M 'Verkiezingsuitslag heel eenvoudig te hacken' 3 Nederlandse moskeeën nemen maatregelen na schietpartij in Canada Na de schietpartij in een moskee in Canada groeit de angst onder moslims in Nederland. Moskeeën in de grote steden sluiten de deuren tijdens het gebed. In Quebec opende (vermoedelijk) één schutter zondagavond (Cana dese tijd) het vuur in een moskee, vlak na het avondgebed. Daarbij vielen zes doden, allen afkomstig uit Afrika, en acht gewonden. De 27-jarige student Alexandre Bisson- nette is als verdachte opgepakt. Een andere arrestant, Mohammed Belk- hadir, is volgens de politie slechts een 'getuige'. Over de motieven is nog niets bekend. Na de schietpartij besloten de As- Soennah moskee in Den Haag, Es- salammoskee in Rotterdam en de Blauwe Moskee in Amsterdam om tijdens het gebed de deuren te slui ten. De Essalammoskee heeft daar naast extra veiligheidsmaatregelen genomen. In de hal zijn kluisjes neergezet, waar bezoekers hun tas moeten achterlaten. Ook worden gelovigen strenger gecontroleerd. „Niet om angst in te boezemen, maar omdat het voor de alertheid noodzakelijk is", zegt imam Azze- dine Karrat. De moskeeën maken zich al lan ger zorgen om de toenemende agressie. Ze vrezen dat de moslim- haat in de aanloop naar de verkie zingen op 15 maart alleen maar zal toenemen. De gemeenschap overlegt al enige tijd met de Nationaal Coördinator Terrorismebestrijding en Veilig heid (NCTV) over extra veilig heidsmaatregelen. Zo moeten de gebedshuizen met camera's wor den beveiligd en moet eigen perso neel getraind worden om toezicht te kunnen houden tijdens diensten. Sneller De plannen worden komende maand gepresenteerd, maar de Raad van Marokkaanse Moskeeën Nederland (RMMN) wil dat na de aanslag in Quebec de veiligheids maatregelen versneld worden inge voerd. „Wij maken ons ernstige zorgen over de veiligheid van moskeeën in Nederland en wij roepen de mos keeën op meer waakzaam te zijn richting de verkiezingen", zegt woordvoerder Said Bouharrou. Tussen 2005 en 2015 kregen 175 moskeeën te maken met agressie en geweld. De As-Soennah moskee zegt 'met enige regelmaat' dreige menten te krijgen. „De aanslag past in een samenleving waarin steeds meer islamfobie is", licht Abdelha- mid Taheri toe. „Vorig jaar was er nog een aanslag op een moskee in Enschede en met de jaarwisseling op een islamitische school in Am- Het is niet langer de vraag of de volgende aan de beurt is, maar wanneer sterdam. Het is niet langer de vraag of de volgende aan de beurt is, maar wanneer." Islamoloog en directeur van het Fahm Instituut Anne Dijk herkent zich wel in die angst. De Utrechtse moslima voelt zich ook al een tijdje wat minder veilig als ze over straat gaat. „Ik ken veel moslims die ge woon een goede baan hebben en die goed meedoen aan de maat schappij. Zij denken na bij elke stap die ze zetten. En sinds ik zelf een kind heb, kijk ik ook eerst drie keer om me heen voordat ik oversteek. Bij een stoplicht ga ik voortaan achter de paal staan, om te voorko men dat een auto zomaar ineens kan uitwijken." Maatregelen De NCTV laat weten dat van een di recte dreiging nog geen sprake is. Extra maatregelen worden nog niet genomen. „Politie en gemeenten onderhouden intensief contact met moskeeën om de situatie lokaal te monitoren. Onlangs heeft de NCTV hier nog extra aandacht voor gevraagd bij gemeenten." Edwin Bakker, als hoogleraar ter- rorismestudies verbonden aan de Universiteit van Leiden, raadt bo vendien aan voorzichtig te zijn met overhaaste conclusies na het voor val in Quebec. „Is dit überhaupt ter rorisme? Het kan ook een afreke ning zijn of een interne vete. Totdat daar meer over bekend is, is voor zichtigheid geboden." Met medewerking van Henk van Gelder, Malou Seijdel en Sander Son- nemans Stemmen gaat sinds 2007 weer met de hand nadat bleek dat stemcom puters makkelijk te manipuleren waren. Ook het tellen gaat met de hand. Daarna wordt de uitslag ech ter op een stembureau ingevoerd in een computer en aan het hoofd stembureau doorgegeven. Dat ge beurt soms met verouderde of slecht beveiligde computers, blijkt uit onderzoek van RTL Nieuws. Beveiligingsonderzoeker Sijmen Ruwhof testte op verzoek van het nieuwsprogramma de verkiezings- software van Nederland. Volgens hem is het voor kwaadwillenden 'kinderlijk eenvoudig' de verkie zingsuitslag te beïnvloeden. „De voornaamste dreiging zijn buiten landse inlichtingendiensten die de Nederlandse politiek naar hun hand willen zetten. Maar de hac kers kunnen ook Nederlandse bur gers zijn die hun eigen partij willen laten winnen." Volgens Ruwhof gaat het mis zo dra de handmatig getelde stemmen worden ingevoerd in een computer. „Een onbeschermd tekstbestand, op een onbeschermde usb, gemaakt op een onbeschermde computer, wordt met de auto vervoerd naar één plek. Daar worden alle usb- sticks verzameld en allemaal in één tekstbestand gestopt. Uiteindelijk drukt iemand op de knop 'uitslag' en wordt berekend wat de uitslag is. Als niemand de uitslag van het pro- i Hackers kunnen ook burgers zijn die hun eigen partij willen laten winnen gramma in twijfel trekt, dan is dit gewoon de uitslag." Volgens de Kiesraad is ons kies- proces 'niet afhankelijk van soft ware'. Omdat de papieren stemmen worden bewaard, is alles altijd te controleren. Ook wordt de zetelver deling niet alleen met een pro gramma maar ook met de hand be rekend. Wel belooft minister Ro nald Plasterk (Binnenlandse Za ken) dat 'iedereen die betrokken is bij het verkiezingsproces alert moet zijn op hacken'. Maar de Tweede Kamer is er min der gerust op. „We zijn allemaal bang voor bemoeienis van andere mogendheden", zegt SP-Kamerlid Ronald van Raak. „Er mag geen greintje twijfel zijn over de eerlijk heid van onze verkiezingen. Het is gewoon heel dom als er op stembu reaus met verouderde computers wordt gewerkt. De minister moet direct ingrijpen om dit gat te dich ten. dinsdag 31 januari 2017 Quebec, zondagavond: schutter opent vuur op bezoekers van moskee tijdens avondgebed. Canada Aanslag wakkert angst onder moslims aan Karolien Koolhof Rotterdam A Bij de Essalammoskee in Rotterdam blijven de deuren dicht tijdens het gebed, foto frank de roo Abdelhamid Taheri van de As-Soennah moskee De Kiesraad laat in de aanloop naar de verkiezingen op 15 maart de programmatuur op stembureaus extra controleren om te voorkomen dat die mak kelijk te hacken is. Software die wordt gebruikt bij het berekenen van de zetelverdeling wordt doorgelicht door een gespeciali seerd bedrijf. Hans van Soest Michelle Sakkers Den Haag

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3