Slimste mens Google als merk waardevoller dan Apple 16 PSYCHOLOGELD EU VERTREK GROOT-BRITTANNIË In theorie is David Davis de baas. In de praktijk beslist Theresa May In al die seizoenen was er maar één winnares: Annikovan Santen Doe je ogen dicht en stel je een profes sor in de natuurkunde voor. Eerlijk zeggen, was het een man? Dat is geen seksisme, maar gewoon ons luie brein. Waarschijnlijk komen er onbewust een paar bekende natuurkundigen bij je op - Albert Einstein, Stephen Hawking, misschien Rob bert Dijkgraaf- en dat zijn allemaal kerels. En dus plaatsen je hersenen bij de term 'pro fessor in de natuurkunde' automatisch een stockfoto van een man. Dat gebeurt al heel jong, zo blijkt uit on derzoek dat afgelopen week werd gepubli ceerd in het wetenschappelijke tijdschrift Science. Wetenschappers vertelden 400 kin deren tussen de 5 en 7 jaar een verhaaltje over een 'heel, heel slim persoon'. Vervol gens lieten ze de koters plaatjes zien van twee mannen en twee vrouwen en vroegen ze hen de slimmerik aan te wijzen. Op hun 5de kozen de jongens veel vaker voor een man en de meisjes veel vaker voor een vrouw. Maar bij kinderen die een jaar ou der waren, kozen ook de meisjes vaker voor een man. Voor de wetenschap pers is dat het bewijs dat zij op die leeftijd het idee krijgen dat mannen vaker superintelligent zijn. Het stereotype van de man als slimste mens heeft een negatief effect op de carrières van vrouwen, zo waarschu wen de Amerikaanse onderzoekers. En ziedaar, dinsdag bracht het SCP naar buiten dat vrouwelijke twintigers minder uren werken dan mannen. Zo werkt maar 25 procent van de vrouwelijke mbo'ers meteen na hun opleiding fulltime, tegenover 75 pro cent van de mannen. Van de vrouwen die net van de universiteit komen, werkt ruim 70 procent fulltime, van de mannen 90 pro cent. Vrouwelijke twintigers parttimen niet uit vrije wil. Uit hetzelfde onderzoek blijkt dat ze minder vaak tevreden zijn met hun baan en dat ze hun carrièrekansen veel min der hoog inschatten dan die van mannen. Op zoek dus naar vrouwelijke slimmeri ken om onze mentale kiekjes te veranderen. Nederlandse vrouwelijke hoogleraren in de natuurkunde zijn helaas schaars. Na wat zoeken stuit ik op Renate Loll, een van oor sprong Duitse die nu als professor aan de Radboud Universiteit werkt. Zoek allemaal even een foto van haar op en neem die drie maal daags goed in je op. even googlen op vrouwelijke winnaars van De Slimste Mens. Die ken je waarschijnlijk al. Oeps, in al die seizoenen is er maar één win nares geweest: Anniko van Santen. Ik zou er als dame bijna een minderwaardigheids complex van krijgen. Maar dat ligt wellicht aan mijn vrouwelijk brein. Arcelor Mittal KPN Op de EU-top van 9 en 10 maart zou premier Theresa May het startschot willen ge ven voor de Brexit- onderhandelingen. Maar de Britten zijn er nog steeds totaal niet klaar voor. Vijf weken voor die cruciale EU- top is het nog steeds een chaos achter de schermen bij de Britten. Zo is er bijvoorbeeld nog steeds onduidelijkheid over de taakver deling, zegt Simon Usherwood, die bij de universiteit van Surrey onderzoek doet naar de Britse re latie met Europa. „In theorie is David Davis, de minister van Brexit, de baas. Maar in de praktijk gaat alles via Dow ning Street 10, en beslist Theresa May." De personeelsbezetting van de twee ministeries die speciaal voor de uittreding zijn opgericht, is een ander, ernstiger hoofdpijndossier. Zowel het ministerie voor uittre ding uit de EU als het ministerie van internationale handel heeft nog steeds te maken met perso neelstekort. Ook is er een groot verloop on der die ambtenaren, geeft Usher wood aan. „Er worden wel mensen aangenomen, maar velen stoppen ook weer. Eerst beschouwen ze het als een uitdaging, maar als ze zien hoe het er daadwerkelijk op de ministeries aan toegaat, krab belen ze terug." Het derde probleem is dat er überhaupt maar heel weinig Brit ten zijn met de juiste kwalificaties. „Onderhandelingen op deze schaal zijn nog nooit vertoond. Het wordt een gigantisch en ge compliceerd proces. En wij hebben weinig ervaren onderhandelaars." Vier vrijheden Wat de Britten dan precies uit het vuur