Mevrouw Jansen ligt na val geen uren meer op de vloer Vaders willen langer bij hun kind zijn te 5 Uiteinde blindedarm heeft wél nut lil F Izaak: „Hilde stouwde de zes dagen van mijn bezoek vol met activiteiten, om te zien wat voor vlees ze in de kuip had. Lichamelijk door het ma ken van pittige tochten door de ber gen, te voet en op de mountainbike. En geestelijk met een bezoek aan de grootste boeddhistische tempel van het noordelijk halfrond. Gelukkig had ze ook leuke restaurants opge nomen in haar planning." Hilde: „In een gerenommeerde tent - dat had ik van horen zeggen - be stelde ik 'Rocky Mountain oysters', de specialiteit van het huis. Ik vond het maar een vaag gerecht." Izaak: „Ik kon er evenmin iets van maken." Hilde: „Het waren dan ook onze eerste gefrituurde stierenhallen." Izaak: „Telkens als we ergens moes ten betalen, werkte mijn creditcard niet." Hilde: „Dan trok ik de knip maar weer." Izaak: „Ik werd warm onthaald door Hilde's dochter en schoonzoon, en ook bij hun dochtertjes Emily en Anneka viel ik in het pulletje. Ik mocht blijven." Hilde: „Dat was in 2005. In 2007 zijn we gaan samenwonen." Zijn er verschillen, sluit dan een compromis Izaak: „Hilde is een reislustig type. Het liefst deelde ze het jaar op in opeenvolgende verblijfsperiodes van vier maanden in Zwitserland, Amerika en Nederland. Ik zei met een: dat is voor mij geen optie, ik heb genoeg gereisd in mijn leven. Ik was toen nog niet verliefd op haar en kwam daardoor niet in de verleiding om water bij de wijn te doen. Toen hebben we een compromis gesloten: prima als Hilde er veel op uit gaat, maar ik ga niet altijd mee. In elk geval niet voor langere tijd, want ik ben ook graag thuis." Hilde: „Dat Izaak me de ruimte zou geven om mijn eigen plan te trekken, was voor mij een vereiste. Bij de balans die we daarin hebben gevonden, voelen we ons allebei prima." Wacht niet tot het leven leuk wordt, maar ga eropaf Izaak: „Ik had me voorgenomen: vind ik een nieuwe partner, dan wil ik helemaal opnieuw beginnen, los van het oude en vertrouwde. Geluk kig zag Hilde dat ook zitten." Hilde: „We streken neer in het mooie Goes, met zijn vele voorzieningen, Izaak kwam vanuit Brabant, ik vanuit Zwitserland." Hilde: „Ik ben onder meer viool gaan spelen en hospicevrijwilliger gewor den." Izaak: „En ik conducteur op de Stoomtrein Goes-Borsele." Hilde: „We doen vooral dingen die ons energie geven." Izaak: „Eén ding hebben we in elk geval geleerd: wacht niet tot het leven leuk wordt, maar ga eropaf." Een kleine drie maanden verlof voor de moeder en twee dagen voor de vader. Het is een achterhaalde en scheve verhouding die meer in balans behoort te zijn. Dat signaal geeft een groot deel van de bijna 1800 deel nemers in het onderzoek 'Visies op Vaderschap' van Rutgers, het kenniscentrum op - het gebied van seksualiteit. De Nederlandse situatie staat in schril contrast tot die in andere Europese landen, zegt directeur Ton Coenen. „In bijvoorbeeld Zweden, Portugal en Spanje hebben vaders recht op minstens tien dagen betaald kraam verlof. Vaders die een paar weken verlof opnemen, zo blijkt uit Noors onderzoek, zijn ook in de jaren erna meer dan gemiddeld be trokken bij de zorg voor hun kinderen." Het onderzoek Visies op Va derschap noemt meer voor delen van een grotere vader rol bij opvoedingstaken: hun kinderen hebben min der gezondheidsproblemen en ontwikkelen betere cognitieve en sociaal-emoti onele vaardigheden. Verder hebben ze minder kans op probleemgedrag. App GoLivePhone „Algoritmes kijken naar wat afwijkt van de gewoon ten van de gebruiker. Senio ren zijn routinemensen. Als mevrouw Jansen, die altijd om acht uur opstaat, om tien uur nog geen activiteit heeft vertoond, gaat er een berichtje naar de mantel zorgen" „Dan kan mevrouw Jansen de privacystand aanzetten." „In Nederland valt elke zes minuten een senior. Bij onze valpreventiemodule zien we of mevrouw Jansen een groot risico op vallen heeft. In dat geval krijgt ze video's met oefeningen om De app is alleen voor Android, foto go live phone het risico te verkleinen." „Ja, maar mevrouw Jansen kan de smartphone ook op de keukentafel leggen, of eerst de oefening bekijken en daarna doen. En als me vrouw Jansen onverhoopt Als mevrouw Jansen niet opstaat, seinen we iemand in valt, gaat er een berichtje naar de mantelzorgen" „De algoritmes kunnen dat verschil zien." „Voor veel senioren is een iPhone van 600 euro te duur. Bovendien is 80 pro cent van de markt in han den van Android." „De comfortversie 1 euro per maand, de complete versie mét valpreventie 5 euro." APPENDIX dinsdag 31 januari 2017 PT Bijna 70 procent van de Nederlandse vaders wil meer verlofdagen na de geboorte van hun kind. Een kwart van hen neemt geen onbetaald ouderschapsver lof op, omdat dit financieel niet haalbaar is. Arnoud Kluiters Andre Nientied Senioren die bang zijn om te vallen, moeten de app GoLivePhone op hun smartphone zetten, vindt Frank Verbeek (51) van Gociety Solutions. Hoe kan de app senioren helpen? Hoe zit het met de privacy? Wat als mevrouw Jansen bij meneer Pietersen over nacht? Hoe werkt de valpreventie- cursus van de app? Is het valrisico niet groter als mevrouw Jansen steeds op haar smartphone kijkt? Wat gebeurt er als mevrouw Jansen haar smartphone laat vallen? De app werkt op Android. Waarom niet op iPhone? Wat kost de app? Last van blinde darmontsteking? Verwijder die maar, de appen dix heeft toch geen functie, was lange tijd de ge dachte. Ten on rechte, zo blijkt. Dat stellen Ameri- aanse wetenschap pers van de Mid western Universi teit. Ze verzamel den gegevens over de ingewanden van 533 soorten zoog dieren, waaronder de mens. Ze wilden weten waarom sommige wel een appendix hebben en andere niet. Uit de studie blijkt dat verschillende soor ten een wormvor mig aanhangsel aan de blindedarm hebben ontwikkeld. Was het orgaantje er, dan verdween dit niet meer. De studie bevestigt volgens hoofdon derzoeker Heather Smith de theorie dat de appendix fungeert als een opslagplaats voor goede darmbacte- De ap pendix huisvest goede bacte riën. FOTOSHUT- TERSTOCK riën, die de spijs vertering bevorde ren. Ze weren slechte bacteriën en houden zo de balans in stand.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49