4 Gezond zijn, gezond blijven, opvoeden: we zijn er elke dag mee bezig. Welke lessen leerde u van het leven en zou u anderen willen meegeven? Vandaag: Hilde van der Valk en Izaak de Graaf uit Goes. Beiden overleefden ze een huwelijkspartner. Met voldoening terugkijken is dubbel genieten Izaak: „Mijn vrouw overleed twaalf jaar geleden aan darmkanker, een ziekte die zelden voorkomt bij vrou wen. Ze leidde een sportief, gezond leven toen ze zich eind 2004 opeens minder goed voelde. De uitslag van het medische onderzoek was ver pletterend: ze had nog maximaal drie weken te leven. Met vrienden, be kenden en professionele zorgverle ners hebben de kinderen en ik haar thuis verzorgd. Ze is 56 jaar gewor den, we waren 37 jaar getrouwd." Hilde: „54 jaar was mijn man toen hij stierf aan keelkanker, in 1999, na een lang ziekteproces. We woonden destijds in Zwitserland, waar hij zijn werk en ik mijn groothandel in woondecoratie-artikelen had. Ook mijn man hebben we in zijn laatste levensfase thuis verzorgd. Ook al was hij lang ziek was, we hadden een fijn en gezellig leven met elkaar. Doordat hij zelf een lichte draai wist te geven aan de moeilijke situatie, voelde die periode niet loodzwaar aan. Boven dien had ik mijn zaak, die me veel voldoening en afleiding schonk. Dat gunde mijn man me ook. We lieten elkaar vrij om te zijn wie we waren en te leven zoals we wilden." Izaak: „De laatste weken van mijn vrouw waren heel intiem en waar devol voor ons, als echtpaar en als gezin. We spraken heel bewust over de mooie dingen die we met elkaar hadden beleefd. Om de dag stuurde ik een verslagje naar familie en vrienden. Daarin lag de nadruk op het positieve; pas helemaal aan het eind de e-mail vertelde ik kort over de lichamelijke toestand van mijn vrouw. Vanwege mijn drukke baan was ik tijdens mijn huwelijk veel op reis, en daardoor niet altijd in de gelegenheid bewust bezig te zijn met de fijne dingen die op ons pad kwa men. Door het ophalen van de vele bijzondere herinneringen en die te delen, genoten we er dubbel van." Dring je eigen verwachtingen niet aan een ander op Hilde: „Al rond zijn dertigste kreeg mijn man ernstige problemen met zijn hart. Dat inspireerde hem niet tot een gezonder leven, hij bleef bij voorbeeld gewoon roken - en daar maakte ik me grote zorgen over. Ik verwachtte tevergeefs van hem dat hij zijn levensstijl zou veranderen. Met vallen en opstaan kwam ik tot het inzicht dat het goed is om je eigen verwachtingen serieus te nemen, maar dat je een ander niet kunt dwingen om daarin mee te gaan." Een lange reis is nooit té lang als je vindt wat je zoekt Izaak: „Niet lang na het overlijden van mijn vrouw waagden sommige mensen in mijn omgeving al pogin gen om mij te koppelen, maar dat ging me allemaal veel te snel. Ik wilde rustig zelf op zoek, op een moment dat ik daar klaar voor was. Het onderwerp 'een nieuwe partner zoeken mocht één van ons overlij den' was nooit een taboe geweest binnen ons gezin. Dat maakte de stap naar een datingsite, zo'n zes maan den nadat mijn vrouw stierf, vrij gemakkelijk." Hilde: „Mijn man wilde nooit over later praten, maar ook voor mij was die stap niet groot. Om mijn dochter te ondersteunen, die nog medicijnen studeerde in Amerika toe ze haar kinderen kreeg, woonde ik drie jaar bij haar en haar gezin. Toen die peri ode in Denver bijna voorbij was, schreef ik me in op Parship.nl. Al leen-zijn vond ik niet erg, maar sa men genieten leek me toch leuker." Izaak: „Het klikte meteen tussen ons, ook omdat haar man voor het zelfde bedrijf had gewerkt als ik en omdat we allebei ervaring hadden met wonen en werken in het buiten land." Hilde: „Als je me echt wil leren ken nen, kom je maar naar Denver, zei ik na een tijdje." Izaak: „Ik pakte meteen mijn koffers: ze was het waard." Hilde: „Dat hij daadwerkelijk het vliegtuig pakte, bewees dat hij seri euze bedoelingen had. Toen ik hem zag staan in de aankomsthal, maakte mijn hart een sprongetje: ook in het echt zag hij er jeugdig uit. Wel kon ik van de zenuwen mijn auto niet meer terugvinden op het parkeerterrein." Bij haar dochter en de kleinkinderen viel ik gelukkig in het pulletje DE FAMILIE dinsdag 31 januari 2017 PZ 'Als je me wil w leren kennen, V- kom je maar naar Denver' Paula Koster 4 —Izaak de Graaf Samen begonnen Hilde en Izaak in 2007 aan een nieuw leven. „We streken neer in het mooie Goes." fotos MECHTELDJANSEN Izaak de Graaf (73), gepensioneerd, vrijwilliger in besturen en op de stoomtrein Hilde van der Valk (70), gepensioneerd, vrijwilliger in een hospice Izaak en Hilde hebben beiden een zoon en een dochter, en acht kleinkinderen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48