Siemerink na tien jaar weg bij bond Corendon wil ook de weg op met Van der Poel 24 Soms was het net een oude wes tern. Er was een eindeloze prairie, er hing een deken van stoffige hitte en er stonden cactussen tot aan de horizon. Er waren zelfs pis tolero's uit een vervlogen tijd; de 40-jarige Óscar Sevilla galop peerde er in het rond als in zijn jonge dagen. Maar toen de stof wolken na een week rondrijden op de prairie waren opgetrokken, stond er een Groninger bovenaan in het eindklassement van de Ronde van San Juan: Bauke Mol lema (30). De afgelopen jaren trokken steeds meer toprenners in januari naar Argentinië om er hun sei zoen te beginnen: eerst voor de Ronde van San Luis, dit jaar voor de Ronde van San Juan. Het is voor veel renners de ideale ma nier om de eerste wedstrijdkilo meters te maken. Bergop Onder de deelnemers van deze editie: Tom Boonen, Vincenzo Ni- bali en de Portugese oud-wereld- kampioen Rui Costa. En Bauke Mollema. „Er zijn jaren geweest dat ik het hele wielerseizoen niet buiten Europa kwam. De afgelo pen jaren heb ik vaker aan de an dere kant van de wereld gekoerst. Dat bevalt me wel goed, eerlijk ge zegd. Daarom heb ik bij de ploeg al vroeg aangegeven dat ik graag wilde rijden in San Luis. Zo'n etap pekoers ligt me goed. Tijdritje erin, aankomst bergop. Ik doe liever er gens mee voor de overwinning dan dat ik wedstrijden rij als ver edelde training." Mollema sloeg zijn slag in twee fases. Eerst werd hij tweede in de tijdrit, achter de Litouwse turbo diesel Ramunas Navardauskas. Twee dagen later, in de koningin- nenrit met aankomst bovenop de Alto Colorado van 2600 meter, werd hij vijfde en nam hij de lei derstrui over. Mollema: „Ik was van tevoren bang voor de hoogte. Ik merk dat ik een stap vooruit heb gezet vergeleken met andere jaren Er reden een hoop Colombianen en Argentijnen rond die eraan ge wend zijn; die bleven maar aan vallen. De laatste vijfhonderd me tervan de klim stond ik gepar keerd, maar het was genoeg om de leiding over te nemen." In de slotetappes werd Molle- ma's leiderspositie aangevallen - onder anderen door Vincenzo Ni- bali - maar hij overleefde alle schermutselingen. En zo staat de zegeteller na één koers voor Mol lema al op één. „Dat is mooi mee genomen. Vorig jaar was ik in ja nuari al derde in de Ruta del Sol, maar dit is nog iets anders. Ik merk dat ik toch een stap vooruit heb gezet vergeleken met andere jaren. Niet eens zozeer fysiek, maar vooral mentaal. Ik zit goed in mijn vel, ik heb heel de winter geen pijntjes of blessures gehad, maar het is vooral dat ik weet wat ik moet doen om zo'n wedstrijd te winnen. Ik heb me in decem ber specifiek voorbereid om goed te rijden in de korte tijdrit in San Juan. Misschien heeft dat ook met leeftijd en ervaring te maken: ik ben klaar om te winnen." Mollema zal de komende maanden vooral etappekoersen rijden: de Ronde van Abu Dhabi, Tirreno-Adriatico en de Ronde van Catalonië. De klassiekers laat hij dit jaar links liggen omdat het 'niet te combineren is met hoog testages'. Want Het Grote Doel van Mollema vindt dit jaar plaats in mei: de Giro d'Italia. Beide partijen gaan niet verder in op het dispuut en laten het bij een gezamenlijk persverklaring. Oud-prof Siemerink (46) begon tien jaar geleden als captain van de Davis Cup. Onder zijn leiding haalde Nederland twee keer de we- reldgroep, waaruit het team ook weer direct degradeerde. Eind vorig jaar besloot Siemerink om te stop pen en Paul Haarhuis, die al captain was van de succesvolle Fed Cup- ploeg, ook verantwoordelijk te ma ken voor de mannen. „Een nieuwe impuls is noodzakelijk", zei Sieme rink daarover. Sinds 2012 was hij technisch