Hl 91 ff BW 23 Roda JC nóg een aanwinst: Nicolas Anelka 'Anelka kan eredivisie' zo mee in komt niet over als een heel door dacht beleid. Temeer omdat een deel gehaald is op basis van video beelden. Bovendien lijkt het op voorhand twijfelachtig of Lim burgse jochies zich straks in een shirt van, pakweg, Simeon Raykov zullen hijsen. „Dat is oordelen zonder kennis van zaken", stelt Caanen, als hij is aangeschoven aan zijn werktafel. „Nederlandse spelers hebben onze voorkeur. Daarom hebben we geïnformeerd naar Florian Jozef- zoon van PSV, naar Robert Mühren van AZ, naar Luciano Slagveer van sc Heerenveen. Maar CONSULTANT die jongens komen gewoon niet naar Roda, ook niet nu hier meer te besteden is. Dat is de realiteit. Van daar de keuze voor de jongens die we nu gehaald hebben, ook een paar Nederlanders overigens. En dat is wel degelijk beleid. Dankzij onze scouting, dankzij ons net werk weten we namelijk precies wie we in huis hebben gehaald. Ons doel? Ons rechtstreeks hand haven in de eredivisie." Dubbeldekker Grote vraag: werkt zo'n toestroom aan spelers juist niet averechts? De meeste buitenstaanders denken daarop wel het antwoord te weten. Zij praten op sociale media schert send over de spelersbus die ver vangen moet worden door een dubbeldekker. Of over de selectie die, vanwege de overschot aan per soneel, vanaf nu beter maar in ploegendiensten kan gaan trainen. Het zijn opmerkingen waar Caa nen weinig mee zegt te kunnen. „Mensen vergeten dat wij ook zes jongens hebben laten gaan." Hij doelt onder meer op de Cy priotische spits Nestoras Mytides, die als goalgetter werd gepresen teerd in Kerkrade, maar na één doelpunt in zestien wedstrijden inmiddels is uitgeweken naar Cy prus. „We hebben nu 25 spelers. Heel normaal." Maar dan nog: op elkaar inge speeld raken doe je als selectie toch niet in een paar weken? „Ach, au tomatismen", schampert Caanen. „Dat vind ik zo'n lulkoek. Eenmaal op het veld verstaan spelers elkaar. Ik ben er van overtuigd dat de re sultaten komen. En dat daarmee de rust terugkomt in Kerkrade. Echt, we snakken naar rust." Aan Yannis Anastasiou zal dat in elk geval niet liggen. Kort nadat de trainer gisteren kennis heeft ge maakt met zijn laatste aanwinst, de van Bastia gehuurde Fransman Lyes Houri, stiefelt hij ontspannen de perskamer binnen. En traint zijn tong intussen nog eens op de naam die de meeste lenigheid vergt: Ogn-jen Gn-ja-tic. Dan, la chend: „Ik geniet bij Roda JC, man. Die golf aan emoties maakt deze club zo mooi. En trouwens, wij Grieken zijn niet anders gewend." Vaak gehoord: met Henk Veldmate als baas van de scoutingafdeling gaat Ajax serieus werk maken van Zuid-Amerika, als jachtterrein om talent of te sporen. Maar eigenlijk ligt het nét anders. De aanstelling van Veldmate, een jaar geleden, is eerder de bekrachtiging van een koers die daarvoor al werd uitgezet. Wat er te vinden is in Zuid-Ame- rika? Ajax zoekt er spelers met gif. Directeuren Edwin van der Sar en Mare Overmars benoemden het al vaker. Jongens die de karakterei genschap bezitten die wij Europe anen hen steevast toedichten: over leven. Zo bezien is Davinson San chez een succesnummer. Sanchez, Mateo Cassierra en nu ook David Neres zijn vastgelegd in het 'tijdperk-Veldmate'. Maar die eerste twee stonden al op de radar voordat Veldmate bij Ajax kwam en kun je zodoende niet op het conto van Veldmate zetten. Vanzelfspre kend gaf hij als hoofd van de scou ting wel het finale advies aan direc teur spelerszaken Overmars. Het 'traject' van Neres heeft Veldmate wel vanaf