Officier eist 24 maanden tegen Vlissinger voor meerdere keren steken Souburger M Digitale post van fiscus 7 ZEEUWS ARCHIEF DATABASE Het Zeeuws Archief begint vandaag met het invoeren van gegevens over Walchenaren uit 1812 tot 1900 in de database zeeuwengezocht.nl Account voor vrijwilligers O, wat zullen ze blij zijn geweest. Jan Brouwer, een 30-ja- rige landman, en zijn 27-jarige vrouw Adri- ana Jasperse verwachtten een kindje. Misschien hadden ze al kin deren, of was dit hun eerste. Hoe intens ook zal het verdriet geweest zijn. Want hun vreugde was geen lang leven beschoren. Hun zoon - want dat was het - werd op 13 no vember 1841 dood geboren. Het jongetje kreeg niet eens meer een naam. Het staat er heel koud op de overlijdensakte: Levenloos Brou wer. De website zeeuwengezocht.nl vertelt het verleden van Zeeland en de Zeeuwen. Wie ze waren. Wat ze deden. Waar ze werden geboren en waar ze stierven. Die gegevens ko men uit de bevolkingsregisters. Beetje bij beetje worden deze dikke boeken vol namen en getallen gedigitaliseerd. Meer dan acht miljoen persoonsgegevens zijn nu al in de online database te vinden. In 2016 maakten 77.744 mensen er gebruik van. Ze bekeken in 233.417 sessies samen ruim drie miljoen pagina's. Dit jaar zet het Zeeuws Archief weer een grote stap door alle Wal- cherse bevolkingsregisters van 1812 tot 1900 eraan toe te voegen. Daar voor wordt vanaf vandaag de hulp ingeroepen van vrijwilligers: men sen die het leuk vindt om oude be volkingsregisters te lezen en de ge- gevens in te voeren in een database. Voor Koudekerke is dat anderhalf jaar geleden al gedaan. Dat was toen een proef, zegt projectleider Daniël Obbink. „Er deden 130 vrij willigers mee. Vanuit deze regio, maar ook van verder weg. Tot in Groningen en zelfs het buitenland toe. Zij hebben drieduizend ge scande documenten en 25.000 in schrijvingen verwerkt. Ze waren in een maand klaar." Wat je dan kunt vinden? Dat Dirk Alewijnse 'Opzigter der jagt te Koudekerke' was. Benoemd op 08-05-1829, door de Opperjager meester van Zijne Majesteit. Be ëdigd op 20-05-1829, door de Rechtbank van Eerste Aanleg te Middelburg. Op basis van adressen en beroepen kunnen onderzoekers zich ook een beeld vormen van hoe de gemeenschap was ingericht. In Als we weer 130 vrijwilligers hebben, zijn we hiermee tien maanden bezig welk deel van het dorp woonden arbeiders, waar de ambachtsman nen, waar de notabelen? Liepen er daardoor scheidslijnen door een dorp? „Vlissingen heeft een eigen Gemeentearchief en dat doet in ons project niet mee. Van Vlissingen, Oost-Souburg en Ritthem kunnen we dus niks invoeren", vertelt Ob bink. „Van de stad Middelburg ook niet, maar dat komt door de grote stadsbrand van mei 1940. Toen zijn de archieven van voor 1900 verlo ren gegaan. En alle gegevens van na 1900 mogen we nog niet publice ren." Ging het voor Koudekerke om 3.000 documenten en 25.000 in schrijvingen, voor heel Walcheren schat Obbink het op het tienvou dige. „Als we weer 130 vrijwilligers hebben, zijn we dus tien maanden bezig." MIDDELBURG Deze week krij gen 13.000 inwoners van Wal cheren en Schouwen-Duiveland voor het eerst de aanslag ge meentelijke belastingen digitaal. De aanslag valt binnen in de berichtenbox van mijnover- heid.nl. Aanmelden voor de be richtenbox kan door registratie met DigiD op https://mijnover- heid.nl en door daarna de ge meente aan te vinken. Zodra een bericht in de box staat, krijgen mensen een e-mail. Inwoners die zich niet hebben aangemeld op MijnOverheid ontvangen de aanslag via de post. De man verscheen voor de recht bank, omdat hij op 16 oktober vorig jaar in Vlissingen een 22-jarige in woner van Oost-Souburg vijfmaal met een mes stak. Volgens de Vlis singer was hij die nacht samen met een vriend op stap en werden ze op het Bellamypark bedreigd door de Souburger, zijn broer en zijn vrien den. Zijn maat werd knock-out ge slagen en daarna was hij het mik punt, aldus de Vlissinger. Om zich te verdedigen trok hij, nadat hij al een serie klappen had gekregen, een mes dat hij 'toevallig' bij zich had om daarmee zijn aanvallers van zich af te houden. Als hij dat werkelijk had gedaan, aldus de officier, dan had toch min stens één van de vele getuigen dat mes hebben gezien. „Maar nie mand verklaart daarover." Hij vindt dan ook dat de Vlissinger schuldig is aan een poging tot doodslag om dat hij die nacht de Souburger een aantal maal in het lichaam stak. De officier van justitie eiste een celstraf van 24 maanden waarvan zes voorwaardelijk tegen hem. Raadsman Marijn van der Want vindt juist dat de rechtbank de man Toen de vlam in de pan sloeg, werd over en weer geslagen geen straf hoort op te leggen. Hij pleitte voor ontslag van rechtsver volging omdat zijn cliënt zich die bewuste nacht alleen maar zou hebben verdedigd tegenover meer dere mensen die agressief waren. „Hier is sprake van noodweer." Hij haalde een getuige aan die ver klaarde dat de groep rondom het slachtoffer die bewuste nacht uit een café werd gezet wegens agres sief gedrag. Volgens de raadsman werd dat gedrag op straat voortgezet en wa ren zijn cliënt en zijn vriend daar het volgende slachtoffer van. Ook stelde hij dat de vriend 'zonder aan leiding' knock-out werd geslagen. „Toen sloeg de vlam in de pan en werd er over en weer geslagen", zei Van der Want. dinsdag 31 januari 2017 Wie woonde waar op Walcheren? Maurits Sep Middelburg de website zeeuwengezocht.nl. foto dirk-jan gjeltema Projectleider Daniël Obbink van -Daniël Obbink, projectleider Vrijwilligers kunnen een ac count aanmaken op www.ve- lehanden.nl en kiezen voor het project 'Wonen op Walcheren'. Daar staan scans uit bevol kingsregisters. Deelnemers kunnen zelf bepalen uit welke periode zij gegevens gaan in voeren. Na controle komen de ingevoerde gegevens met de scans op www.zeeuwsar- chief.nl, www.zeeuwenge- zocht.nl en www.archieven.nl. Niemand heeft dat mes gezien. Dat vind ik wel opvallend, zei of ficier van justitie Rob Rammeloo gisteren tegen de 25-jarige H.D. uit Vlissingen. Emile Calon Middelburg - Marijn van der Want, advocaat Uitspraak 13 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 36