Nieuw middel remt schade Beter in je vel dankzij snelle training van Jamie Timmons, Izumi Tabata en Martin Gibala 9 pi MS Bij primair progressieve MS treedt al direct vanaf het begin ver slechtering op. De pa tiënt is vooral minder mobiel, en heeft last van spierzwakte en stijfheid. Af en toe vol gen er stabiele perio den, soms zijn er tijde lijke verbeteringen. An ders dan bij de andere vormen van MS raakt vooral het ruggenmerg beschadigd, en het brein veel minder. Placebo In de studie naar het medicijn zijn onder lei ding van de Spaanse neuroloog Xavier Mon- talban 732 patiënten onderzocht. Twee derde kreeg 120 weken ocreli zumab toegediend, de rest gebruikte zonder het te weten een pla cebo. Ocrelizumab is een middel dat de activiteit van bepaalde typen witte bloedcellen af remt, waardoor schade lijke ontstekingsproces sen kunnen verminde ren. Om de twaalf we ken werd de ontwikke ling van verschillende klachten geëvalueerd, zoals hoe een patiënt vond dat lopen, slikken en denken ging. Na ruim twee jaar conclu deerden de onderzoe kers dat ocrelizumab als eerste medicijn verer gering van de klachten kan vertragen. Aanvul lend onderzoek is nodig om de veiligheid en werkzaamheid op lan gere termijn te beoor delen. —Arnoud Kluiters Kort of lang, iedereen is in zijn leven wel een periode op zichzelf. Eric Huijgens (36) uit Bergen op Zoom is niet bang om voor altijd alleen te blijven. „De ware liefde zal er vast wel zijn, maar ik ben haar nog niet tegengekomen." Veeleisend: „Dat ben ik soms wel, maar in andere dingen ben ik juist weer makkelijk. Het hangt af van de situatie waarin ik me bevind. Een vrouw moet wel haar zaakjes op orde hebben." Eenpansgerecht: „Dat is een no-go. Dan denk ik meteen aan zakken met alle benodigde ingrediënten die je zo in de pan gooit. Ik kook liever goed voor mezelf." Taboe: „Als ik naar mijn omgeving kijk, zie ik veel singles. Dat taboe valt reuze mee." Ware liefde: „Die zal er vast wel zijn. Ik ben haar nog niet tegengekomen, maar wie weet gebeurt dat ooit." Kroeg: „Ik ga niet elk weekend los. Om het weekend heb ik mijn dochter bij mij in huis, dan ga ik sowieso ner gens heen." Lexa.nl: „Datingsites vind ik te gefor ceerd. De nadruk ligt daar op het vin den van een relatie. Dan is het leuke er meteen af. Ik wil iemand goed le ren kennen en dan zie ik vanzelf wel hoe het loopt." Vakantie: „Ik ga nooit op vakantie. Dat ik single ben, heeft daar niets mee te maken. Het komt er gewoon niet van. Als ik op reis ga, zou ik er voor kiezen om in mijn eentje te gaan." Afknapper: „Op Tinder zie ik altijd dezelfde typetjes: kussend met een dolfijn, springend in de lucht of er gens op een zoutvlakte. Daar word ik moe van. De originaliteit is ver te zoeken." Eenzaam: „Dat is iedereen wel eens. Ik denk dat dat gezond is. Sommige mensen zijn zelfs eenzaam in een re latie. Het probleem is dat mensen niet meer alleen durven te zijn." Vragen: „Die krijg ik vaak. Dan zeg ik altijd dat mijn schoonouders geen kinderen konden krijgen. Mijn doch ter is 4 jaar en begint zich af te vragen waarom ik altijd alleen ben. Die vraag ontwijk ik. Waarom? Omdat ik haar nog te jong vind voor het ant woord." Kinderen: „Of ik naast mijn dochter nog een kind op de wereld zet, heb ik niet zeifin de hand. Maar als ik had geweten hoe fijn het is, was ik mis schien eerder aan kinderen begon nen." Feestdagen: „Kerstmis vier ik altijd met mijn familie. We hebben een hechte band. Wat mijn dochter be treft: haar moeder en ik wisselen de feestdagen af." Angst: „Het leven loopt zoals het loopt. Echt bang om voor altijd alleen te blijven, ben ik niet. Ik red mezelf prima en ik heb niemand nodig." Zoekende: „Ik ga niet naar de super markt met het idee dat ik daar een leuke vrouw tegen kan komen, maar dat idee speelt onbewust wél mee. Wie zegt niet zoekende te zijn, liegt. Is het niet naar een relatie, dan is het wel naar iets anders." Frustratie: „Dat hoort af en toe bij het leven. Ik mis het om thuis te ko men terwijl er iemand op me wacht. Maar je kunt niet altijd een relatie hebben. Tijd voor jezelf is belangrijk. Je moet jezelf leren kennen voordat je van relatie naar relatie hopt." Tinder: „Is voor mij vooral een lolle tje. Iets serieus kun je daar volgens mij niet vinden. Ik vind het vergelijk baar met de audities van Idolssoms is het heel slecht en soms zit er wat aar digs tussen." CONDITIE dinsdag 31 januari 2017 Een nieuw medicijn lijkt aan te slaan bij mensen met primair progressieve MS, een van de vormen van multiple sclerose. Het heet ocrelizumab. 'Mensen durven niet meer alleen te zijn' Sandra Moerland Wedden dat de endorfines stro men na HUT, een high intensity in terval training? Drie manieren om je kortstondig maximaal in te spannen, ten gun ste van je conditie en de (geluks)hor- monen. IHet Tabata proto col. Tien minuten duurt de oefening van de Japanse onder zoeker Izumi Tabata. Hij zocht een ultrakorte training. Warm de spie ren 3 minuten op door te fietsen, stevig te wandelen of hard te lopen. Kies dan één oefening die je herhaalt. Denk aan een sprint, push-ups of een squat. Voer de oefening 20 seconden met je hele vermogen uit. Pauzeer 10 seconden. Herhaal dit nog zeven keer. Fiets of wandel dan 3 minuten rustig om je hart, longen en spieren te laten herstellen. 2 De Timmons methode. Die vergt per keer circa 15 minuten. De methode komt van Jamie Timmons, profes sor systeembiologie aan de universiteit van Loughborough. Ook hier warm je de spieren in 3 minuten rustig op. Wil je fietsen, zwemmen, touwtje springen of hardlopen? Wat je ook doet, voer het gedu rende 2 minuten uit. Blijf binnen je grenzen. Na die 2 minuten ga je 20 seconden voluit. Geef alles wat je hebt. Herhaal de cyclus nog drie keer. Vergeet de cooling-down van 3 mi nuten niet. 3 De Gibala methode. Duurt 21 tot 24 minu ten en is vernoemd naar professor Martin Gibala van de McMas- ter universiteit in Onta rio. Gun jezelf een war- ming-up van 3 minuten op een roeimachine, home- of crosstrainer, of door trappen te lopen. Ga er 50 secon den flink tegenaan. Pauzeer dan 60 se conden en herhaal de cyclus '50-60' zeker acht tot tien keer. Ein dig met een rustige inspanning om het lichaam de kans te geven de afvalstoffen af te voeren. —Bron: Erich Eisenhart

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53