De Vries ook voor te blijven. Vierde wordt ze, zelfs geen podium plaats. „Misschien is er nog een pu blieksprijs?", vraagt ze met een iro nisch lachje op het gezicht. Iets verderop hangt een totaal ge sloopte Van der Geest in de armen van de ploegleiding. Ze huilt. Van vermoeidheid, van de pijn, van alles. Ik gleed te hard om overeind te krabbelen, maar ook weer te zacht richting de boog „Het was zo zwaar, echt niet nor maal. Die laatste ronde ben ik wel tien keer gevallen. Elke keer krijg je dan die klap op je longen en je rib ben. Alles deed pijn, ik kon niets meer. Het was echt niet leuk, ik doe dit nooit weer. Volgend jaar de titel verdedigen? Dat zullen we nog zien." Ze schudt nog eens het hoofd, legt het op de schouder van haar ploeglei der. „Elma viel en toen won ik." Ab surd, noemt ze het. „Voor mijn ge voel hebben we acht uur over die laatste ronde gedaan. Ik geloof niet dat de Hel van '63 zwaarder was, dat kan niet." MANNEN Contrast donderdag 2 februari 2017 'De Hel van '63? Nee, die was zeker niet zwaarder' Ralph Blijlevens Techendorf Elma de Vries (r) gaat na een tocht van 199,990 kilometer vlak voor de finish onderuit op de Weis sensee en eindigt 'slechts' als vierde. Onder: de valpartij in beeld. FOTO VINCENT RIEMERSMA& SCREENSHOTS NOS -Elma de Vries TECHENDORF Huilend stond het groepje volwassen kerels bij elkaar. Huilend hing Crispijn Ariëns als winnaar van de Alter natieve Elfstedentocht om de schouders van de huilende ver zorger. Huilend keek Peter de Vries van de marathonformatie Okay Fashion Jeans toe hoe een snikkende nummer twee Frank Vreugdenhil ploeggenoot Ariëns in de armen viel. Ook bij de mannen eindigde de 200 kilometers lange tocht op de Weissensee in een grote emotionele apotheose. Na de zege van Ingmar Berga zater dag tijdens het Open Neder lands kampioenschap - en de derde plek van Ariëns - was het weer raak voor de formatie van ploegleider Peter de Vries. Pakt tijdens het reguliere mara thonseizoen op het kunstijs het A-ware team van Jillert Anema negentig procent van de prij zen, op de Weissensee heerst de zwarte brigade van De Vries. „Als ploeg rijden we hier zo goed, we winnen met z'n allen alles tot nu toe", zegt Ariëns. „Dit is zo geweldig, mijn mooi ste overwinning ooit." Met het ingaan van de laatste ronde demarreerde hij weg uit de kopgroep. „Die eerste me ters deden gigantisch zeer. Maar als je eenmaal weg bent en weer in je ritme zit, voel je niets meer. Ik heb 15 kilometer lang alles gegeven." Titelverde diger Niels Mesu eindigde als derde.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24