'M •ip I 'Sinkehole' wordt snel veilig gemaakt Hospice Het Clarahof je viert 25-jarig jubileum in Westerkerk mm Vrees voor stank in zomer nu grijze container minder vaak wordt geleegd tl fm 7 De grijze afvalbak op Tholen wordt sinds begin dit jaar om de vier weken geleegd. Wat zijn de eerste ervaringen? 1I Over overvolle contai ners waarin het afval gepropt moet wor den, reppen de inwo ners van Tholen-stad niet. Wel maken ze zich zorgen over mogelijke stankoverlast in de zomermaanden als de gemeente Tholen bij haar besluit blijft de grijze container minder vaak op te halen. Bijna tweeduizend mensen heb ben inmiddels de online petitie van Kees Reijngoudt uit Sint Phi- lipsland getekend. Daarin roept hij Het lukte allemaal wel, maar wij zijn een huishouden van twee personen de inwoners op bezwaar te maken tegen het nieuwe afvalbeleid van de gemeente Tholen. Sinds begin dit jaar wordt de grijze container slechts een keer per maand opge haald in plaats van om de twee weken. Daar staat tegenover dat de gemeente nu ook twee keer per maand plastic ophaalt. Kunstschilder Marcel van Tie nen uit Tholen-stad vraagt zich af of het ophalen van de plastic fles sen wel zoveel uitmaakt voor het milieu. „Ik zie de effecten nog niet direct". De grijze container is bij hem en andere Tholenaren deze LiUr 1 VU Ni maandag voor het eerst sinds vier weken weer opgehaald. Toch heeft hij niet moeten proppen en du wen om al het afval in de contai ner te krijgen. „Maar zomers kan zo'n bak wel gaan stinken," zegt Van Tienen. Plaatsgenote Jolanda Reulen be vestigt dat. „Ik woonde eerder in Tilburg. Daar wordt de grijze con tainer al langer om de vier weken geleegd. Daar merkje dat luiers en andere afVal in de bak gaan stin ken bij hoge temperaturen." Ook Liesbeth de Korte heeft al haar afval in de container kunnen deponeren. „Voorafheb ik me wel afgevraagd of het zou gaan lukken, zou ik al mijn afval wel kwijt kun nen?", aldus de inwoonster van de Visstraat. „Het lukte allemaal wel, maar wij vormen een tweeper soonshuishoudens. Ik denk dat het voor grotere gezinnen lastiger is dat de container maar eens in de vier weken wordt opgehaald." R.J. van der Krogt uit de Kruitto- renstraat kon ook al zijn afval kwijt. Toch heeft hij een puntje van kritiek. Dat betreft niet het aangepaste afvalbeleid zelf, maar de communicatie erover. „We hebben wel een brief over de ver anderingen gehad, maar dat vond ik een beetje summier. De ge meente had ook best een stuk in de bode kunnen zetten." Het gezin van zijn overbuur vrouw Danielle Kaat bestaat uit vier personen. Ook bij haar zat de container nog niet vol. Toch denkt de inwoonster van Tholen dat er ook mensen zijn voor wie het wel lastig is dat de grijze container minder vaak wordt geleegd. „Mis schien is het een idee mensen de gelegenheid te bieden de grijze container tegen betaling een keer extra te laten legen." Bij de gemeente Tholen is giste ren één telefoontje binnengeko men van een persoon die nier al het afval in de grijze container kwijt kon. Voor de jeugd was het anderhalve week lang een topattractie, de enorme zandbak in woonwijk Kru- seveer. Maar om nou te zeggen dat het veilig was? Blogger en buurtbewo ner 'Alexander Ciska' had er zo z'n twijfels over. „De kinderen vinden het prachtig, maar de wanden zijn erg steil en het gat is behoorlijk diep, een meter of vier, vijf. De na righeid is dat het terrein behoorlijk uit het zicht is." Op de plek van het gat stond tot enkele weken geleden een verkoopgebouwtje. Nadat dat was afgebroken, is de heuvel door de Sinkegroep afgegraven. Het zand is naar de nieuwe afslagen van de A58 bij Goes vervoerd. Alexander Ciska bombardeerde het gat in zijn blog tot 'Sinkehole' een variant op het Engelse term voor een zinkgat, een sinkhole. Navraag bij de gemeente Rei- merswaal leert dat bij aannemer Reimerswaal BV (onderdeel van de Sinkegroep) intern niet is gecom municeerd over het ontstaan van het gat. Volgens de gemeente past de aannemer snel het Sinkehole aan zodat er een veilige situatie ont staat voor de omgeving. De Stichting is in 1992 opgericht door Marianne van Meer. Zij opende met Het Clarahofje het eerste hospice in Zeeland, toen nog in haar woning in Hansweert. Daar verzorgde zij samen met vrij willigers ernstig zieke mensen in hun laatste levensfase. In 2010 zocht en vond Van Meer samenwerking met Zorgstroom waarna Het Clarahofje naar een nieuw en groter hospice aan de rand van Goes verhuisde. Terminale zorg Met ruimte voor vijf bewoners kon worden voldaan aan de groeiende behoefte aan palliatieve terminale zorg in de regio. Die wordt in Het Clarahofje inmiddels verleend door professionele medewerkers en is gericht op het voorkomen en verlichten van lichamelijk en gees telijk lijden. Daarnaast is er aandacht voor de verwerking en beleving van het ziek zijn. Ook de naasten van de bewoners kunnen rekenen op me deleven en betrokkenheid. Tijdens de jubileummiddag zijn er diverse sprekers, onder wie pas tor Marinus van den Berg. Hij werkte veertig jaar als geestelijk verzorger in verpleeghuizen en in hospice Cadenza in Rotterdam. Hij schreef vele boeken over onder andere palliatieve zorg, verlies en rouwverwerking. Dit jaar verschijnt zijn nieuwe boek Meegaan tot het einde. De middag begint om 13.00 uur en duurt tot 17.00 uur. Aanmelden kan via clarahofje25@zorg- stroom.nl. dinsdag 31 januari 2017 BE Thoolse afvalbakken niet propvol Hans Heijt Tholen - Liesbeth de Korte, bewoonster ^A Jt Voor Wim Contant uit de Brugstraat is één keer per maand legen geen probleem FOTO CHRIS VAN KLINKEN Joeri Wisse Kruiningen Stichting Het Clarahofje staat op vrijdag 10 februari uitge breid stil bij het 25-jarig jubi leum. Dat gebeurt met sprekers en muziek in de Westerkerk in Goes. Luc Oggel Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68