£'l C9 Valse start van Veiligheidsregio Crowdf unding voor 245zonnepanelen Machine brJ n Demmers gaf 2 VEILIGHEIDSREGIO RAPPORT Bestuur, directie en medewerkers van de Veiligheidsregio werken langs elkaar heen. Het ontbreekt aan vertrouwen en afstemming. Het is 'ieder voor zich'. Het rapport van Twynstra Gudde over de Veiligheidsregio Zeeland is onthutsend. De overkoepelende veiligheidsorga nisatie heeft een valse start gemaakt. Slecht bestuur verhin dert dat de eenheden één organisatie worden. Dat blijkt vooral uit de nieuwe opgave die Twynstra Gudde heeft voor de VRZ: werk aan een gedeelde ambitie, werk aan een besturingsmodel waarin de taken en verantwoordelijkheden duidelijk zijn en zorg voor het noodzakelijke samenspel. Je kunt het ook anders formuleren: aan de basisvoorwaarden voor een goed werkende organisatie wordt nu niet voldaan, de Veiligheidsregio rammelt. Oud-burgemeester Letty Demmers had het dus bij het rechte eind. Zij kwam vorig jaar al tot de conclusie dat het tussen de verschillende verantwoorde lijkheden ontbreekt aan wederzijdse controle en evenwicht, dat het vertrouwen onderling en tussen de geledingen weg is, dat het vak manschap niet meer vooropstaat. Twynstra Gudde doet het nog eens dunnetjes over. Dit onderzoek maakt een paar mensen kwetsbaar. Directeur Gerrie Ruijs is al vertrokken. Als iemand moest zorgen voor goede verbin dingen binnen de VRZ, was zij het wel. Ook de Zeeuwse burgemees ters komen er bepaald niet ongeschonden vanaf. Op twee fronten. Ze zijn er niet in geslaagd een goed fundament te leggen voor de orga nisatie zelf, en ze hebben - getuige de herhaalde discussies over 'wie betaalt wat' - hun gemeenten onvoldoende op de lijn weten te krijgen van het gemeenschappelijk belang. Daar lijdt de VRZ onder. Misschien is dit nog wel de meest verontrustende constatering: er ontstaat een vorm van gelatenheid bij de VRZ. Dat is het laatste wat je wilt hebben bij al die mensen die zich inzetten voor hulpverlening en veiligheid in Zeeland. Hun vakmanschap verdient onverdeelde steun en aanmoediging, geen afbraak. Onderzoek laat geen spaan heel van directie en bestuur veiligheidsorganisatie Wie zelf geen geschikt dak heeft voor zonnepanelen, kan zonne- energie kopen via crowdfundings- platform ZonnepanelenDelen. Ie dereen kan via het platform één of meer 'Zonnedelen' kopen, die vanaf 25 euro worden aangeboden door installateur Solisplan. Er is in totaal 76.000 euro nodig om de zonnepanelen te kunnen realiseren bij het fruitbedrijf aan de Zuiddijk. ZonnepanelenDelen is in heel Ne derland actief en heeft elders al twintigduizend zonnepanelen ge financierd door middel van crowd- funding. Het zonnedak bij Van As sche is het eerste in Zeeland. ZonnepanelenDelen wil dak fruitbedrijf Van Assche vol met collectoren leggen De panelen moeten op verschil lende dakvlakken bij het fruitbe drijf komen te liggen en wekken in het eerste jaar 65.000 kilowattuur aan stroom op. Dat staat ongeveer gelijk aan de totale energie voor twintig huishoudens. De crowd- fundingsactie begint vanmiddag om 15.30 uur via de website zonne- panelendelen.nl. ALMANAK Het was tekenles in groep één van deze Zierikzeese basis school. Lyon van vijf is gek van techniek, zo weet ook de juf. Het ventje zat met zijn tong uit de mond boven zijn tekening gebo gen. Wat hij papier zette, was misschien nog het best te om schrijven als een wirwar van ge- kleurde buizen, draden en wie len. „Wat ben je toch aan het ma ken?", vroeg juf belangstellend. „Een grote machine", luidde het antwoord. „Zo", zei juf. „En wat maakt die machine dan?" Daar moest Lyon even over nadenken. Toen kwam hij trots op zijn op lossing: „Die maakt lawaai." Drie keer nieuwe versie musical Hair Stampershoek zoekt blussers Hazes zingen bij The Bar SINT JANSTEEN Kunstgras 