De ramp na de ramp Miljoenenclaim blijft Delta achtervolgen 9 het multimediaal monument 1835 tevoren nog bij ons thuis ge- 1 in het Watersnoodmuseum in Ouwerkerk, waar Piet hem als vrijwillig suppoost regelmatig op zoekt. „Zijn verlies grijpt mij nog da gelijks aan. We hadden de avond damd." Wiersma voert al jaren een juri disch gevecht met Delta. De zaken man stelt dat Delta hem in 2009 heeft gedwongen zijn belang in het zonne-energiebedrijf Sunergy te verkopen voor een bedrag van 32 miljoen euro, terwijl het volgens hem ruim 300 miljoen euro waard was. Wiersma richtte in 2005 Sunergy op. Aan het eind van het jaar stapte Delta als investeerder en aandeel houder in Sunergy. In 2006 ver kreeg het energiebedrijf met 51 pro cent van de aandelen een meerder heidsbelang. Het was in de tijd dat de aandeelhouders dachten dat ze een wereldspeler in de zonne-ener- giemarkt zouden kunnen worden. In 2007 kocht Delta de Limburgse zonnecellenfabriek Solland Solar. Dat gebeurde onder aansporing van Delta's aandeelhouders: de provin cie en de Zeeuwse gemeenten. Delta moest nieuwe wegen inslaan. Die wegen bleken al gauw verlies gevend te zijn. Solland Solar kreeg last van Chinese concurrenten. Ook bij Sunergy liep het niet lekker. Dat leidde tot spanningen onder de aan deelhouders. Wiersma werd in 2008 ontslagen als bestuurder. In 2009 nam Delta zijn belang in het bedrijf voor 32 miljoen euro over. Ruim een jaar later trok Delta de stekker uit de Wiersma voelt zich bekocht door Delta bij overname van zijn belang in Sunergy avonturen in de zonne-energie. Daarvoor moest het zo'n kwart mil jard euro afschrijven. Wiersma voelde zich bekocht. Hij stelt dat zijn aandelen destijds het tienvoudige waard waren. Volgens hem moest hij het bod accepteren, omdat het energiebedrijf dreigde de joint ven ture failliet te laten gaan. Vorig jaar liet Wiersma beslag leggen op het netwerkbedrijf van Delta, wa terbedrijf Evides en onroerend goed. Delta stapte naar de rechter, omdat het beslag de verplichte splitsing van het bedrijf onmogelijk zou ma ken en het vermoedelijk in beta lingsproblemen zou komen. Het Amsterdamse hof stelde Delta in het gelijk, mede omdat in de overeen komst met Wiersma in 2009 een be slagleggingsverbod stond. Het hof in Den Haag moet nu oordelen of Delta correct heeft gehandeld of misbruik van de situatie van Wiersma heeft gemaakt. Ook de toenmalige waarde van Sunergy moet worden vastgesteld. PZC ONLINE Japanse beden ker van het spel letje Pacman is overleden. Ra dionieuwslezer legt uit wat pac man ook al weer was. zagen we door het raam de koplam pen onze kant op komen. En weer verdwijnen, gegrepen door de gol ven..." Op die zolder zagen twaalf doodsbange mensen ook het huis links en rechts van hun instorten. „Op een gegeven moment stonden we met z'n allen in een open ruimte met alleen nog een dak bo ven ons hoofd. Daar zijn we op ge klommen en er bleken nog vier mensen te zitten. De mensen uit die auto's, die een veilig heenko men hadden gezocht." Verdrinken Het was midden in de nacht, aar dedonker en ijskoud. De groep be sloot beschutting te zoeken in de vrachtwagen. Maar die werd in verband met het opkomende wa ter toch weer verlaten. Twee meis jes vallen uit de laadbak en ver drinken. De groep keerde terug naar het dak. „We hadden er geen idee van hoe ernstig het was. Je zag niks, je hoorde niks. Je kon wel om hulp roepen, maar naar wie? We waren volledig machteloos. Om te peilen of er nog water rond ons huis stond, gooiden we een dakpan naar beneden. Dat was steeds plons en één keer bonk. Toen konden we er af." De familie Vreeswijk en de acht vluchtelin gen vonden een smal paadje naar een vei liger heenkomen. Piets boezem vriend Hans van Erkel en zijn fami lie woonden een kleine vijfhon derd meter ver derop, maar wa ren minder for tuinlijk. „Zij hadden geen vrachtwagen voor de deur staan. Hun hele huis was wegge vaagd." Hun namen leven voort