Super-Duits op mbo vijzelt taalniveau op 'In Finland blijft bijna geen scholier meer zitten' 4 dagen Den Haag Neushoorns in GaiaZOO krijgen na 10 jaar een vrouwtje EUWS 11 www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg 4 dagen Veluwe 3 dgn Arnhem diner Het 'super-Duits' moet een einde maken aan de al jaren dalende be langstelling voor de taal bij scholie ren. De beheersing van de taal loopt daardoor rap terug terwijl Duits land Nederlands belangrijkste han delspartner is. Een goede beheer sing van het Duits zou vooral in de grensregio voor betere samenwer king tussen beide landen kunnen zorgen, is het idee. Het plan, waaraan een project groep sinds 2012 heeft gewerkt, werd gisteren gepresenteerd op een conferentie in Nijmegen over sa menwerken in de grensregio. De deal met het Goethe-instituut is re cent gesloten. Het idee is bekend van het zogenoemde Cambridge Engels dat scholieren op de middel bare school kunnen halen. Lambert Teerling, als adviseur betrokken bij de projectgroep, re kent op een 'enorme revival' van Duits in het mbo. „De student krijgt de taal toegespitst op zijn toe komstige vakgebied. Een automon teur bijvoorbeeld krijgt Duitse les, maar ook les in het Duits." Een nieuwe landelijke stichting Duits in de Beroepscontext gaat het aansturen. Leerlingen van vijf roc's doen dit voorjaar al examen volgens de nieuwe methode. Na een test op grotere schaal volgend schooljaar moet de methode vanaf schooljaar 2018-2019 jaarlijks vijfduizend 'Goethe-certificaten' opleveren. Doorbraak Het akkoord met de mbo's is ook voor het Goethe-instituut een doorbraak. Het wereldwijd actieve taal- en cultuurinstituut deelt mo menteel in Nederland jaarlijks zo'n tweeduizend certificaten uit op alle niveaus. Een woordvoerder spreekt van een 'win-winsituatie'. Leerlingen die het vak Duits kie zen, betalen waarschijnlijk niets extra's voor het 'super-Duits'. Teer ling: „We schatten de kosten op 50 euro per student. Uitgangspunt is dat het bedrijfsleven die draagt." De belangstelling van mbo-scholen is volgens Teerling groot. Een tekort aan docenten kan het feest beder ven. Mbo-docenten krijgen daarom waarschijnlijk de mogelijkheid in een jaar tijd een lesbevoegdheid Duits te halen. KERKRADE Dierentuin GaiaZOO in Kerkrade krijgt er dit voorjaar een vrouwelijke witte neushoorn bij. De mannetjes leven er al bijna tien jaar zonder vrouw. Het park maakte gisteren bekend dat de coördinator van het Europese fok- programma GaiaZOO geschikt vindt om te gaan fokken. Neus hoorn Thabo is de gelukkige. Neushoorns zijn een bedreigde diersoort. Het fokprogramma is echter streng en selecteert maar een beperkt aantal dierentuinen, stelt het park. Sinds 2008 leven in GaiaZOO witte neushoorns. De groep bestaat alleen uit mannetjes. Na het vertrek van twee oudgedienden kwam Thabo in 2014 vanuit Safaripark Beekse Bergen. Ook zijn vader Mi guel kwam tijdelijk in GaiaZOO lo geren. Bij de hereniging ging het mis. Miguel nam Thabo in het bui tenverblijf op de hoorns. Thabo heeft na de verwonding ruim een jaar alleen geleefd. Maar nu staat hem dan eindelijk nieuw geluk te wachten. „Het is de eerste keer dat de neushoornman kennis maakt met een vrouwelijke soort genoot en met zijn zes jaar is het een perfecte timing om zich voort te planten." avondeten twee uur op. Vroeger beginnen, een kortere eetpauze en eerder klaar, is de kern van het hervormingsproject dat de centrale regering in Madrid ook wil overnemen. Sintes: „Lang is het argument gebruikt dat dit nou eenmaal de Mediterraanse le vensstijl is, dat het met het klimaat te maken heeft, maar dat is niet zo. In Italië en Griekenland dineren ze écht vroeger dan wij. Nergens ter wereld is het avondeten