Halina Reijn Europol diep door het stof voor datalek 13 Het is typisch Hollands dat normaal doen al gek genoeg is Wat ik me af vraag: zijn er mensen die zich op een aangename ma nier aangesproken voelen door de woorden van Rutte? Mensen die zich erin herkennen en denken: eindelijk iemand die me begrijpt, iemand die zegt wat ik denk, en dat meent? Want dat is toch het idee van populisme, dat de massa, het merendeel zich aange sproken voelt door wat de popu list beweert? Ik heb altijd gedacht dat ieder mens zich vanbinnen een alien, een buitenstaander, een eeuwige brugpieper voelt, en dat dat niet voorbehouden is aan de vluchte ling, de creatieveling, de uitzon dering of de intellectuele elitaire figuren van deze wereld. dat alle mensen kampen met een intrinsieke behoefte ergens bij te horen en dus in beginsel denken dat ze alleen zijn. In dat licht zou het 786 keer schrijven van het woord 'normaal' in één brief ie dereen tegen de borst moeten stuiten. Maar blijkbaar is dat niet zo, blijkbaar zijn de meeste men sen overtuigd van het feit dat zij de norm zijn, waaraan de ande ren zich moeten aanpassen. Of heeft 'de gewone man' (wie dat ook mag zijn), 'het volk', 'de massa' ook wel door dat er geen snars klopt van deze brief? Het is een typisch Hollands en totaal achterhaald gedachtegoed dat normaal doen al gek genoeg is. In andere culturen stimuleren ze mensen juist om zich te on derscheiden en experimenteel te denken, omdat men beseft dat de enige kans op groei en vooruit gang abnormaliteit is. en intellect zo schaamteloos ver loochent om meer macht te ge nereren. Zijn schrijven is zo doorzichtig dat ik vrees dat zelfs de meest su- pernormale, Hollandse, pinda kaas etende, ietwat racistische, fris gewassen Sanex-burger van dit land zal doorzien dat Rutte niet meent wat hij zegt. Dat Rutte zelf (gelukkig) een vrij ab normaal iemand is die woorden heeft gestolen van een ander. Of ben ik dan naïef en is hij gewoon een onbeholpen, verkrampte, angstige fatsoensrakker die nooit geleerd heeft een brief te schrij ven? dat we Rutte en zijn spindoctors juist dankbaar moeten zijn voor het feit dat hij zich dit personage heeft aangemeten. Omdat hij een hand reikt aan de ontevreden mannen en vrouwen van Neder land die anders op een nog gro tere populist zouden stemmen. Dat Rutte uiteindelijk het beste voorheeft met ons allemaal, of in ieder geval iets beters dan zijn concurrenten, ook met de aliens en de eeuwige brugpiepers onder ons, maar dat hij een tijdelijke verstandsverkleining heeft on dergaan omdat intelligent en uniek zijn nu eenmaal niet hip is op het moment. Een aai gaat over de bol, een kus volgt op zijn chocobruine vacht. Kwispelend en ondeugend loopt de piepjonge Old English Bulldog over het terrein. Niet alleen hij is blij, ook de kinderen en begeleiders van boerderij De Mekkerbek in Baarle- Nassau kunnen hun geluk niet op. Vorige week werden vier pups van de boerderij gestolen; na een dagenlange zoektocht en mediacir cus van jewelste zijn twee van de vier terug op het oude nest. De po litie hield zondag en gisteren in to taal drie mensen aan voor een mo gelijke rol bij de verdwijning van vier puppy's. Een van de dure jonge hondjes werd zondagavond aangetroffen bij een Bredase vrouw (22) thuis. Zij werd aangehouden. Gisteren vond de politie nog een hondje in Breda en werden nog twee mensen gear resteerd. De verdachten worden be schuldigd van heling. De politie zoekt uit of ze ook te maken heb ben met de diefstal. „Dit hadden we echt niet meer verwacht. We hadden de hoop al een klein beetje opgegeven", zegt begeleidster Danique in de woon kamer van de boerderij. „We zijn natuurlijk hartstikke blij, maar we zijn er nog niet." Twee puppy's worden nog altijd vermist. „Ik hoop dat ze de honden een beetje fat soenlijk verzorgen. Bikkel ziet er in elk geval goed uit." Rondom Danique en collega Isa bel staan zo'n tien kinderen. Ze zijn werkelijk door het dolle heen. Hun lievelingsdieren, waar ze zo veel tijd en energie in stoppen, zijn weer thuis. Veilig en wel. „Het is niet normaal dat mensen dit doen", ver zucht Bas. Hij heeft, net als de meeste kinderen op de boerderij, een autistische stoornis. Voor hem is De Mekkerbek een warme en vertrouwde omgeving waar hij eens in de zo veel dagen intensief begeleid wordt. „Het is niet nor maal dat mensen dit doen. De hondjes verdienen dit niet, ze ver dienen een goed thuis. Kijk nou