mmm. Ook voor wie supersnel 4G internet wil! 22,- Beboete muzikant verrast door reacties 12 Apenheul onderzoekt voor fokprogramma effect van foto's op mensapen Samsung Galaxy A5 2016 hc Hands nieuwe. Kan de orang-oetanman de dame, in dit geval Samboja, bekoren? Dat is handig om te weten, voordat de beoogde lover voor een fokpro gramma op het vliegtuig naar Ne derland wordt gezet. 'Tinder voor orang-oetans' noemt Apeldoorns dierenpark Apenheul het onder zoek dat de komende vier jaar wordt uitgevoerd. Daarbij kunnen dames kiezen via een touchscreen Samboja is een echte puber. Ze lijkt qua uiterlijk en gedrag heel erg op haar moeder Sandy, die als bij naam 'de sloper' kreeg, doordat ze vastgelaste moeren wist los te peu teren en met een steen een ruit aan gruzelementen smeet. Samboja is aan de pil omdat 'de kerels' bij haar in de buurt haar best een lekker ding beginnen te vinden. Apenheul wil graag dat ze zwanger wordt, maar dan wel van een man die door het internationale fokprogramma wordt geselecteerd. Als zo'n man wordt gevonden, kan hij vanuit verre oorden als Sin gapore op transport. Eenmaal in pas* Samboja gaf er een klap tegenaan. 'Krrrrrrrr!' Kapot. Het beeldscherm sneuvelde Nederland is het afwachten of het klikt tussen de beoogde tortelduif jes. Keuren ze elkaar geen blik waardig, dan zit er maar één ding op: terug naar huis. Het zou veel helpen als al op voorhand duidelijk is of er een vonkje overslaat. Apenheul hoopt daar via het 'emotie-onderzoek' meer over te leren. Emotie is evolu tionair van groot belang, schetst Thomas Bionda van Apenheul. „Als je in de natuur een emotie niet goed leest, kan het maar zo je laatste mo ment zijn..." De vraag hoe orang-oetans emoties lezen, ligt op het bordje bij evoluti onair psycholoog Evy van Berlo (Universiteit van Leiden). Zij bouwt voort op eerdere tests die bij Apenheul werden gehouden. Men selijke bezoekers van het dieren park bleken sneller te reageren als foto's emotie bevatten, bijvoor beeld van seksuele of agressieve aard. Later werd onderzoek gedaan bij bonobo's. „Een zeer bedreigde soort die evolutionair dicht bij de mens staat", aldus Van Berlo. Ook zij kregen op een touchscreen foto's gepresenteerd. Voor foto's met 'po sitieve prikkels' toonden ze ver hoogde aandacht. „Foto's waarop bonobo's elkaar vlooien bijvoor beeld of seks hebben." Orang-oetanproof Voor de test met de orang-oetans werd het scherm dat voor de bono bo's was gebruikt, aangepast. „Toen de verzorgers hoorden dat we deze proef wilden doen, keken ze ons aan met een blik van: hoe ga je zo'n ding orang-oetanproof maken", grijnst Van Berlo. „Dat hebben we serieus genomen: om het touch screen hebben we een stevig meta len frame laten maken." Twee 'oudjes' mochten er twee weken geleden als eerste gebruik van maken en op de foto's reageren door op het scherm te tikken. Dat ging goed. „Toen kwam Samboja het verblijf binnen. Ze was heel geïnteresseerd. Toen begon ze te trekken aan de opstelling die we hadden gemaakt. Vervolgens wurmde ze haar nagels tussen het beeldscherm en het randje. Je hoorde meteen 'krrr, krrr...'. Daarna gaf ze er een klap tegenaan. 'Krrrrrrrr!' Kapot. Het beeldscherm sneuvelde." De uitdaging is nu een manier te bedenken die zelfs bestand is tegen de vernielzucht van Samboja en haar groepsgenoten, zegt Bionda. 