zo laat." ontwikkelen zich bijvoorbeeld sneller en anders dan die van jon gens." Het pleidooi van Opdenakker betekent een drastische ingreep in het Nederlandse onderwijsstelsel. Dat is het beste voor kinderen, zegt ze, ook omdat er steeds minder mogelijkheden zijn om foute schooladviezen te repareren. Ze doelt op de beperkingen die er zijn om bijvoorbeeld na het vmbo door te stromen naar de havo. „Er is een tendens dat daaraan steeds stren gere eisen worden gesteld." Uitstellen De VO-Raad, de sectororganisatie voor het voortgezet onderwijs, vindt net als Opdenakker dat kin deren in Nederland op te jonge leeftijd een keuze moeten maken. De middelbare scholen willen dat oplossen door het keuzemoment uit te stellen en leerlingen gemak kelijker te laten switchen naar een ander niveau. Daarvoor bestaan al verschil lende oplossingen, zoals 'brede brugklassen' waarin leerlingen pas na twee jaar definitief kiezen voor mavo, havo of vwo. Scholen die en kel vmbo, havo of vwo aanbieden, zouden meer moeten samenwer ken om leerlingen door te laten stromen. Ook willen middelbare schoolbesturen elke scholier na een paar jaar voortgezet onderwij s opnieuw een advies geven om te zorgen dat leerlingen goed terecht komen. GRONINGEN Volgens onderzoe ker Marie-Christine Opdenakker, onderwijskundige aan de Rijksuni versiteit Groningen, is het opdelen naar niveau vroeg genoeg als jonge ren 14 of 15 jaar zijn. Dat gebeurt in Finland ook. Vroege selectie is daar ingeruild voor een basisvorming van negen jaar. Scholen volgen allemaal het zelfde kerncurriculum, maar leer lingen krijgen allemaal een eigen programma dat op basis van hun vorderingen aangepast kan worden. Kinderen kunnen sneller doorwer ken op vakken waar ze goed in zijn en krijgen meer tijd voor wat moei lijker gaat. Na die lange basisvor ming gaan tieners meteen door naar een beroepsopleiding of een vervolgopleiding voor hoger onder wijs of de universiteit. „In Finland komt zittenblijven bijna niet voor", weet Opdenakker na haar onderzoek. „Sinds het nieuwe systeem zijn de verbale prestaties van leerlingen toegeno men en zijn de resultaten van kin deren van laagopgeleide ouders omhooggegaan. Dat systeem heeft een emanciperende werking." De onderwijskundige vindt dat Nederlandse kinderen die kans ook verdienen. „Op hun twaalfde wordt een groot deel van de toe komst van Nederlandse kinderen bepaald. Zo beknot je ze, want de ontwikkeling van kinderen loopt niet gelijk. De hersens van meisjes i Later kiezen is drastische ingreep in onderwijsstelsel Nederland dinsdag 31 januari 2017 Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting 4* Princess Hotel Victoria (8,0) 3 nachten incl. ontbijtbuffet Gratis parkeren en wifi (?q Aankomst t/m augustus *va 4* Best Western Plus Haarhuis (8,4) 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi lx een 2-gangendiner Ontvangst met bubbels Duizenden scholieren op het mbo krijgen binnenkort te maken met een totaal vernieuwd vak Duits. Dat levert hen een di ploma op met het stempel van het wereldwijd bekende Goethe- instituut. Leon van Wijngaarden Nijmegen ^18.35 uur Voetbaltraining. Die duurt tot 20.00 uur. M 21.20 uur Avondeten. FOTO'S EDWIN WINKELS 09.05 uur Op school. Daar is hij tot 16.30 uur, inclusief een eetpauze van tweeënhalf uur. Vervolg van voorpagina Onderzoe ker Marie- Christine Opdenakker. FOTO RUG Voor maar: Verblijf in harfje centrum in dit familiehotel en wandel zo naar het Mauritshuis! 3 nachten in 3* Patten Hotel Den Haag (7,7) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis wifi, stadsplattegrond &entree Holland Casino Aankomsten t/m dec. Betaal pas bij aankomst!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11