80.000 euro duurder r 4r if tri Thssen de gemeenten en de Veilig heidsregio Zeeland (VRZ) is wei nig liefde verloren gegaan sinds vier jaar geleden de Zeeuwse brandweer en rampenbestrijding in deze organisatie werd onderge bracht. „De VRZ was als een onge wenst stiefkind dat we nu in ons hart moeten sluiten", omschreef burgemeester Anton Stapelkamp van Kapelle gisteren de band tussen de gemeenten en de VRZ. De onderzoekers van Twynstra De VRZ was als een ongewenst stiefkind dat we nu in ons hart moeten sluiten Gudde formuleerden het, in hun rapport 'Samen kunnen en moeten we beter', als volgt: „VRZ wordt door veel gemeenten gezien als een gemeenschappelijke regeling die vooral weinig mag kosten, maar veel voor de individuele gemeenten moet opleveren." De onder dit gesternte ontstane veiligheidsregio is nooit lekker van de grond gekomen. Twee directeu ren, Frans Captijn en Gerrie Ruijs, hebben inmiddels het veld moeten ruimen. Waarnemend VRZ-direc- teur Elie van Strien neemt de hand schoen op als hem gevraagd wordt of het vertrek van directeur Gerrie Ruijs onvermijdelijk was in de rammelende organisatie. „Had dit mij ook kunnen gebeuren als ik hier drie jaar geleden aan de slag was gegaan? Zeker, er was de kans geweest dat ik ook was omgevallen. Dit probleem is niet met copy- paste en hup een nieuwe directeur op te lossen." Adviesbureau Twynstra Gudde sprak met ruim 150 mede werkers naar aanleiding van de vertrouwenscrisis in de organisatie. Het bureau constateert dat de orga nisatie op vele fronten gebrekkig functioneert en dat de cultuur bin nen de VRZ zeer te wensen over laat. „De norm is zoek op alle ni veaus binnen de organisatie", stel len de onderzoekers. Bestuur en directie informeren elkaar niet, er wordt niet bijgehou den of en hoe besluiten worden uitgevoerd en de afstand tussen werkvloer en top is groot. Mede werkers hebben vooral hun eigen belang of dat van hun team voor ogen en niet van dat van de gehele dinsdag 31 januari 2017 Naast appels en peren moet er binnenkort ook zonne-energie van fruitbedrijf Van Assche in Hengstdijk komen. Het platform ZonnepanelenDelen wil er 245 zonnepanelen op het dak laten plaatsen, waar mensen uit heel Nederland in kunnen investeren. Sophie Stockman Hengstdijk Tip? redactie@pzc.nl TERNEUZEN De musical Hair wordt dit weekend drie keer opge voerd in het Schelde- theater in Terneuzen. De hippiemusical over flo werpower is een nieuwe versie van het origineel uit 1967 waar hits als Aquarius, I Got Life en Let The Sunshine In uit afkomstig zijn. William Spaaij en Anouk Maas spelen de hoofdrollen. Vrijdag en zaterdag be gint Hair om 20.00 uur en zondag om 14.00 uur. OOSTBURG Brandweer Stampers- hoek uit Oostburg zoekt naar brandweervrijwilli- gers. Brandweermannen- of vrouwen in spe kunnen contact opnemen met ploegleider Ivo de Gijsel via ploegleider.stampers- hoek@vrzeeland.nl. Ook kan er vrijblijvend een oe fenavond worden be zocht, de ploeg oefent elke donderdag van 19.30 tot 21.30 uur bij brand weerpost Stampershoek. Zie brandweerzeeland.nl. KLOOSTERZANDE Café de Klaroen heeft vrijdag nieuwe gezichten achter de tap. Dan is de aftrap van wedstrijd The Bar, waarbij vrienden teams het café voor een avond mogen runnen. De deelnemers krijgen als beloning een deel van de omzet om hun clubkas te spekken. Het eerste team komt met het eve nement Klooster Zingt Hazes. De volgende edi ties zijn op 17 februari, 10 en 24 maart. In het verhaal over de brede school in Sint Jansteen dat gisteren in deze krant stond, staat een fout. Het nieuw aan te leggen kunstgrasveld kost 564.000 euro in plaats van de begrote 484.000. Dat is uiter aard niet acht ton duur der, zoals gemeld, maar 80.000 euro. Rolf Bosboom en Theo Giele Kapelle - Anton Stapelkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 74