Clings echtpaar in drugszaak geplukt voor 137.000euro Walchers duo cel in voor mishandeling Oud-Terneuzenaar niet schuldig aan steekpartij Zeeuwse ondernemer somberder Herdenking watersnood 8 Piet Vreeswijk was vijftien jaar oud en hij woonde in Battenoord, toen het gehucht de volle laag kreeg. WATERSNOODRAMP TELEFOON WAS IN 1953 NOG EEN LUX Het heeft enkele jaren geduurd, maar sinds gisteren weet het Clingse echtpaar De B. uit Clinge (hij en zij 50) wat ze aan crimineel verkregen geld aan de staat moe ten betalen: 137.032 euro in totaal. Omdat het proces allemaal zo lang heeft geduurd, krijgen ze elk duizend euro korting, zodat de re kening op 67.516 euro per persoon komt. Het uiteindelijke bedrag is aanzienlijk lager dan het oor spronkelijk geëiste bedrag van 188.228 euro, dat na een herbere kening eind vorig jaar resulteerde in 171.349 euro en nu dus weer uit komt op 137.032 euro. Het geld verdiende het echtpaar met hun aandeel in de (hasj)drugszaak 'Volkel'. Met name de man werd aangemerkt als de spil tussen Belgische kwe kers en klanten in Nederland. Er werd vooral gehandeld vanuit het Hulster café All Bindy. De B. werd in juli 2011 in Mid delburg veroordeeld tot dertig maanden gevangenisstraf waar van tien voorwaardelijk. In hoger beroep werd dat beduidend min der. Zijn vrouw werd veroordeeld tot 28 dagen cel. De rechtbank in Middelburg heeft gisteren de 33-jarige Souburger J. den T. conform de eis een gevan genisstraf van negen maanden waarvan vier voorwaardelijk, op gelegd. Den T. werd veroordeeld voor een poging tot het toebren gen van zwaar lichamelijk letsel. Een vriendin, de 27-jarige S. M. uit Vlissingen, werd eveneens conform de eis veroordeeld tot 90 dagen cel waarvan 87 dagen voor waardelijk, en een taakstraf van 120 uur. De vriendin vierde vorig jaar 6 oktober haar verjaardag en had een kennis uitgenodigd die zij er van verdacht de drugs van Den T. te hebben gestolen. Om hem tot een bekentenis te dwingen had zij onder andere ook Den T. uitgeno digd. De vermeende dief kwam en kreeg direct de nodige klappen. Ook zou het slachtoffer zijn ge trapt, gestompt en bedreigd. Deze B. H. (36) moest voor de rechtbank verschijnen omdat hij, aldus de tenlastelegging van het Openbaar Ministerie, op 16 juli vorig jaar in Terneuzen een plaats genoot meerdere malen met een mes zou hebben gestoken. Hij gaf die dag een feestje en een oude kennis mocht ook komen. Maar deze man zou tijdens dat feestje stiekem in tasjes hebben gekeken en er werd ook een tele foon vermist. Daarop werd hij uit de woning gezet. Daarbij zou hij, aldus de aanklacht, door H. tot driemaal toe met een mes zijn ge stoken. Officier van justitie Gunnar van der Hofstede erkende dat er geen enkel technisch bewijs is tegen H. Ook de getuigen spreken de man vrij. De verdachte zelf ontkende ook dat hij iets verkeerds had ge daan die avond. Daarom vroeg de officier aan de rechtbank om de man vrij te spreken. Raadsman Mark Dunsbergen was het helemaal eens met de of ficier van justitie. Hij vroeg wel aan de drie leden van de recht bank om niet twee weken te wachten met het vonnis en per di rect een uitspraak te doen. Aan dat verzoek voldeden de rechters en beslisten dat er geen overtuigend bewijs is dat H. destijds de andere man heeft gestoken. Het is vol gens hen mogelijk dat een ander dat heeft gedaan en ze spraken de nieuwe inwoner van Den Haag vervolgens vrij. Terwijl het met hun eigen bedrijf best goed gaat, zijn Zeeuwse indu striële ondernemers vaker pessi mistisch over de ontwikkelingen in de economie dan hun branchege noten elders in het land. In januari van dit jaar zijn er meer onderne mers die verwachten dat het kli maat de komende drie maanden zal verslechteren dan ondernemers die de economie juist zien verbeteren. Landelijk gezien, hebben de opti misten duidelijk de overhand. De minder positieve kijk vanuit Zeeland op het economisch klimaat begint inmiddels een structureel karakter te krijgen. Van de laatste twaalf maandelijkse peilingen van het Centraal Bureau voor de Statis tiek beoordeelde Zeeuwse indu- Pessimistische kijk begint structureel karakter te krijgen striële ondernemers het econo misch klimaat slechts één keer be ter dan landelijk en acht keer waren er meer pessimisten dan optimis ten, terwijl landelijk het