Een workaholic verandert nooit 6 CAROLINE FRANSSEN Wake-upcall Vaak besef je pas hoe kostbaar en kwetsbaar het leven is als een dierbare sterft. Voor Mark, Ans, Audrey en Tessa werkt de dood als een wake-upcall. „Wat wil ik eigenlijk?" Vraag het de deskundige Ét""-"«s lij A Je twijfel is terecht. Aan de belofte van een verslaafde kun je geen waarde hechten. Een verslaafde negeert dat hij verslaafd is, dat hij moeite zal moeten doen om van zijn verslaving af te komen. Een verslaafde is slecht bereikbaar. Die is op de vlucht, vaak voor vervelende gevoelens en probeert via zijn verslaving positieve gevoelens te krijgen. Anders dan verslaving aan alcohol, drugs of gokken, is werkverslaving maatschappelijk ge accepteerd en wordt het door bedrijven zelfs gesti muleerd. De verslaving levert bovendien erken ning, waardering, status en geld op en lijkt dus vooral positieve kanten te hebben. De negatieve kanten worden door de werkverslaafde niet ge zien. Dat hij onzorgvul dig omgaat met zichzelf, zijn lichaam én met de relatie met jou, blijft buiten beeld. Als er nu geen reden is om de ver slaving aan te pakken, zullen kinderen hem die motivatie niet gaan ge ven. Sterker nog: de kans is groot dat hij na de ge boorte van een kind nog harder gaat werken, om dat er meer monden gevoed moeten worden. Als partner van een werkverslaafde zou jouw uit gangspunt moeten zijn: hij verandert niet. Je wordt een alleenstaande moeder met een man op de achtergrond Je verwachtingen van een bijdrage van zijn kant, moet je loslaten. Zijn werk gaat voor. Je gaat het le ven tegemoet van een alleenstaande moeder met een man op de verre achtergrond. Als je dat tot je door laat dringen, doemt de vraag op of je dan nog steeds kinderen wilt. Is je antwoord ja? Zorg dan dat je het financieel goed regelt. Zorg ook voor een netwerk om je heen dat jou helpt met de kinderen. Mensen die ze in geval van nood van school kun nen halen of even in kunnen springen. Reken niet op hem. Hij is verslaafd en dus onberekenbaar. De relatie met een verslaafde plaatst je per definitie in de rol van codependant. Jij bent afhankelijk. De relatie is niet gelijkwaardig. Als je eraan hecht dat de vader een gelijkwaardig deel van de opvoeding voor zijn rekening neemt, moet je met deze man dus geen kind krijgen. Ik houd er rekening mee dat je bovenstaande informatie negeert. Dat jij blijft denken dat je man gaat veranderen. Je gelooft in sprookjes en je zult er waarschijnlijk hardnekkig in blijven geloven, want je bent al getrouwd en je houdt van hem en je verlangt naar een kind. HET PANEL oensdag 18 november 2009 staat voor altijd in Mark Ver hees' geheu gen gegrift. „Net als elke dag was ik druk aan het werk. Toen ik op het toilet zat, bleek mijn vrouw te hebben gebeld: haar vader was plotseling overleden. De tijd stond in één klap stil. Alles wat voor mijn toiletbezoek nog belang rijk leek, was ineens volkomen onbe duidend geworden." Naast het immense verdriet en ge mis ontdekte Mark (43) een niet te stuiten behoefte: „Ik wilde mezelf beter leren kennen. In de dagen na het overlijden van mijn schoonvader vertelde iedereen verhalen over hem. Ik had geen idee wat mensen later over mij zouden vertellen." Leven op de automatische piloot voldeed niet langer. „Ik had volgens de verwachtingen gestudeerd, een goede baan. Maar wat wil ik dat men sen later over mij vertellen? Dat werd mijn uitgangspunt. Wie wil ik zijn? Waar krijg ik energie van?" De zoektocht leidde naar een 'com pleet ander leven'. „Alles wat ik over mezelf ontdekte, schreef ik op. Daar bij keerde steeds hetzelfde terug: ik wil andere mensen een glimlach bezorgen, een positieve bijdrage leveren aan hun leven. Zo wil ik wor den herinnerd. Ik besloot om duizend dagen lang elke dag iets opbeurends te bloggen. In die periode heb ik mijn vaste baan opgezegd en van positiviteit mijn missie gemaakt. Tijd is voor mij nu belangrijker dan geld. De vrijheid hebben om in alle rust naar de super markt te lopen en ervan te genieten hoe mooi de lucht is; vroeger zou ik er geen oog voor hebben gehad, nu kan het me intens gelukkig maken." 'Wie de mensen leert sterven, leert ze tevens leven', zei de Franse filo soof Michel Montaigne. Het overlij den van een dierbare is een snoei hard, maar bijzonder effectief instru ment om tot de kern door te dringen: waar draait het om in het leven? Rouwverwerkingsdeskundige Daan Westerink legt uit: „Je wordt teruggeworpen op jezelf en hebt niet alleen te maken met intense emoties, maar staat vaak ook stil bij je eigen leven. Hoe zag dat er tot nu toe uit? Wil ik zo verder? Dat kan een harde reset zijn van alles wat tot dan toe be langrijk leek." Rouwen is volgens Westerink een schommelbeweging tussen verdriet en gemis aan de ene kant, en aan de andere kant het besef dat het leven een kostbaar geschenk is. Het zijn twee zijden van dezelfde medaille. Besef Dat ervoer ook Ans Breetveld (54) na de dood van haar man, ruim drie jaar geleden. „Ik keek de kamer rond en dacht: hebben we hier ons hele leven zo hard voor gewerkt? Ik besefte dat geluk niet zit in een mooi huis en dure spullen. Voorheen was ik bezig met wat andere mensen zouden den ken. Ik liep in het gareel. Opeens dacht ik: wat wil ik eigenlijk zelf?" Ans kende al tijdens de ziekte van haar man de behoefte om weer te studeren. „Om me te verdiepen in mensen, te begrijpen waarom ze doen zoals ze doen." Ze volgde opleidingen, en, wat ze eerder nooit had gedurfd vanwege een gebrek aan zekerheid: ze begon een eigen bedrijf. „Stel dat ik negen tig word en terugkijk op mijn leven, sta ik dan nog achter de keuzes die ik nu maak? Om die reden liet ik een baan schieten; ik zou dan weer iets doen wat ik niet echt wil." Ze vindt zichzelf zachter gewor den. „Ik ben meer mezelf. Mijn wens om te weten, om te onderzoeken wat mensen drijft, wat de bedoeling van het leven is, krijgt de ruimte. Ik volg dinsdag 31 januari 2017 GO Relatietherapeut Caroline Franssen beantwoordt lezersvragen. De kogel is door de kerk: dit nieuwe jaar willen mijn man en ik aan kinderen beginnen. Er is alleen één probleem: mijn man is een workaho lic. Hij heeft beloofd te minderen met zijn werk, maar ik betwijfel of dat gaat lukken. Wat raadt u ons aan? De consequentie van zijn werkverslaving is dat jij er alleen voor komt te staan met de kinderen. Ook een vraag? hartenziel@persgroep.nl VOEDINGS DESKUNDIGE Ay Lin Kho PSYCHO LOOG Steven Pont Sterven doet Dominique Prins w HUISARTS Rutger Verhoeff

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50