11 GENT MUZIEKCENTRUM IN OUDE ELEKTRICITEITSCENTRALEA Zuiderburen Een oude elektriciteitscentrale in de Kraankindersstraat in Gent werd in de jaren tachtig koud gezet. Maar dat betekende niet het einde van het gebouw. Tegenwoordig is de Centrale een succesvol muziekcentrum. it zijn de oude kantoor- I Jgebouwen. Kijk die smeedijzeren trap en groene tegeltjes! Echt typerend voor die tijd.' Persvoorlichter Nele Goethals stapt enthousiast de Centrale binnen. Ze is nog steeds onder de indruk van de oude elek triciteitsfabriek die in 1920 ge bouwd werd. Sinds 1994 is De Centrale een intercultureel ont moetingscentrum, dat later veran derde in een intercultureel mu ziekcentrum. „We willen een grote groep nieuwe Gentenaars bereiken. Vijftig tot zestig procent van de inwoners van deze wijk heeft buitenlandse roots." De Centrale heeft een breed mu zikaal aanbod. Zo wordt er van vrij dag 17 tot en met zondag 19 februari het Turkse 'Baglama Festival' ge houden en ieder jaar de festivals 'Istanbul Ekspres' en 'Les Goüts de Gand'. Het centrum heeft zo'n 120 eigen producties per jaar en ver huurt ook haar twee concertzalen. „We geven steun aan beginnende organisaties, maar ook professio nele organisatoren houden hier concerten." Naast muziek biedt De Centrale ook een wereldkeuken aan in het nieuwe restaurant ENTR, dat op 6 december geopend werd in een oude loods tegenover het cen trum. „We hadden een leescafé en restaurant, maar die zaten op ver schillende plaatsen weggestopt. We konden niet groeien, dus besloten we om de twee te laten versmelten. We zijn nu veel toegankelijker", vertelt projectverantwoordelijke Bart Van Causenbroeck. Het interi eur van ENTR werd ontworpen door architect Jan Dekeyser, die zich liet inspireren door het doel van De Centrale: ongedwongen ontmoeting en spontane diversi teit. Van Causenbroeck: „Het res taurant stelt een containerschip voor op de Middellandse Zee. Het staat voor het vervoer van mensen, keukens en kruiden." Ondertussen toont Goethals de grote concertzaal. „De laadbrug is nog intact, die wordt gebruikt voor verlichting. We hebben een uit- schuifbare tribune voor 270 men sen en als we een staand concert houden, kunnen hier zeker 400 mensen in." De oude turbines, generatoren en meettoestellen zijn indrukwek kend. „Dit is een gewilde plaats voor het maken van trouwfoto's en het houden van expo's." Als kers op de taart is er ook een schuilkelder aanwezig. „Elektriciteitscentrales waren doelwitten tijdens de We reldoorlogen. Gelukkig is deze kel der nooit gebruikt." Het lijkt of de tijd is blijven stil staan: een doucheruimte, 'loergat', zelfs het archief is nog aanwezig. Het is dan ook even omschakelen bij het binnentreden van de club zaal waarin niets meer te zien is van de oude centrale. „Dit heeft meer het allure van een fuifkot", geeft ook Goethals toe. Naast twee concertzalen zijn er ook diverse leslokalen die gehuurd worden door Afrikaanse of Roma- verenigingen. „Studiedagen, con gressen... Het kan allemaal. En dan hebben we ook nog een eigen mu ziekschool." dinsdag 31 januari 2017 Het vuur in de Centrale brandt nu op andere plekken dan in de ovens Gertie De Boey Met wat fantasie brandt er nog steeds vuur in de kolenoven. A Aan de laadbrug hangt de verlichtingsinstallatie. A Industriëler kan bijna niet, buizen in alle maten in de krochten van de oude elektriciteitscentrale. In de rubriek Zuiderburen werpen we wekelijks een blik over de Belgische grens. Deze week: intercul tureel muziekcentrum de Centrale in Gent. A Het restaurant, met op de achtergrond de grote zeecontainer, fotoscamileschelstraete

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 40