hele jaar door de stemming in de industrie sector overwegend positief was. In de detailhandel, automobiel branche en de commerciële dienst verlening is de stemming in Zee land over het economisch klimaat overheersend positief. Maar ook hier zijn de ondernemers minder positief gestemd in vergelijking met de rest van het land. De meer sombere kijk op de eco nomische ontwikkelingen in de in dustrie is opmerkelijk omdat de Zeeuwse industriële ondernemers wel een positievere stemming laten zien over de verwachte omzet, prijsontwikkeling en personeels sterkte. Zelf denken ze het dus rela tief goed te doen, maar de economi sche omstandigheden waaronder de branche moet opereren stemt hen minder vreugdevol. Hard gebons op de luiken voor het raam buiten. Piet Vreeswijk schrok wakker. De vijf tienjarige jongen lag in een geïmproviseerd bed in de woonkamer van de Batten- oordse boerderij, omdat hij door een ernstige verwonding aan de kuit de gang naar boven niet kon maken. Nog een keer dat gebons, boven het kabaal van de storm uit. „Het was een buurman, die ons kwam waarschuwen voor het extreem hoge water. Telefoon hadden we toen nog niet." Vrees wijk haakt beide duimen achter de revers van een denkbeeldig jasje en maakt een dikke nek. „Die luxe was voorbehouden aan enkele boeren - die daar maar wat graag prat op gingen - en de ha venmeester." Met het bonken op de luiken en de onheilspellende mededeling van de buurman moesten de Vreeswijks het op dat moment doen. Ze hadden geen weet wat er die nacht van 1 februari 1953 wer kelijk aan de hand was. „We had den wel radio, maar ik kan me niet herinneren dat er buiten de regu liere zendtijden werd uitgezon den. En wat er die avond tevoren wijks. „Mijn vader was naar buiten gegaan om te helpen met de koeien", vertelt Piet. „Hij kon nog maar net het vege lijf redden. We zijn met z'n allen naar zol der gevlucht. Voor ons huis stond een vrachtwagen. Dat brak de golven precies in het midden en heeft ons behouden van die muur van water. Daar was zo'n huis anders nooit tegen bestand geweest." Vader en moeder Vrees wijk zochten met hun vier kinderen en zes buren een veilig heenkomen op zolder. De burgemeester van Nieuwe-Tonge had groot alarm geslagen, stelde onder tussen alles in het werk om de inwoners van het bedreigde gehucht te evacueren en vorderde personenauto's. „Die zijn niet veel verder gekomen dan de dijk vlak bij ons huis" vertelt Piet. „Vanaf de zolder mogelijk ook was doorgegeven, dat landde niet. Het was wel vaker hoog water en het woei wel meer hard..." Battenoord, een gehucht aan de voet van de Grevelingen even bui ten Nieuwe-Tonge, was indertijd grotendeels op zichzelf aangewe zen. Piets ouderlijk huis op de sla per (een binnendijk) zou de volle laag krijgen, mocht het mis gaan. Het ging mis, en goed ook. De gol ven beukten op dertien plekken een gat in de zeewering en joegen met daverend geweld op hun eer ste slachtoffers. Buren van links en rechts zochten een veilig heenko men in de boerderij van de Vrees- Je zag niks, je hoorde niks. Je kon wel om hulp roepen, maar naar wie? dinsdag 31 januari 2017 PC Ad Roos Middelburg Ad Roos Middelburg Heel tevreden verliet een oud inwoner van de gemeente Ter- neuzen gisteren de rechtbank in Middelburg. Want de drie rechters van de meervoudige strafkamer oordeelden dat hij vrij is om te gaan en te staan. Emile Calon Middelburg Gered door gebons op De Zeeuwse industrie is positief over het eigen bedrijf in een ver slechterend economisch kli maat. Dick van der Wouw Vlissingen M Het Waters noodmonument in Ouwerkerk fotoanp Marcel Modde - Piet Vreeswijk naastgelegen Waters noodmuseum een symposium rond het thema 'Verhalen over Water'. Deze bijeen komst wordt geopend door Deltacommissa ris Wim Kuijken. De verhalen van 'toen', verteld door ooggetui gen, worden gekop- OUWERKERK De wa tersnoodramp van 1953 wordt 1 februari herdacht bij het natio naal monument aan de Weg van de Buiten landse Pers bij Ou werkerk. De herden king begint om 10.00 uur. Aansluitend is vanaf 11.30 uur in het peld aan een hedendaagse kijk op de water veiligheid. Twee van de sprekers zijn Piet Vreeswijk (ooggetuige) en Michel Dückers (onderzoeker). Zij gaan in op de commu nicatie in crisistijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37