eens hoe schattig ze zijn!" Boerderijeigenaar Rachel kreeg zondagavond goed nieuws: Bikkel is in goede gezondheid aangetrof fen in een woning in de Bredase wijk Tuinzigt. Dolblij sprong ze in de auto om het gevonden hondje in Breda te identificeren. En met suc ces: er was een 100 procent match. De speurtocht naar de andere hondjes ging vervolgens in alle he- lk hoop dat ze ook de andere honden fatsoenlijk verzorgen. Bikkel ziet er goed uit vigheid verder. Dat leverde in de loop van gistermiddag opnieuw re sultaat op: een tweede hondje werd in goede gezondheid aangetroffen, opnieuw in een woning in Tuin zigt. Rachel vermoedt dat de dief haar hondjes verkoopt aan geïnte resseerden in de buurt. Zelf kwam ze na een individuele speurtocht de vermoedelijke verkoper en helers op het spoor. Kritische vragen Op Facebook en Marktplaats kwam Rachel verdachte advertenties en berichten tegen waarop foto's van vermoedelijk haar hondjes werden gedeeld. Een advertentie op Markt plaats is inmiddels offline gehaald. Dat gebeurde nadat verschillende mensen kritische vragen hadden gesteld aan de verkoper. De diefstal was het afgelopen volop in het nieuws. Het Facebook- bericht van De Mekkerbek werd meer dan 100.000 keer gedeeld en had een miljoenenbereik. „Het is echt geweldig dat heel Nederland meezoekt. We roepen iedereen op om dat te blijven doen. Niemand begrijpt waarom er mensen zijn die dit doen: op een zorgboerderij stelen, over de rug van de kinde ren." De gegevens uit totaal 54 onderzoe ken, onder meer naar de Hofstad groep, de bomaanslagen van 2005 in Madrid en verijdelde aanslagen op vliegtuigen, waren gedurende langere tijd op internet voor ieder een toegankelijk. 'Heel gênant', zo erkende Wainwright gisteren, en: 'een ernstige fout'. Een politieagente, die inmiddels elders werkt, zette de gegevens eerst op een USB-stick. Daarna zette ze ze thuis, waar ze aan een paar dossiers wilde verder werken, op een privé-harddisk die zonder wachtwoord met internet was ver bonden. De redactie van Zembla, die de gegevens vond en het datalek naar buiten bracht, hield er een mooie uitzending aan over; het hoofdkwartier van de Europese po litiesamenwerking stond voor paal. Door meteen ruimhartig het boetekleed aan te trekken, slaagde Wainwright er al snel in de woede van het Europees Parlement te ka naliseren. De blunder erkende hij, maar daarna reageerde de organisa tie superalert, zo betoogde hij, on- der meer door onmiddellijk contact op te nemen met de zeven betrok ken lidstaten. „Bovendien hadden bijna alle gegevens betrekking op onderzoeken van tien jaar geleden of nog ouder, is geen enkel onder zoek in gevaar gebracht en kan ik inmiddels ook vaststellen dat de in formatieaanlevering vanuit de be trokken landen niet is opgedroogd." Tot zijn verdediging voerde de Britse politiebaas verder aan dat zoiets sinds de oprichting in '99 nooit eerder is gebeurd en het op dezelfde manier nu ook niet meer kan. Alle USB-poorten zijn extra beveiligd en worden dag en nacht gemonitord. Tegen de betrokken agente loopt nog een disciplinair en gerechtelijk onderzoek. Het Europarlement blies met woorden als 'schandalig' en 'super- slordig' flink stoom af, maar wil ook dat Europol de spil in de strijd tegen terreur blijft. Zeker nu met terug kerende Syriëstrijders het risico op aanslagen groot blijft. De afgelopen week is alles na tuurlijk wel zo'n beetje gezegd over Ruttes contactadvertentie, gericht aan het Nederlandse volk, maar het blijft in mijn ogen ver bijsterend dat iemand zichzelf een compleet ander taalgebruik en een vreemde toon aanmeet, enkel omdat hij denkt stem men te kunnen winnen. Dat iemand zijn eigen karakter dinsdag 31 januari 2017 Rutte Ik verkeer in de veronderstelling Er zijn stemmen die beweren Kinderen dolblij na vondst gestolen pups Eindelijk kan Kai (9), na dagen van onzekerheid, Bikkel weer in de armen sluiten. „We hebben je zo gemist!", schreeuwt de jon gen uit. Sebastiaan Quekel Baarle-Nassau Sil en Jeroen zijn blij dat Bikkel terug is. FOTO RENÉ SCHOTANUS —Begeleidster Danique De baas van Europol in Den Haag, Rob Wainwright, is giste ren in het Europees Parlement diep door het stof gegaan voor een datalek waardoor vorig jaar ruim 700 pagina's aan vertrou welijke politiedossiers op straat belandden. Frans Boogaard Brussel Rob Wainwright noemt de fout 'heel gênant.' fotoepa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 14