8 De protesten zijn ongekend, maar de achterban van Donald Trump is juist dik tevreden over zijn eerste dagen als president. Hij doet wat hij heeft beloofd. e eerste week was 'fantastisch', con cludeerde Cathie Banta uit Fort Lau derdale in Florida vorige week al, na dat Trump onder meer Obama's zorgwet had verzwakt en de bouw van de grensmuur had bevolen. En nu, na een uitbarsting van we reldwijd verzet tegen de man op wie zij vol overtuiging stemde, is ze al leen maar gesterkt in haar opvatting. „Geweldig. Hij doet precies wat hij zei dat hij zou doen." Het heeft de ge pensioneerde fabrieksarbeider Bruce Reynolds uit Muncie, Indiana, blij verrast. „Verfrissend, dit. Trump heeft nu al bedrijven zover gekregen dat ze ba nen in de VS houden. Normaal ge sproken beloven politici van alles, maar komt er weinig van. Dit had ik niet verwacht." Trumps aanhangers hebben een punt: er mag dan een schokgolf door de wereld zijn gegaan nadat hij plots klaps miljoenen mensen met wortels in het Midden-Oosten de toegang tot de VS ontzegde, dat is precies wat hij in zijn campagne aankondigde. Lang was de gedachte bij politieke analisten dat hij nooit echt zo ver zou gaan. Maar zelf was Trump duidelijk over wat de VS te wachten stond: hij sprak al in december 2015 over een moslimboycot - later afgezwakt tot 'extreme screening' voor mensen uit landen waar terrorisme tiert - en de grensmuur was een hit tijdens zijn rally's. En nog steeds slaan die voor stellen bij de echte believers aan. „Je kunt nooit voorzichtig genoeg zijn", zo reageert Cathie Banta instem mend op het inreisverbod. Nate Jo nes, Afghanistan-veteraan uit In diana: „Alsof je een mand met ratel slangen hebt en je weet niet welke je gaat bijten - je moet deze mensen wel extreem goed doorlichten. Hun landen zijn broeinesten van terro risme. Het is niet onze fout dat hun religie zo geradicaliseerd is." Normaal gesproken beloven politici van alles, maar komt er weinig van Jones hoort bij de minderheid van de Amerikanen die gelukkig is met Trumps heerschappij. Na acht chao tische dagen van ruzie met de buren, een oorlogsverklaring aan het adres van de pers, onwaarheden ('best be zochte inauguratie ooit') en onge gronde theorieën over stemfraude, gaf gemiddeld 43,5 procent van de Amerikanen in peilingen aan tevre den te zijn - historisch weinig. Dat was nog voor het besluit alle dinsdag 31 januari 2017 A Een drukke werkdag in de Oval Office, waar president Donald Trump een gesprek voert met koning Salman van Saoedi-Arabië. foto reuters Karlijn van Houwelingen Washington 'Trump is doortastend, hij doet moordwerk' —Bruce Reynolds

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8