Pas met 14 jaar naar de brugklas Eis voorwaardelijk voor wurgpoging 2 ERNST JAN ROZENDAAL Column Het eerste serieuze interview dat ik ooit afnam werd op 31 oktober 1990 gepubliceerd in De Groene Amsterdammer. Het was met de Amerikaanse auteur Paul Auster, van wie morgen een roman verschijnt waaraan hij zes jaar heeft gewerkt: 4321. Hij was de favoriete schrijver van mijn vrien din (nu vrouw), die toen nog En gels studeerde, en mij. Ik had Nederlands gestudeerd maar nog niet het werk gevonden dat daarbij paste. Mijn geld ver diende ik als video-editor bij het bedrijfje Piet's Post Productions. Ik wilde graag journalist worden, maar de banen lagen niet voor het oprapen, dus ik solliciteerde ook als leraar Nederlands bij het Luzac College en ik overwoog een cursus ICT te volgen, dé uitweg voor veel werkzoekende academici. Toen ik een aankondiging zag voor een lezing van Auster, besloot ik de stoute schoenen aan te trek ken. Ik belde zijn uitgever met de vraag of we hem konden intervie wen, waarbij ik schermde met de belangstelling van een aantal lite raire tijdschriften Auster ontving ons op zijn ka mer in het Amsterdamse Sonesta Hotel en drie uur lang hingen we aan zijn lippen. Hij verbaasde zich over onze ellenlange lijst met ge detailleerde vragen. „Meestal krabbelen journalisten wat tref woorden op een papiertje." Klopt, weet ik nu. Tot slot haalden we de stapel boeken die we van hem hadden uit onze tas met de vraag of hij ze wilde signeren. Hij snapte goed dat hij met een paar fanatieke fans te maken had. Ook nu kijk ik weer vol ver wachting uit naar 4321. Daarin ver telt hij het verhaal van Archie Fer guson, maar in vier varianten. Vol gens een recensie in De Volkskrant is de boodschap 'het had ook heel anders kunnen lopen', als de win kel van zijn vader en zijn ooms niet was afgebrand, als zijn vader daarbij niet was overleden, enzo voort. Toeval is het thema van al zijn boeken. Wat als ik het interview destijds niet had weten te slijten aan De Groene Amsterdammer? Dan was ik nu misschien video-editor, le raar of ICT'er en had u deze co lumn nooit gelezen. Hij snapte goed dat hij met een paar fanatieke fans te maken had DESTELLING Vandaag: Het dagelijks bestuur van de Veiligheidsregio moet opstappen Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters OOK NEDERLANDSE VERKIEZINGSUITSLAG IS TE HACKEN o jee! ma &e verkiezingen ZIJN WE... EEN PROVINCIE VAN ..RUSLAN&! MBO Goes en Breda uitelkaar Vangst 3117 muskusratten CNV helpt bij belastingaangifte AMSTERDAM Scalda-studenten naar Skills Heroes Als de leerlingen 14 of 15 jaar zijn, kun je ze beter meteen doorsturen naar een beroepsopleiding, een al gemene vooropleiding voor hoger onderwijs of de universiteit. Vooral jongens, migrantenkinderen en laatbloeiers profiteren daarvan. „We moeten stoppen met kinderen op hun 12de in een hokje te stop pen", zegt Marie-Christine Opden- akker, universitair hoofddocent on derwijskunde aan de Groningse universiteit. Ze bestudeerde de drie onder wijsstelsels in negen ons omrin gende Europese landen. Het is voor het eerst dat er zo uitgebreid is ge keken naar de effecten voor zowel leerprestaties, loopbanen als gedrag van de stelsels. Opdenakkers con clusie is dat vroeg selecteren, zoals in Nederland en Duitsland gebeurt, oneerlijk is. De Nederlandse methode pakt het slechtst uit voor jongens, kin deren van laagopgeleide ouders, leerlingen met een migrantenach tergrond en laatbloeiers. Door hen een paar jaar langer een basisoplei ding te geven, krijgen ze de kans zich te ontwikkelen en te laten zien waartoe ze in staat zijn. Opdenak- ker: „Het Nederlandse systeem ver groot verschillen en werkt ongelijk heid in de hand." Niet alleen leerresultaten spelen Het Nederlandse systeem vergroot verschillen en werkt ongelijkheid in de hand een rol bij het bepalen van het schooladvies dat leerlingen aan het eind van groep acht meekrijgen. „Kinderen van laagopgeleide ou ders krijgen vaker een te laag ad vies." Ook speelt de werkhouding van kinderen mee en daarop scoren jongens lager dan meisjes. Opdenakker wijst erop dat na drie jaar voortgezet onderwijs een op de drie