BUSREIZEN 2017 Nu al veel vertrekgarantie! r effeweg.nl 9 Je vergeet een beetje dat het hek ertussen zit. Ik kan tenminste de hand van mijn vrouw vasthouden Effeweg.nl of bel 0529 - 46 96 67 Mexicanen Cinco de Mayo vieren, trokken de parades van Mexico naar de Amerika en weer terug. Oudere inwoners vertellen met enige trots over die dag in de jaren 6o dat de Amerikaanse brandweer slangen over het toenmalige grenshek sleepte om de bomberos (brandweer) aan de andere kant te helpen een brandend hotel te blussen. Tandarts Vandaag de dag gaan grensbewoners in Mexico uit eten en naar de tand arts - veel goedkoper - en komen de Mexicanen naar de Amerikaanse su permarkt Walmart. Samen spreken ze Spanglish. „We zijn familie", zegt John Maynard, zestien jaar lang lid van het county-bestuur. Gevoels matig, maar ook letterlijk: veel fami lies hebben leden aan beide kanten van de grens. „Daarom gaat een muur niet werken. Je hebt hier fami lies die al smokkelen sinds tequila de grens over ging tijdens de droogleg ging. Dat stopt niet. Mensen vinden wel een weg." Het is al vaak gebleken. Een came raploeg filmde vorig jaar hoe twee smokkelaars brutaal over het hek klommen met balen marihuana, zonder opgemerkt te worden door grensbewakers. Om de haverklap worden tunnels ontdekt. Technologie en menskracht, dat is waar Donald Trump óók in moet in vesteren als hij illegale immigratie en drugssmokkel tegen wil gaan, con cludeert Dan Bell. „Ik vind het niks dat Trump zo gefixeerd is op de muur. Begin met camera's installeren en wegen aanleggen, zou ik zeggen. Nu kunnen agenten delen van het grensgebied helemaal niet in omdat het onbegaanbaar is." Hij wijst in de verte, naar een berg rug die het westelijke deel van zijn bijna 15.000 hectare grote ranch aan het oog onttrekt. „Daar kan ik alleen te paard komen. Er zijn geen wegen, en de paden zijn steil. Hoe duur zou het wel niet zijn om daar een muur te bouwen? Misschien kan het wel hele maal niet. En als er gaten blijven, blij ven mensen komen." Want één ding heeft Bell wel ge leerd van een leven op de ranch die zijn opa ooit begon: smokkelaars zijn inventief, of ze nu drugs of mensen de grens over brengen. Slepen grens bewakers af en toe autobanden over de onverharde wegen, zodat voet stappen goed zichtbaar zijn in het egale zand? De 'gidsen' die immi granten begeleiden laten in reactie iedereen sloffen met zolen van tapijt over zijn schoenen dragen. Toen radarsystemen en 360 graden-came ra's werden geïnstalleerd, voorzagen ze immigranten van camouflage kleding. Bell: „De grens bewaken is als in een ballon knijpen: als je ergens meer druk zet, verplaatst de lucht zich ge woon." Aan de Mexicaanse kant van het hek in Nogales is een populaire pick nickplaats ontstaan. Tienduizenden families zijn door de Mexicaans- Amerikaanse grens gescheiden en hier ontmoeten ze elkaar aan weers zijden van de roestige metalen spij len. Tien centimeter hebben ze om elkaar aan te raken. „Maar je vergeet een beetje dat het hek ertussen zit als je hier staat", zegt Jésus Trujillo. Hij trekt de hand van zijn vrouw Veronia door het hek heen en drukt er een kus op. „Ik kan tenminste haar hand vasthouden." Hij probeert zijn vrouw hier elke weekte zien. Trujillo (41) woonde ruim dertig jaar in de VS, diende in het Amerikaanse leger en heeft in de VS geboren kinderen met Ameri kaanse paspoorten, maar werd onder president Obama zonder pardon het land uitgezet nadat hij naar eigen zeggen was gepakt met een flinke zak marihuana. Zijn gezin kan naar Mexico reizen, maar het kost van wege ondervragingen en lange wachtrijen zo veel moeite om de VS weer in te komen, dat ze meestal voor een ontmoeting aan het hek kiezen. Vandaag is voor Trujillo extra spe ciaal, want dochter Brianna is giste ren 16 geworden. Ze krijgt een dikke knuffel - met tussen hen in een dikke stalen paal. „It sucks", zegt Brianna. Maar een betonnen muur op plaat sen als deze, zoals Trump zegt te wil len, zou helemaal rampzalig zijn, vindt de familie Trujillo. Elkaar zien of aanraken is er dan niet meer bij. „Dat splijt families nog verder", zegt moeder Veronica vanachter het hek. En nee, veiliger wordt het er ook niet van, meent Trujillo. „Nu kan de grenswacht er tenminste nog door heen kijken en zien wat er achter ge beurt." mmmm GEEN verplichte aanbetaling! Opstappen bij u m de buurt! maandag 30 januari 2017 GO Nogales Arizona Nogales Sonora Dan Bell (I) rijdt met zijn kompaan John Jackson langs het hekwerk dat zijn ranch in Arizona scheidt van Mexico, foto john moore/getty images Een geliefd tijdverdrijf onder Mexicaanse jongeren in Nogales: hoe hoog kun je klimmen? fotoafp/herikamartinez JésusTrujillo vanaf €99 vanaf €429 NIEUW Maart Actiereizen! U daagse busreis Londen, Berlijn, Parijs, Kopenhagen of Praag Moezel - all-inclusive 5 daagse busreis Vertrek o.a.: 10 apr, 8 mei, 5 jun, 3, 31 jul, 18 dec Saas Grund, Zwitserland met Glacier Express 8 daagse busreis Vertrek: 10 mrt Italiaanse Meren: Lago Maggiore, Orta en Lugano 8 daagse busreis Vertrek: 7 apr Tirol, Kirchberg - ALL-INCLUSIVE 10/11 daagse busreis Vertrek o.a.: 29 apr, 5, 15, 26 mei Grand Tour Bella Italia 22 daagse busreis Vertrek: 29 mei, 28 aug, 18 sep, 9 okt Alle fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. vanaf €569

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9