in de golfjes van dinsdag 31 januari 2017 PC de luiken en vrachtwagen „Het probleem is dat we niet met vage risico's kunnen om gaan", zegt rampenonderzoeker Michel Dückers. Inspanningen van de overheid om de burgers voor te bereiden op een altijd mogelijke volgende waters noodramp in de Nederlandse Delta, schieten grotendeels hun doel voorbij als het risico niet aanvoelt als concreet en dicht bij, betoogt hij. „Zo'n televisiedrama Als de dij ken breken is denk ik door de meeste mensen gewoon beke ken als een spannende serie. Het is - indirect - wel een ele gante manier van bewustwor ding, maar of dat mensen ook aanzet tot voorbereiding op het ergste? Als het al iets in bewe ging brengt, is het vooral de overheid zelf. Het wijst autori teiten erop dat het misschien goed is nog eens kritisch te kij ken naar alle evacuatie-, hulp- verlening- en herstelscenario's. We leven hier gelukkig al weer zo lang in relatieve veiligheid, dat mogelijke risico's eigenlijk nauwelijks serieus worden ge nomen. De kans is er wel en we denken er af en toe ook nog wel eens over na, maar dan gaan we toch snel weer over tot de orde van de dag. Waar wij goed van kunnen leren, is van zo'n ramp als Katrina in 2005 bij New Orleans." Had de familie Vreeswijk en hun meeste buren in Battenoord 64 jaar jaar geleden nog niets eens een telefoon, tegenwoordig heeft vrijwel iedereen een gsm op zak. Maar als het water met hetzelfde geweld als in 1953 naar binnen raast, is het met de elektriciteitsvoorziening snel gedaan. Zendmasten zullen uit vallen en daarmee ook het be reik van de mobiele telefoons. „Zodra het eenmaal goed mis gaat, zijn we in essentie toch weer aangewezen op dat ge bons op die luiken. Dus is het verschrikkelijk belangrijk dat de risico's vooraf en zo lang mogelijk tijdens zo'n ramp worden gecom municeerd naar de bevol- - Michel Dückers is king. Nivel-onderzoeker leder type ramp vergt ook z'n eigen specifieke benadering. Daar kun je niet één standaard com municatie op loslaten." Dückers hamert evenzeer op het belang van een goede nazorg. „Die im pact wordt vaak enorm onder schat: de ramp na de ramp. „Gedupeerden hebben allerlei extra behoeftes. Worden die niet adequaat opgepakt, dan voelen mensen zich in de steek gelaten." Piet Vreeswijk voor het huis waar tussen de vijftig en zestig mensen heengingen omdat het veel hoger lag. foto dirk-jan gjeltema Een megaclaim van 93 miljoen euro blijft energiebedrijf Delta boven het hoofd hangen. De Hoge Raad verwijst de vordering van zakenman Benno Wiersma en het verweer van Delta daar tegen terug naar het gerechts hof in Den Haag. Frank Balkenende Middelburg FACEBOOK Het bericht over Floor en Roos die een kind ver wachten uit Zeeuws zaad levert veel facebookreac- ties op. Felicitaties natuur lijk, maar ook andere op merkingen. Zoals die van Jeanine Knippers: 'Gefelici teerd! Wat vreselijk dat er nog zo'n taboe om hangt en er fictieve namen moe ten worden gebruikt.' Amy Seerden is blij voor de aanstaande ouders én voor de biologische vader. Ze heeft alleen moeite met de formulering in de kop waarin staat 'uit 100 pro cent Zeeuws Zaad'. 'Het is alsof u het over een ex portproduct heeft.' TWITTER Hugo Hooijkaas @Hugo Hooijkaas Masaya Nakamura, de grondlegger van het bedrijf dat het iconische videospel Pac-Man uitbracht, is over leden. De Japanner was oprichter van Bandai Namco, dat het wereldbe roemde spel met het gele mannetje ontwikkelde. Na kamura is 91 jaar oud ge worden. Bandai Namco bracht Pac-Man in 1980 op de markt. ONLINE TOP-5 Meest gelezen op pzc.nl: 1. Floor en Roos krijgen hun baby uit 100 procent Zeeuws zaad 2. Duikster filmt snotolf bij Zeelandbrug (video) 3. Dag van de waarheid voor Veiligheidsregio 4. Zeeuwse Frank de Boer gaat viraal (video) 5. Miljoenenclaim blijft Delta achtervolgen Kijk op www.pzc.nl of @pzcredactie facebook.com/depzc @pzcredactie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38