di recteur van de bond, die uitsprak structureel bij de beste tien tennis- landen ter wereld te willen horen, maar daar bepaald niet dichter bij is gekomen. „Het was en is mijn am bitie om tennis in Nederland nog beter op de kaart te zetten", laat Sie merink via de KNLTB weten. „De afgelopen jaren heb ik me volledig en met heel veel plezier ingezet voor het Nederlandse tennis. De eerste stappen op weg naar verbe tering zijn zeker zichtbaar. We hebben alleen een andere visie over de voortgang. Dan is het uiteinde lijk beter dat ieder zijn eigen weg gaat", zegt Siemerink, die onder meer met oud-coach Alex Reijn- ders werkte aan een nieuwe wijze van certificering voor tennisscho- len. Voormalig bondsbestuurslid top- tennis Martin Koek neemt de taken van Siemerink over tot er een op volger is gevonden. De hoofdsponsor van Beobank-Co- rendon, de Belgische veldritploeg met de Nederlandse blikvanger, is bereid het budget aanzienlijk te verhogen, zodat de 22-jarige Van der Poel in de toekomst ook zijn ambities op de weg waar kan ma ken. Dat vertelde Corendon-eige- naar Atilay Uslu daags voor het we reldkampioenschap. Van der Poel, die twee jaar gele den in het Tsjechische Tabor de jongste wereldkampioen veldrijden werd uit de geschiedenis, staat te boek als een groot wielertalent. Ge renommeerde ploegen uit het prof peloton, waaronder Sky, hebben de afgelopen jaren al interesse ge toond. Van der Poel heeft altijd aangege ven dat van een overstap naar de weg pas serieus sprake kan zijn na 2018, wanneer zijn huidige contract Als Mathieu ja zegt, regelen we het vandaag nog met de ploeg Beobank-Corendon afloopt. Met het extra geld van Corendon - Uslu is bereid het huidige budget van ongeveer 1 miljoen euro mini maal te verdubbelen - zou Van der Poel na 2018 zijn wegcarrière kun nen beginnen in de vertrouwde omgeving van zijn huidige ploeg. Op deze manier is het voor Van der Poel mogelijk om het veldrijden te combineren met een programma op de weg in een ploeg op pro-con tinentaal niveau. Eventueel zou hij zelfs mountainbikewedstrijden kunnen blijven rijden. De grote vraag is of Van der Poel, die zegt dat plezier bij hem voorop staat, de lokroep van de profploe- gen kan weerstaan. Het manage ment van de ploeg - de broers Chri- stoph en Philip Roodhooft - gaat na het seizoen met de renners om de tafel om de toekomst te bespreken. „Als Mathieu 'ja' zegt, regelen we het vandaag nog. Dan kan Philip Rood hooft daar een plan omheen maken", aldus Uslu. Voor de eigenaar van de Nederlandse vakantieaanbie der, die sinds het seizoen 2015-2016 aan de ploeg is ver bonden, is Van der Poel een belangrijk uithangbord. Als Nederlander in Belgische dienst genereert hij media- aandacht in allebei de landen. dinsdag 31 januari 2017 Bauke Mollema rijdt in schitterende omstandigheden naar de start in San Juan. FOTO PHOTO NEWS Mollema 'klaar om te winnen' Ver weg, in de binnenlanden van Argentinië, reed de afgelo pen week een peloton wielren ners door de prairie. Het eind klassement werd gewonnen door Bauke Mollema. Thijs Zonneveld San Juan —Bauke Mollema Na zijn vertrek als captain van het Davis Cup-team is Jan Sie merink vanaf 1 maart ook niet langer technisch directeur van de KNLTB. Vanwege een ver schil van inzicht besloot de ten- nisbond zijn aflopende contract niet te verlengen. Rik Spekenbrink Amersfoort Vakantieaanbieder Corendon wil ook na 2018 door met Mathieu van der Poel, die zondag tweede werd bij het WK veldrijden in Luxemburg. Daan Hakkenberg Bieles Corendon-eigenaar Atilay Uslu Mathieu van der Poel wil vanaf 2018 ook de weg op. F0T0PIX4PR0FS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25