Yi 23 JUNI GELREDOME, ARNHEM 13 Rechter wil duidelijkheid over actie mariniers en de geweldsinstructies De rechter gelast nader onderzoek naar de dood van twee kapers die omkwamen bij de gewelddadige beëindiging van de Molukse treinkaping bij De Punt (1977). ticketmaster.nl celinedion.com r rolden tranen. Er werd ge knuffeld. Het feit dat het ju ridische hoofdstuk van De Punt niet definitief gesloten I is, wordt gevierd als een mo rele overwinning. De nabestaanden van de omgekomen treinkapers hebben al jaren één missie: waarheidsvinding. Ze willen weten wat er precies is ge beurd op die vroege ochtend van 11 juni 1977, toen scherpschutters de gekaapte trein met 15.000 kogels doorzeefden en 32 mariniers de trein bestormden. En kele minuten later lagen in de trein zes dode kapers en twee omgekomen passa giers. Drie kapers overleefden het. De kans op de waarheid krijgen ze, nu de rechter het beroep van de Neder landse Staat op verjaring van tafel veegde en nader onderzoek gelastte naar de dood van de kapers Max Papilaja en Hansina Uktolseja. Die zijn, volgens de nabestaanden, door de mariniers dood geschoten terwijl ze al waren uitgescha keld. „De eerste drempel op weg naar de waarheid is genomen", reageert Marco Papilaja, neef van Max. „Dat de verjaring van de baan is, overtreft onze stoutste verwachtingen." De rechtbank benadrukte in het tus senvonnis hoe beladen de zaak is en hoe groot het spanningsveld. Voor de passa- Chris Uktol- giers die in angst in de trein zaten. Voor seja (I), broer de mariniers die hun leven in de waag- van een van schaal hebben gesteld. En voor de nabe- de doodge- staanden die willen weten of hun dier- schoten trein- baren door onrechtmatig geweld om kapers, praat het leven zijn gekomen. „We kunnen de met advocaat zaak niet meer terugdraaien, maar we Liesbeth Zeg- hebben nooit bevredigende antwoor- veld (m). „We den over haar dood gekregen", zegt hebben nooit Chris Uktolseja, broer van Hansina. bevredigende Onder de overlevenden en nabe- antwoorden staanden zijn altijd twijfels geweest. De gekregen over rechter gaf de Staat dan ook een veeg uit haar dood." de pan over het gebrek aan informatie fotoanp richting de nabestaanden. Die kregen geen inzage in autopsierapporten en in formatie van het Gerechtelijk Laborato rium. Die feiten kwamen pas in 2013 naar buiten na onderzoek van ex-kaper Junus Ririmasse, nabestaande Nona Lu- malessil en journalist Jan Beckers uit Vlissingen. Het archiefonderzoek dat de regering daarna liet uitvoeren, ver toonde veel 'witte vlekken' en was 'niet effectief. Daarom is nader onderzoek nodig om antwoord te geven of het op treden van de mariniers onrechtmatig is geweest, stelt de rechtbank. „Daarbij is van cruciaal belang hoe de omstandigheden waren in de trein, wat de mariniers wel en niet hebben kun nen waarnemen en hoe zij zelf de situ atie hebben ingeschat. Het wreekt zich dat de mariniers hierover nooit een of ficiële verklaring hebben afgelegd." Daarom wil de rechtbank mariniers uit de aanvalsgroepen die betrokken waren bij de dood van Papilaja en Uk tolseja als getuigen horen. Daarnaast moet de Staat nieuwe documenten overleggen: foto's die direct na beëindi- De Staat heeft een enorme tik op de vingers gekregen. Er is gewoon nooit onderzoek gedaan ging van de kaping zijn genomen, ko gelbaandiagrammen en transcripties van geluidsopnamen tijdens de bestor ming. De rechter stelt wel dat een geweld dadige beëindiging van de kaping 'noodzakelijk' was. De verhoren moeten alleen duidelijk maken wat op briefings is verteld en of de geweldsinstructies ruimte lieten voor het levend aanhou den van gewonde en ongewapende ka pers die zich 'niet duidelijk waarneem baar' overgaven. Volgens de rechtbank zijn Papilaja en Uktolseja van dichtbij doodgeschoten. „Het gaat ons er niet om de mariniers juridisch te vervolgen", be nadrukt nabestaande Marco Papilaja. „Het gaat om de waarheid en de rol van de mensen die politiek verantwoordelij ken waren." Advocaat Liesbeth Zegveld is blij met het tussenvonnis. „De Staat heeft een enorme tik op de vingers gekregen. De overheid heeft het laten lopen en gewoon nooit onderzoek gedaan. Als ze dat wel had gedaan, was dit hele circus niet nodig geweest. Als iemand wordt doodgescho ten hebben nabestaanden er recht op te weten wat er precies gebeurd is." De mariniers beweren tot op de dag van vandaag dat ze binnen de grenzen van de geweldsinstructies hebben ge handeld. In een mail, die de toenmalige commandanten vorige week naar alle be trokken mariniers stuurden, spraken ze hun schande uit over de beschuldigin gen. „Het officiële rapport heeft onomsto telijk vastgesteld dat de mariniers de be vrijdingsactie overeenkomstig de op dracht en het door het bevoegd gezag ge geven mandaat hebben uitgevoerd. Wij kunnen nog steeds trots zijn op de pres tatie van toen, die indertijd veel bewon dering heeft gegenereerd." De zaak is aangezwengeld door Jan Beckers uit Vlissingen. Hij heeft zich ja renlang gestort op onderzoek naar wat er is gebeurd in Bovensmilde. Beckers was woensdag zelf bij de rechtszaak aanwezig. „Het was een mooie en waardige, maar ook een emoti onele zitting", vertelt Beckers. Het tus senvonnis is volgens hem de 'belangrijk ste overwinning van de Molukse ge meenschap sinds 1977'. „De verjaring van de zaak is van de baan en de rechter er kent dat de verwondingen van de kapers zijn toegebracht door mariniers. De vraag is of dat opzettelijk is gebeurd of in de strijd." Uitsluitsel daarover kan nog jaren du ren, verwacht Beckers. donderdag 2 februari 2017 Meer onderzoek naar doden van treinkapers Tonny van der Mee Den Haag —Liesbeth Zegveld (advocaat) GREEN HOUSE TALENT concerts west

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13