willen slepen tijdens de on derhandelingen, is ook nog niet helder. Na maanden van onduide lijkheid lichtte May twee weken geleden een tipje van de sluier op over haar strategie. Belangrijkste punt: Groot-Brit- tannië zal na de Brexit geen deel meer uitmaken van de EU, ook niet gedeeltelijk. „May realiseert zich dat de vier vrijheden van de EU, het vrij ver keer van personen, goederen, diensten en kapitaal, onlosmake lijk met elkaar zijn verbonden. Ze weet dat de Europese Unie het niet pikt als ze probeert wel in de in terne markt te blijven, maar tege lijkertijd niet wil meedoen aan het vrij verkeer van personen. De im migratiestop staat dus bovenaan haar prioriteitenlijstje." Dat was meteen ook het enige dat echt duidelijk werd, vindt Us herwood. „Voor de rest zijn de plannen nog ontzettend vaag. Ik vond haar heel voorzichtig." Wat we op dit moment wel we ten, is dat May niet zit te wachten op bestaande constructies: er moet een nieuwe relatie met de Euro pese Unie worden ontwikkeld, die op maat is gemaakt voor Groot- Brittannië. Douane Een douaneovereenkomst lijkt een prioriteit, zodat de handel in goe deren en diensten zo soepel moge lijk verloopt. Groot-Brittannië is voor zowel import als export sterk afhankelijk van de EU, en dus ma ken Britse bedrijven zich grote zorgen over eventuele handelsbar rières. May wil verder dat EU-burgers die nu in Groot-Brittannië wonen en werken dezelfde rechten hou den, net als Britten die in EU-lan- den wonen. Op het gebied van vei ligheid, inlichtingendiensten en terrorismebestrijding wil ze in tensief blijven samenwerken met Europa. Ook willen de Britten op wetenschappelijk gebied nauwe banden blijven houden met het continent. Een hoop wensen dus, maar nog weinig duidelijkheid over hoe May dat voor elkaar wil krijgen. Wel is het voor Usherwood evident dat het sowieso niet gaat lukken alles te regelen in de gestelde onder handelingstermijn van twee jaar. „Ik denk dat we begin 2019 een ba sisdeal hebben, een geraamte van een overeenkomst waar we verder over moeten onderhandelen. Het kan dan nog makkelijk tien jaar duren om tot een definitieve over eenkomst te komen." Onzin In het openbaar is Theresa May al tijd vol vertrouwen over de Britse onderhandelingspositie. Beter geen deal, dan een slechte deal, zei ze eerder kordaat. Onzin, zo reageert Usherwood. „Ze zegt dat ze bereid is om van ta fel weg te lopen als de deal haar niet bevalt, maar dat kan ze zich niet permitteren. Er moet zo snel mogelijk duidelijkheid komen, zo dat bijvoorbeeld de consequenties voor de economie minimaal blij ven. Elke deal is beter dan geen deal. Dat is de situatie waarin The resa May nu zit." LONDEN Google heeft Apple van de troon gestoten als meest waarde volle merk ter wereld. Dat conclu deert het Britse merkwaarderings bureau Brand Finance. Waar Apple volgens de Britten flink moeite moet doen om concurrenten als Samsung voor te blijven, kent Google geen serieuze rivalen meer. De merkwaarde van Google is in 2016 met bijna een kwart gestegen tot een kleine 110 miljard dollar. Die van Apple daalde van bijna 146 mil jard naar dik 107 miljard dollar. Apple eindigde de voorgaande vijf jaar steevast als waardevolste merk. Google bekleedde die positie voor het laatst in 2011. Jaarlijks ver schijnen tal van lijstjes waarin de kracht en waarde van merken wor den vergeleken, aan de hand van uiteenlopende criteria en met wis selende resultaten. Het hoogst ge noteerde Nederlandse bedrijf op de lijst van Brand Finance is dit jaar wederom Shell, gevolgd door ING, Philips, Rabobank en Heineken. Wacht, het kan misschien makkelijker: Reageren? economie@persgroep.nl O donderdag 2 februari 2017 Het Duitse tech nologieconcern verhoogde zijn winstverwach ting voor het gehele jaar. Het biotechnolo giebedrijf was de sterkste stijger in de AEX. m Het staalconcern had de wind gis teren duidelijk in de rug. Analisten noem den de verwach ting van het concern voor dit jaar voorzichtig. o Mays lakei Suse van Kleef Londen —Simon Usherwood Neem plaats op de sofa van Irene van den Berg. Zij analyseert iedere week ons econo misch gedrag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16