OP 10 VM fisurnNG Wiebes weer op de pijnbank in de Kamer Huawei P9 Lite Ook voor wie het voor weinig wil! 10 TRUMP PROTESTEN En weer heeft de Amerikaanse president Donald Trump een omstreden besluit genomen. El ij benoemde Neil Gorsuch, pas 49 jaar oud, tot lid van het hooggerechtshof. Vier antwoorden op de belangrijkste vragen. Malieveld stroomt vol nieuwe. B ToT Het hooggerechtshof (Supreme Court) heeft in de Verenigde Sta ten veel macht. Het hof kan wet ten blokkeren als het meent dat de grondwet wordt overtreden. Daar mee zorgde het voor grote veran deringen. Zo verbood het geschei den scholen voor zwarte en witte kinderen en stond het abortus en het homohuwelijk toe. Het hof neemt minder dan too zaken per jaar aan, doorgaans gaat het om controversiële kwesties waar la gere rechtbanken zich al eerder over gebogen hebben. Een uit spraak van het hooggerechtshof geldt als richtlijn voor lagere rech ters in vergelijkbare zaken. Normaal gesproken heeft het hof negen leden, benoemd voor het leven door de president na goed keuring van de Senaat. Ze beslis sen na een stemming; de visie van de meerderheid telt. Tot vorig jaar waren vijf van de leden benoemd door Republikeinse presidenten - zij hadden een overwegend con servatieve kijk op de grondwet. Hun vier door Democraten be noemde collega's hebben een libe ralere visie. Door het overlijden van de uitgesproken conservatieve rechter Anthony Scalia in februari 2016 werd de verhouding tussen conservatieven en liberalen vier tegen vier, en staakten de stem men soms, bijvoorbeeld toen het hof zich over Obama's immigra tiebeleid boog. De Republikeinen blokkeerden vorig jaar een benoe ming van Obama die het hof op een linksere koers had kunnen zetten. Nu Trump de conservatief Neil Gorsuch benoemt, heeft de rechtervleugel weer de overhand. Mogelijk kan Trump meer rech ters aanstellen. De leden van het hooggerechtshof zijn op leeftijd - de oudste rechter is Ruth Gins berg (83) - dus het is niet onwaar schijnlijk dat een van hen overlijdt of met pensioen wil. Gorsuch (49) is relatief jong, en het he.t u c f DEN HAAG Zo'n 2.500 men sen demonstreerden gisteren op het Haagse Malieveld te gen het inreisverbod van de Amerikaanse president Trump voor burgers uit zeven moslimlanden. Of deze de monstratie indruk zal maken op Trump? „Hij krijgt het ze ker mee", denkt organisator Wouter Booij. „Overal in de wereld zijn er protesten, zijn er miljoenen mensen bij be trokken. Dat kan Trump niet ontgaan." Na afloop werd de weg naar de Amerikaanse ambassade hermetisch afge sloten door de politie. Een aantal demonstranten wilde naar de ambassade toe, maar werd soms met harde hand tegengehouden. De bijeen komst op het Malieveld ver liep op een paar opstootjes na verder vreedzaam. fcMNEST i Met de benoeming van Gorsuch zijn de conservatieven weer in de meerderheid in het hoogste Amerikaanse hof kan dankzij de levenslange benoe ming nog decennia meebeslissen in de hoogste rechtbank. Zo houdt Trump nog jaren invloed op de ge voeligste politieke kwesties van Amerika, zoals wapenbezit en abortus - zeker als hij meer rech ters kan aanstellen. Precies daarom hebben veel Republikeinen hun twijfels over Trump aan de kant hollandsnieuwe.nl/pzc Wiebes heeft alvast één voordeel: de Belastingdienst is te belangrijk om er een politiek nummertje van te maken. Al mag hij vandaag geen fouten maken. Als CDA-Kamerlid Pieter Omt- zigt zich ergens in vastbijt, laat hij niet meer los. Staatssecretaris Eric Wiebes kan er over meepraten. Het is voor een belangrijk deel aan de vasthoudendheid van Omtzigt te danken dat politiek Den Haag zich nu al maanden be kreunt om de uit de hand gelopen reorganisatie bij de Belasting dienst die onder Wiebes' verant woordelijkheid plaatsvindt. Omt zigt deed zijn bijnaam 'oppositie- hengst' alle eer aan door de VVD'er vraag op vraag te blijven stellen. Net zolang tot de ravage die de al te riante vertrekregeling bij de fiscus had aangericht in het volle daglicht kwam te staan. De afloop is genoegzaam be kend: oudere en hogeropgeleide werknemers tekenden massaal in voor een vertrekregeling die juist voor middelbaar opgeleid, hoofd zakelijk administratief personeel was bedoeld. Met als gevolg dat de fiscus zichzelf een heffing moet opleggen omdat de gouden hand drukken die werknemers meekre gen als een verkapte vut-regeling kunnen worden aangemerkt. De reorganisatie valt daardoor 70 mil joen euro duurder uit. Onacceptabel Wiebes ging in oktober al diep door het stof. Hij erkende dat er van alles fout was gegaan. „Dit soort besluitvorming is onaccep tabel en mag niet meer voorko men", zei hij. Na lang aandringen van de Kamer erkende hij boven dien onvoldoende in control te zijn geweest. Wiebes greep vervolgens hard in: de Belastingdienst werd door hem onder curatele geplaatst en de directeur-generaal, Hans Leijtens, vloog de laan uit. 1000 MB/MIN/SMS TOTAAL P/MND donderdag 2 februari 2017 'Lange arm van Tramp' ook tot in het hoogste hof Karlijn van Houwelingen Washington Wat doet het hooggerechtshof? Wie zitten in het hooggerechts hof? Waarom is de benoeming zo be langrijk? FOTO FRANK JANSEN 1NTERNIW0N Voor wie niet te veel wil betalen en toch het beste wil is er hollandsnieuwe. Kies ook het beste voor weinig met bijvoorbeeld de Huawei P9 Lite. Deze premium smartphone met metalen behuizing, vingerafdrukscanner en 13 megapixel camera is er nu voor een budget prijs. Nu i.c.m. 1000 MB/MIN/SMS voor maar 18,- per maand. hollands Let op! Geld lenen kost geld Totale toestelkosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 240 0 192 10 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een telefoonkrediet en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. Het telefoonkrediet is een aflopend goederenkrediet van Vodafone Financial Services B.V. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over het telefoonkrediet. Je dient zelf te bepalen of het telefoonkrediet aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 28 februari 2017. Eric Wiebes is de tweede VVD- bewindsman in twee weken tijd die in zwaar weer verkeert. On dergaat hij hetzelfde lot ais Ard van der Steur? Laurens Kok Den Haag LIEVER SIM ONLY? 1500 MB/MIN/SMS VOOR MAAR 8,-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10