1500 MB/MIN/SMS 4G INTERNET TOTAAL P/MND hollandsnieuwe.nl/pzc In de laatste trein van Amsterdam naar Zwolle vermaakte Dillen za terdagnacht reizigers met zijn kla- rinetmuziek. Hij kreeg een boete voor geluidsoverlast. Onte recht, vinden Dillen en zijn broer David (25), die erbij was. Ze heb ben gevraagd of mensen moeite had den met de muziek, en dat had volgens hen niemand. De meeste mensen la ten de broers uit Harderwijk en Kampen weten het totale onzin te vinden dat ze zijn beboet terwijl ze 'alleen maar voor wat sfeer zorg den.' Daarnaast vinden treinreizi gers de muziek 'een welkome aflei ding van de dagelijkse sleur.' „We staan echt perplex van alle reacties", vertelt Dillen. „Ik word de hele tijd gebeld. Ik krijg zelfs privéberichten van mensen die aanbieden de boete voor me te be talen, of bij te dragen aan het be drag." Hij gaat niet in op aanbie dingen. „Ik wacht op een belletje van de NS. Ik hoop nog steeds on der de boete uit te komen." De NS laat weten dat de broers overlast veroorzaakten. Uit navraag bij de betrokken werknemers zou blijken dat het verhaal van Dillen niet volledig is. Een woordvoerder: „Op de beelden leek het een vrolijk ritje, maar reizigers in andere cou- pé's klaagden over overlast." Volgens de NS is de muzikant op station Almere Centrum verzocht te stoppen. „Nadat de colle ga's doorliepen, speelde hij op het perron door. Toen is hem opnieuw verzocht te stoppen. Ook daar is geen ge hoor aan gegeven. Daarom kreeg hij een boete van 140 euro." Vervolgens zou Nathan Dillen zijn identiteitsbewijs niet hebben willen tonen. Dus volgde nog een boete van 90 euro. De NS vindt het jammer dat er zo eenzijdig naar gekeken wordt. „We houden bij NS wel van sfeer in de trein. Maar voor muziek moet je vooraf toestemming hebben. Als je dan in een jolige bui je klarinet pakt, wees dan sportief als je erop aangesproken wordt als reizigers klagen en stop. Doe je dat niet, dan riskeer je een boete." dinsdag 31 januari 2017 PC Tinder voor orang-oetans Vindt ze het een sexy vent of juist een griezel die ze voor geen meter vertrouwt? Apenheul on derzoekt of orang-oetanvrou- wen een voorkeur voor potenti ële geliefden kunnen aangeven door het bekijken van foto's. Gep Leeflang Apeldoorn De vraag is hoe orang-oetans emoties lezen, fotoepa Evy van Berlo, onderzoeker r\ LIEVER SIM ONLY? 1500 4G VOOR MAAR 11,- Ook voor wie supersnel internet wil is er hollandsnieuwe. Je kunt nu namelijk razendsnel 4G internetten met een downloadsnelheid tot 150 Mbps. Dat kan bijvoorbeeld met de Samsung Galaxy A5 2016. Nu i.c.m. 1500 MB/MIN/SMS en 4G voor maar 22,- per maand. Let op! Geld lenen kost geld bJÊ Totale toestel kosten Eenmalige betaling Totaal kredietbedrag Termijnbedrag Duur overeenkomst Debetrentevoet JKP 264 0 264 €11 24 mnd 0% Deze tabel bevat een voorbeeld van een telefoonkrediet en de prijs die je hiervoor per maand betaalt. Het telefoonkrediet is een aflopend goederenkrediet van Vodafone Financial Services B.V. Vodafone Libertel B.V. treedt op als verbonden bemiddelaar voor Vodafone Financial Services en bemiddelt uitsluitend voor Vodafone Financial Services. Vodafone Financial Services en Vodafone Libertel geven geen advies over het telefoonkrediet. Je dient zelf te bepalen of het telefoonkrediet aansluit bij jouw persoonlijke omstandigheden. Prijs excl. eenmalige kosten ter hoogte van €30,-. Deze actie is geldig tot en met 28 februari 2017. Nathan Dillen (25) is overdon derd. Hij wordt overspoeld met reacties. De aanleiding: de boete van 230 euro die hij kreeg na een spontaan concert in een treincoupé. Marije Kuiper Harderwijk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13