2017 m f effeweg.nl De gongslag voor de eerste ronde van de Brexit- onderhandelingen klinkt op de EU-top van 9 en 10 maart. In de ring verschijnen de Britse minister van Brexit, David Davis, en EU-onderhandelaar Michel Barnier. De eerste vecht met de handen op de rug omdat de Britten geen duidelijke koers kiezen. De tweede is een politieke pitbull die onderhandelen tot kunst verhief. BUSREIZEN VERTREK 17 Nu al véél GARANTIE! www.effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Britten melden volgende maand hun vertrek, kort daarna kunnen we los B; rexit-hoofdonderhan- delaar Michel Barnier loopt zich al maanden Jwarm. De Franse top politicus maakte de af gelopen maanden een toer langs hoofdsteden en organisaties en stelde een onderhandelingsteam (25 man, onder wie één Nederlan der) samen. Dat deze politieke pit bull publiekelijk nog weinig van zich laat horen, past in de Euro pese strategie. Die luidt: kaken op mekaar tot de Britten hun vertrek formeel hebben aangemeld. „Dat gebeurt volgende maand, kort daarna kunnen we los", zegt de woordvoerder van Barnier. Dat wil zeggen: meteen nadat de leiders van de 27 resterende lidstaten hem op een top in april een preciezer mandaat hebben meegegeven. Commissievoorzitter Juncker heeft wellicht niet lang hoeven na denken voordat hij midden vorig jaar 'mijn vriend Michel' tot hoofdonderhandelaar bombar deerde. Meer ervaring had hij in één persoon niet in huis kunnen halen. Barnier (66), die al zijn spe ciale adviseur voor Europese de fensie was, is politiek actief sinds zijn 14de, was vier keer minister, twee keer Eurocommissaris en tussendoor altijd wel ergens volksvertegenwoordiger. Boven dien is hij Fransman, en die lusten de Britten rauw. Snoeihard Dat geldt ook voor Barnier. Zo mocht de City de afgelopen crisis jaren al ontdekken toen hij als Eu rocommissaris voor de financiële diensten in hoog tempo de ban- kensector opschudde. Barnier is op en top diplomaat, heeft humor en kan buitengewoon innemend zijn, maar even goed snoeihard, soms ietwat vilein en met een niet al te lang lontje. De man die hal verwege de jaren 90 naar Den Haag reisde met de boodschap dat Frankrijk het op prijs zou stellen GEEN verplichte aanbetaling! Opstappen bij u in de buurt 'zij willen weg, laat hen maar zeg gen hoe zij het willen', wacht Eu ropa de Britse voorstellen af. Daar bij geldt één bloedrode onder grens: wie toegang tot onze in terne markt wil, houdt ook zijn grenzen voor ons personenverkeer open. Maar steeds duidelijker weerklinkt ook al een andere ondergrens: de Brexit mag op geen enkele manier worden beloond. „Als we voor elk probleem een oplossing uitonder- handelen", zegt een intimus van Barnier, „zitten we op het eind met 25 overeenkomsten en hebben de Britten alle kersen van de taart geplukt. Maar dat zou meteen ook het einde van het verenigde Eu ropa zijn." als we onze drugs vooral bij ons zouden houden, laat niet met zich spotten. Boze tongen beweren dat hij bij het eerste bezoek van pre mier May aan Brussel voorstelde om het Brexitoverleg in het Frans te doen. In realiteit gaat zijn eerst wat gebrekkige Engels er snel op vooruit, en bereidt hij zich dus ook in die zin consciëntieus op zijn nieuwe taak voor. Als het gaat om het onderhandelen zelf kan Barnier terugvallen op decen nia handwerk. Terreurgroepen In 2002/2003 vertegenwoor digde hij de Commissie in het mammoetoverleg over een nieuwe Europese Grondwet. De jaren erna onderhandelde hij met terreurgroepen in Irak over de vrijlating van eerst twee gegijzelde journalis ten (2004) en later nog eens één (2005). Het duurde even, maar Barnier praatte ze alle drie vrij. De Brexit-onderhandelingen straks zijn anders. De Europese verkiezingen van voorjaar 2019 vormen daarbij een natuurlijke deadline. De maanden daarvoor moet zowel de Europese als de Britse democratie haar zegje nog kunnen doen. Het betekent dat in krap achttien maanden de twee onderhandelingsteams meer dan veertig jaar Europese samenwer king moeten ontvlechten, ver vat in rond 80.000 pagina's ver dragsteksten. Onder het mom donderdag 2 februari 2017 versus EU-pitbull Frans Boogaard Brussel vanaf €489,- vanaf €489 Italiaanse Bloemenrivièra Moezel - ALL-INCLUSIVE Rome en Napels 8 daagse busreis 5 daagse busreis 10 daagse busreis Vertrek o.a.: 17, 24, 31 mrt, 7 apr I Vertrek o.a.: 10 apr, 8 mei, 18 dec I Vertrek o.a.: 29 apr, 5 jun, 31 jul Short break Schotland 7 daagse busreis Vertrek o.a.: 16 apr, 25 jun, 1 jul Rondreis Adriatische kust 22 daagse busreis Vertrek o.a.: 29 mei, 18 sep, 9 okt Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. M —Woordvoerder van Barnier

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17