het begin meegemaakt. Maar hoe werkt dat? Succesvol zoeken en zaken doen in Zuid- Amerika? In die enorme vijver vol talent waar de vissers aan de rand van het water elkaar zwaar becon curreren. Honderden scouts van clubs en in het huidige voetbal landschap ook vooruit geschoven posten van investeringsmaatschap pijen die de transferrechten van een belofte willen bemachtigen. Vast clubje kenners Kent Veldmate elk talent in Zuid- Amerika? Nee, Veldmate werkt (ook overgehouden aan zijn tijd als hoofdscout bij FC Groningen) met een vast clubje kenners van het Zuid-Amerikaanse voetbal. Zij le veren tips. Zo kwam Peter Gerards, oud-keeper en al vijftien jaar het Zuid-Amerikaanse voetbal uitplui zend, met de naam van Sanchez op TRANSFERS de proppen. Cassierra en Neres kwamen juist weer via andere lijn tjes binnen. Gerards ziet dat Ajax het accent verlegt. „Natuurlijk blijft Scandinavië altijd interessant, zie Dolberg, maar de markt wordt daar moeilijker. De concurrentie neemt gigantisch toe en de aanwas van ta lent is de laatste jaren minder. In Zuid-Amerika is de markt qua aan tallen en talent enorm." Hans Nijland werkte jarenlang samen met Veldmate bij FC Gro ningen. Altijd zullen ze herinnerd worden aan de vondst van Luis Sua rez, superster van FC Barcelona die door FC Groningen werd wegge plukt uit Uruguay. „Henk is een grandioze voetbalkenner", zegt de Henk Veldmate weet bij de juiste mensen aan tafel te komen, en geen luchtfietsers directeur van FC Groningen. „Scouten is de basis, maar vervol gens gaat het er om met de juiste begeleiders en zaakwaarnemers aan tafel te komen en niet met een paar luchtfietsers." Want juist de afronding van transfers aan de andere kant van de oceaan is complex en gaat over meerdere schijven. De Zuid-Ame rikaanse begeleiders (lees: make laarskantoren) van de toptalenten worden namelijk vaak vertegen woordigd door Nederlandse zaak waarnemers die de weg bij Ajax kennen en een graantje willen meepikken. donderdag 2 februari 2017 Ajax zoekt naar gif in Z-Amerika Dat is lulkoek KERKRADE De lange reeks aan nieuwsberichten die de laatste weken doorsijpelde vanuit het Parkstad Lim burg Stadion kreeg gisteren een pas send slot: ook Nico las Anelka komt naar Roda JC. De oud-speler van onder meer Arse nal, Manchester City, Liverpool en Chelsea wordt 'con sultant' in Zuid-Lim burg. Hij richt zich op de jeugdoplei- ter Aleksej Korota- jev. Beiden wonen in Dubai. Trainer Yannis Anastasiou: „Prachtig dat zo'n grote naam als Anelka een rol gaat spelen bij Roda. Of ik hem niet liever als speler zou gebrui ken? Nou, ik denk dat hij zo mee zou kunnen in de eredi visie. Misschien niet negentig minuten per wedstrijd, maar zeker delen. Als hij wil, mag hij van mij", grapt de coach. Met de Braziliaan David Neres (19) als nieuwste aankoop, komt het aantal Zuid-Amerikanen bij Ajax binnen een halfjaar op drie. Het nieuwe jachtterrein, met hoofd scouting Henk Veldmate (foto) als jager. Daniël Dwarswaard Amsterdam Luis Suarez (Uruguay, foto) Bruno Silva (Uruguay) David Texeira (Uruguay) Stefano Magnasco (Chili) Davinson Sanchez (Colombia) Mateo Cassierra (Colombia) David Neres (Brazilië) —Hans Nijland FC Groningen FC Groningen FC Groningen FC Groningen Ajax Ajax Ajax Nicolas Anelka FOTO AFP ding en zal ook als scout fungeren. Net als een aantal re cent aangetrokken spelers komt ook Anelka uit het net werk van geldschie- Zuid-Amerikanen naar Nederland met Veldmate als hoofd scouting I _L, i+OFBERG MnDISANA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 23