Brits record: er zijn 3.000 woorden voor dronkenschap NU BIJ QMUSIC Q 15 Gezondheidsapps populair, maar van cultuuromslag geen sprake Het klinkt mooi: de gezondheidszorg wordt een stuk minder kostbaar als we meer gebruik gaan maken van alle digitale mogelijkheden. Maar er is weinig animo en de praktijk is weerbarstig. Het plan van de werkgevers om de ge zondheidszorg veel goedkoper te ma ken door technologische vindingen te omarmen en zorg op afstand te stimu leren, lijkt vooralsnog grotendeels toe komstmuziek. Ondanks de bijna on begrensde digitale mogelijkheden. Er wordt op enkele plekken wel geëxperimenteerd met elektronische toepassingen waardoor ziekenzorg op afstand te regelen is. Te denken valt aan de dagelijkse registratie van de hartslag bij een hartpatiënt thuis, door een simpel apparaatje. De meting kan dan digitaal naar de dokter worden doorgestuurd. Ook kijken artsen en verpleegkundigen hier en daar al op apps en computerprogramma's om diagnoses te stellen of patiënten te in formeren. Maar de grootschalige uitrol van zorg via internet, zogeheten eHealth, blijft in Nederland vooralsnog uit. Uit de laatste grote eHealth-monitor blijkt dat de animo onder patiënten voor internettoepassingen waarmee ze bijvoorbeeld een herhaalrecept kunnen aanvragen of een afspraak kunnen maken, de afgelopen jaren nauwelijks is gestegen. Terwijl we wél veel meer gebruikmaken van apps op de telefoon die de gezondheid meten. Ook de elektronische informatie uitwisseling tussen huisarts, apo theek en verpleeghuis stagneert. Dat terwijl experts en trendvoorspellers al jaren hoog opgeven over de toekomst van eHealth. Hindernissen Wat gaat er mis? De praktijk blijkt vaak weerbarstiger dan het wensden- ken: in het alledaags gebruik stuiten burgers en zorgverleners die deelne men aan experimenten op grote hin dernissen, waardoor de groei van di gitale zorg achterblijft. Zo riep de Raad voor Volksgezond heid en Samenleving de overheid vo rige week nog op met gezwinde spoed een elektronische 'snelweg' te regelen waarop zorggegevens makkelijk kun nen worden gedeeld. Nu verloopt die uitwisseling vaak moeizaam doordat apparaten slecht met elkaar communiceren en zitten priva cyregels in de weg. Ook is het volgens de Raad belangrijk dat pa tiënten worden 'verleid' online zorgtoepassingen te gebruiken. Om maar te zwijgen van financiële barrières: er zijn veel verschillende potten met geld waaruit enerzijds zie kenhuiszorg en anderzijds zorg thuis wordt gefinancierd, blijkt uit een re cent rapport over betere en efficiën tere zorg van strategisch adviseur SiRM. Dus wie gaat de rekeningen be talen als burgers zeifin hun eigen huis medische handelingen gaan verrich ten? „Dit is verwarrend", constateren de onderzoekers. Tot slot zit eHealth nog lang niet in de hoofden van zorgaanbieders en professionals. „Het kost tijd om werk- gewoontes en denkpatronen te veran deren", luidt daarover het oordeel. Die cultuuromslag in de zorgwereld zal pas echt de 'revolutie' vereisen die VNO-NCW en MKB-Nederland voor ogen hebben. Wie betaalt de rekeningen als burgers zelf thuis medische handelingen verrichten? Alleen voor de woorden 'seks' en 'geld' hebben de Engelsen meer alternatieven bedacht. „3.000 lijkt me wat veel. Ik heb net even in de Historical Thesaurus van het En gels gekeken en daar worden 310 woorden voor 'drunk' vermeld. Wellicht zag de schrijver dubbel en werd 300 opeens 3.000", re ageert Sandor Chardonnens van de Radboud Universiteit. Maar als je alle uitdrukkingen in het slang (Bargoens) mee neemt kom je toch een eind in de richting, zo denkt hij. Volgens de BBC danken de graag innemende eilanders het populaire werkwoord to booze (hijsen, pimpelen) aan ons, hun buren aan de andere kant van het Kanaal. Het zou zijn afgeleid van 3.000 lijkt me veel. Ik denk dat de schrijver dubbel zag het oude Hollandse woord bui zen (zuipen), dat kennelijk is ge reïncarneerd in 'Buizen Berend' de bijnaam van zanger Bennie Jo- linkvan Normaal. Chardonnens kan de Neder landse roots van to booze (zuipen) niet bevestigen, wel dat het sinds de T7de eeuw opduikt in het En gels. „Het zelfstandig naamwoord booze is i8de-eeuws." Drank zit nu eenmaal vaak in de Brit. Kijk eens rond in Londen aan het eind van de werkdag. Heel wat men sen gaan na kantoor eerst samen een paar pints drinken. En niet al leen op vrijdag. De pubs zitten overvol. En dat is al heel lang zo. Alleen 'geld' en 'seks' scoren meer synoniemen dan 'drank'. Een Britse onderzoeker consta teerde in t938 al dat het bij alle drie nodig was om de situatie een beetje te verhullen. Niet iedereen hoefde meteen te weten hoe laat het was. Volgens Chardonnens klopt dat wel. „Dit zijn toch de basisingrediënten van het leven. Genot, genotsmiddelen en machtsmiddelen (geld) zijn be langrijk in het bestaan. Ja, zeg maar sex, drugs and rock-'n-roll." WEET JIJ AL WAT HET IS? LUISTER EN RAAD HET GELUID donderdag 2 februari 2017 Zorg via internet toch nog vooral toekomstmuziek Je hoeft echt niet overal meer voor naar de dokterspraktijk. Je hartslag meten, een echo maken, je moedervlek controle ren: het kan allemaal thuis. FOTO'S DREAMSTIME/ANP Edwin van der Aa Den Haag Dat de Britten graag en ook vaak (te) veel drinken is be kend. Dat blijkt onder meer uit de liefst 3.000 uitdrukkingen en synoniemen die er in de En gelse taal blijken te bestaan voor dronken zijn, zo telde de BBC. Bob van Huët Nijmegen —Sandor Chardonnens HET GELUID

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15