Fruitbedrijf heeft geld zonnepanelen binnen Vervallen brouwerij De Duif in Westdorpe verandert in woning Uitstapje buiten de regio 7 TONEEL CLOCHARDS Met het stuk 'Per(r)ongeluk' krijgt het publiek een vertrouwd beeld van De Plattelanders voorgeschoteld, belooft regisseur Damien Vantomme. Dat toneelvereniging De Plattelanders vo rig jaar koos voor De Getemde Feeks, een - bewerkt - stuk van Shakespeare, leverde gemengde reacties op. De West-Zeeuws- Vlamingen maken met 'Per(r)ongeluk' dit jaar een meer vertrouwde keuze. Volgens regisseur Damien Vantomme blijven De Plattelan ders dit keer dichter bij zichzelf. „Het stuk is toegankelijker dan dat van vorig jaar. Het staat dich ter bij het publiek en is vrolijk zonder een klucht te zijn. En ja, we hebben weer een decor. Ge heel volgens de gewoonte van de Plattelanders." De ervaren Van tomme, uit de buurt van Kort- rijk, staat voor het tweede jaar aan het roer van de populaire to neelvereniging. „De samenwer king tussen de spelers en mijzelf verloopt dit jaar nog beter dan vorig jaar. Ik ben Vlaming, er zit toch een beetje verschil in de be- lk leer meer van de spelers dan zij van mij nadering. Al moet ik toegeven dat ik meer van de spelers leer dan zij van mij." In het stuk draait alles om een kostbare verlovingsring die op de rails beland. Tijdens de zoek tocht erna komt de verloofde te recht in een wereld 'onder de bruggen', vol clochards en bede laars, liefde, haat en nijd. Pas op het eind wordt duidelijk of de ring wordt gevonden en wie de strijd om de heerschappij onder de bruggen wint. Jongeren Ook de voorstellingen van de 'jonge Plattelanders' - zeventien jongeren in de leeftijd van elf tot achttien jaar - beginnen een tra ditie te worden. De jeugd brengt dit jaar voor de vierde keer een eigen stuk. Er is gekozen voor 'De wereld rond in 8o dagen'. Regisseur Koen van Doorn, zelf oud-speler, oefent al geruime tijd met de jongeren. Hij heeft hulp van Marijke Aar- noutse en Sandy Jacobse. „We repeteren een keer per week", vertelt Koen. „Gaandeweg krij gen de karakters van de persona ges vorm en wordt de non-ver bale communicatie sterker. Het script verdwijnt steeds vaker van het podium; de spelers kennen hun tekst steeds beter uit het hoofd en kunnen dan wat meer gaan improviseren." 'De wereld rond in 8o dagen' is gebaseerd op het legendarische verhaal van Jules Verne. In dit geval begint het met een wed denschap in een voetbalkantine. Het verhaal wordt verteld door middel van sprongen in de tijd. Tussendoor zien we de groep steeds terug in de kantine. De personages maken van alles mee: ze komen in aanraking met de maffia, moeten een beeldschone prinses redden en een bankover val ophelderen. „Op het toneel gaat alles heel snel, we hebben veel decorwissels en iedereen moet goed op elkaar ingespeeld zijn", legt Koen de moeilijkhe den uit. „Maar daardoor wordt het wel echt iets bijzonders." AXEL Via de website Zonnepanelende- len.nl van het bedrijf Solisplan kon iedereen vanaf gistermiddag half vier investeren in de panelen, al vanaf 25 euro. De investeerder krijgt in vijftien jaar tijd de inleg terug, plus jaarlijks een paar procent rente. Al binnen een half uur had den meer dan tachtig investeerders samen het benodigde bedrag van 76.000 euro ingelegd. Eigenaresse Caroline van Assche van het fruit bedrijf, dat ook onderdak biedt aan landwinkel Oude Stoof, reageerde verrast. „We hebben dit helemaal uit handen gegeven aan Solisplan. We kennen niemand die heeft aan gegeven te investeren, dus we had den geen idee wat we konden ver wachten." Het plaatsen van de pa nelen past in de visie van het be drijf, vertelt ze. „We geloven in duurzaamheid, willen graag zelf voorzienend zijn." De Duif aan de Spoorweg in West dorpe zal de komende jaren lang zaam maar zeker transformeren van vervallen brouwerij tot een bij zondere woning. Ooit was het kleine Westdorpe drie bierbrou werijen rijk. De Duif, De Witte Leeuw en de meest succesvolle van de drie: Beiersch Bierbrouwerij Van Waes-Boodts. Het pand van Van Waes Boodts aan de Graaf Jansdijk is in 2010 grondig gerestaureerd en biedt nu ruimte aan een woning en een aantal ap partementen. De voormalige brouwerij De Duif stond al jaren te verkommeren aan de Spoorweg in Westdorpe. Ooit werd er door de familie Dellaert bier en limonade Ik denk dat ik nog zeker twee jaar hier mee bezig ben gefabriceerd. De bij de brouwerij behorende schuur is in de loop van de vorige eeuw gesloopt. Ook de schoorsteen die bij de mouterij hoorde, is verdwenen. Wat rest is de brouwerij zelf, een kloek pand met dikke muren maar zonder enige nutsvoorzieningen. Patrick ten Haaf uit Breda kocht het pand van de oude brouwerij De Duif een paar jaar geleden op en gaat er een woonhuis van maken. Hij is voornemens zoveel mogelijk authentieke elementen te bewaren. Wanneer Ten Haaf verwacht de woning in Westdorpe te betrekken, durft hij nog niet te zeggen. „Ik heb zelf een drukke baan in Breda en kan maar een paar dagen per week hier aan de slag. Ik denk dat ik nog zeker twee jaar hier mee bezig ben voor dat we hier kunnen wonen." woensdag 1 februari 2017 2V De jongeren van De Plattelanders komen in 'De wereld rond in 80 dagen' op allerlei plekken op de wereld terecht, foto camileschelstraete Plattelanders dichter bij zichzelf Wilma Valk Oostburg - Damien Vantomme, regisseur De Plattelanders, jaarlijks goed voor zo'n tweeduizend bezoe kers, maken dit jaar een uit stapje buiten hun eigen regio. Op 25 februari speelt de vereni ging in De Halle in Axel. De voor stellingen in het Ledeltheater in Oostburg zijn op 4,11,17 en 18 februari, steeds om 20.00 uur. Kaarten kosten 12,50 euro. De jongeren van de Plattelan ders spelen op vrijdagavond 10 februari (20.00 uur) en op zon dagmiddag 19 ebruari (14.00 uur) in het Ledeltheater in Oost burg. Toegang voor de voorstel ling kost 7,50 euro. Kaarten zijn verkrijgbaar via deplattelanders.nl. Het zonnepanelenproject bij fruitbedrijf Van Assche in Hengstdijk is een ongekend suc ces. De benodigde investering voor het plaatsen van 245 pane len op de daken van het bedrijf, 76.000 euro, werd gisteren bin nen een half uur gehaald. Martijn de Koning Hengstdijk Guido van der Heijden Westdorpe - Patrick ten Haaf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 73