scholieren op een ander onderwijsniveau zit dan het schooladvies van de basisschool was en dat 12 procent blijft zitten. „Deze cijfers wijzen erop dat er toch behoorlijk wat fout gaat bij het plaatsen van leerlingen op een pas send niveau." Officier van justitie Gunnar van der Hofstede zat maandag met een pro bleem, zo gaf hij toe. Voor hem zat de 30-jarige O. B. uit Oost-Souburg die anderhalfjaar geleden een an dere man probeerde te wurgen door een nekklem aan te leggen. Volgens de officier was er sprake van een poging tot doodslag. Maar het misdrijf gebeurde in psychiatri sche kliniek Emergis in Kloetinge. De verdachte was destijds daar op genomen en viel, aldus de officier, een medewerker aan toen er pro blemen waren rond de uitgifte van zijn medicijnen. Volgens gedrags wetenschappers was de Souburger deels ontoerekeningsvatbaar op dat bewuste moment. Ook vinden ze dat de man geen celstraf hoort te krijgen omdat hij nu onder behan deling is en er vooruitgang wordt geboekt. Als hij naar de cel moet, dan vervalt de man weer in zijn oude gedrag en moet hij weer wor den opgenomen in een psychiatri sche kliniek. Maar ook een werk straf is volgens hen niet passend. Van der Hofstede: „Ik kan dus al leen maar een voorwaardelijke straf eisen." Hij vroeg de rechtbank de man te veroordelen tot een celstraf van 440 dagen waarvan 437 voor waardelijk. Aangezien de man drie dagen in voorarrest zat moet hij, als de rechtbank de eis overneemt, niet terug naar de cel. Wel vindt de offi cier dat de man met zijn therapieën moet doorgaan. En waarschuwde: „Als u weer in de fout gaat, halen we u uit de maatschappij." Het slachtoffer vertelde dat die poging tot verwurging nog steeds effect heeft op zijn leven. Zo was hij een tijd arbeidsongeschikt en kan hij nog steeds niet genieten van zijn hobby. „Ik biljartte vroeger graag maar sinds dit gebeurd is, heb ik het nooit meer gedaan." dinsdag 31 januari 2017 4321 Reageer op pzc.nl Gisteren: Vogeltelling Is heel nuttig 344 reacties GOES De mbo-opleidingen in Goes (CIOS) en Breda (ROC West-Brabant) gaan uiteen. Voor stu denten en leraren heeft deze wijziging vooralsnog geen gevolgen, laat be stuursvoorzitter Hendrik- Jan van Arenthals weten. Studenten die binnen de huidige samenwerking in Breda zijn ingestroomd, kunnen hun studie zoals gepland in Goes afron den. De komende tijd wordt gekeken hoe de opleidingen ontvlecht worden. VLISSINGEN Waterschap Scheldestro- men heeft vorig jaar in Zeeland 3117 muskusrat ten gevangen. Dat zijn er 55 minder dan het jaar ervoor. Verreweg de meeste muskusratten werden in Zeeuws-Vlaan- deren gevonden: 2222 stuks. Als bijvangst trof het waterschap in de provincie ook nog 198 bruine ratten en 40 woel ratten aan. Landelijk daalde het aantal gevan gen muskusratten vorig jaar met negen procent, tot in totaal 81.125 stuks. VLISSINGEN CNV Belastingservice doet in maart en april ze ventien Zeeuwse plaat sen aan om inwoners te helpen met hun belas tingaangifte. Die kunnen ook terecht voor aanvra gen en wijzigen van toe slagen. Aanmelden kan via www.cnv.nl/belas- tingservice. Daar is ook informatie over data, tij den en plaatsen waar de Belastingservice komt. Studenten van de Scalda-opleidingen kap per en CAD-tekenen hebben zich gekwalifi ceerd voor het Neder lands Kampioenschap van Skills Heroes. Kap sters Mireille Zuidweg en Ayca Grim en CAD- tekenaars Ike Vermeu len en Max Davidse zijn van 16 tot en met 18 maart bij de landelijke fi nale voor mbo-vakwed- strijden in Amsterdam. Kinderen op hun 12de indelen op niveau en naar een vervolg opleiding sturen, is veel te vroeg, zegt Marie-Christine Op- denakker, onderwijskundige aan de Rijksuniversiteit Gronin gen. Uit het onderzoek dat ze vandaag publiceert, blijkt dat het beter is om tieners langer op de basisschool te houden. Bettine Winters Groningen -Marie-Christine Opendenakker »P10 Officier van justitie eist 440 da gen cel, waarvan 437 voorwaar delijk, tegen een patiënt van Emergis voor een poging tot het wurgen van een medewerker van de instelling. Emile Calon Middelburg Uitspraak 13 februari.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2