II Open Vld wil tolvrije Liefkenshoektunnel Huisbaas stapt naar rechter als huisvestingsplan doorgaat 19 Alain Borm uit Kloosterzande huisvest arbeidsmigranten. De pandafstand voldoet niet aan de nieuwe regels. KAARSEN GEDOOI Alain Borm stapt de opgeknapte woning in de Cloosterstraat binnen. Het ziet er tiptop uit. Alles is netjes opgeruimd, de vaat is ge daan, de badkamer schoonge maakt. Er is wifi en buiten hangt een schotel om Poolse tv te kun nen kijken. Het correspondeert niet met het algemene beeld dat arbeidsmigranten op een hoopje en in een rotzooi leven. In het pand van Borm wonen twee Poolse arbeidsmigranten. Ze wer ken bij Dow. „Ze vertrekken om 6.oo uur en zijn tegen 19.00 uur weer thuis." Als het plan van het Hulster col lege definitiefis, kunnen de Polen hun biezen pakken. Een paar hui zen verderop wonen vier migran ten en dat is volgens het voorge- We dragen bij aan het verbeteren van de woonkern stelde beleid te dichtbij. Binnen een straal van 150 meter mogen 'slechts' vier migranten wonen. Huisbaas Borm stapt naar de rech ter als de gemeenteraad het plan vaststelt. Hij heeft vier panden in de Cloosterstraat, in twee daarvan wonen migranten. „Ik steek er veel geld in om de gebouwen op te knappen." Hij wijst naar boven. „Kijk, er liggen zelfs zonnepanelen op het dak. Het waren afbraakpan den en wij hebben ze opgeknapt. Daar is Kloosterzande ook blij mee. Als de Polen straks weg moe ten, is heel mijn investering weg. Want de huur die ik krijg, is mijn rendement." De Polen zorgen ook niet voor overlast, aldus Borm. Een buur vrouw onderschrijft dat. „Het zijn vriendelijke jongens. Als ze mij Engels leren, leer ik hen Neder lands." Eén keer was er een inci dent. Borm: „Eentje liep dronken en naakt over straat. Die kon gelijk vertrekken. Voor de rest is er geen overlast." Buurtbewoners vrees den daar wel voor toen Borm twee jaar geleden de voormalige druk kerij in de Cloosterstraat wilde ombouwen tot een pension voor arbeidsmigranten. Aanvankelijk wilde hij er dertig gasten vestigen, na wat onderhandelen werd een compromis voor 14 migranten ge sloten. Het kwam er echter nooit van. „Het stuitte alsnog op heel veel weerstand. En ik moest zoveel doen om het brandveilig te maken, dat het nooit rendabel zou zijn." De drukkerij krijgt nu meerdere bestemmingen. Aan de voorzijde komt een kinderkledingwinkel en pedagogische praktijk en daarach ter een woongedeelte. Terhole Zo knapt Borm meer panden op in de buurt. Niet alleen in de Cloos terstraat. Ook het oude café in Ter hole kreeg een opfrisbeurt. „We dragen bij aan het verbeteren van de woonkernen. En straks wordt voor mij bepaald wat ik met mijn vastgoed moet doen. Dat is bijna communistisch. Ondernemertje pesten." Bovendien is het een ramp voor de arbeidsmigranten, meent Borm. „Waar kunnen ze dan te recht? Een hotel is te duur. Moeten ze dan maar in de goot gaan liggen of op een camping gaan wonen? Op deze manier drijf je ze de ille galiteit in." ANTWERPEN Lijsttrekker Phi lippe De Backer van de Antwerpse Open Vld wil de Liefkenshoek tunnel gratis maken. Dat meldt Het Laatse Nieuws. De Backer zei dat tijdens zijn toespraak op de nieuwjaarsreceptie. De lijsttrekker vindt dat Ant werpen terug in beweging moet komen. En daarvoor moet het mo biliteitsplan in en rond de stad volgens hem op korte termijn worden aangepakt. Eén van de manieren om dat voor elkaar te krijgen, is het gratis maken van de Liefkenshoektunnel. „Zo haal je twintig procent van het vrachtverkeer van de Ant werpse Ring. De economische ba ten daarvan liggen vier keer hoger dan de tolheffing", citeert Het Laatste Nieuws hem. Hij bena drukte dat zijn partij een volledige overkapping van de Antwerpse Ring en een derde Scheldekrui- sing niet zal loslaten omdat die cruciaal zijn voor de leefbaarheid van de stad. De tunnel geldt voor veel (Zeeuws-Vlaamse) automobilis ten als alternatief voor de drukke Ring. Het tarief voor personenau to's varieert van 3,56 tot 6 euro per doortocht. Vorig jaar ging het re cordaantal van 9 miljoen voertui gen door de tunnel. maandag 30 januari 2017 'Klinkt als ondernemertje pesten' Bob Maes Kloosterzande - Alain Borm, huisbaas Alain Borm in de Clooster straat. In de voormalige drukke rij (rechts) komt een kledingwin kel. Rechts een badkamer in een migrantenhuis. foto's peter nicolai IJZENDIJKE „We verande ren van kerk, maar ons ge loof blijft." Het waren zon dag de woorden van pas toor Wiel Wiertz, die samen met pastoraal werker Alexandra de Krijger de laatste dienst van de Rooms-Katholieke kerk in IJzendijke leidde. Daar kwa men ruim 200 gelovigen op af. Beiden hopen, ondanks dat het voor ouderen wel licht moeilijk zal zijn, hun parochianen over twee weken in de Hervormde Mauritskerk te zien. Als sluitstuk van de laatste dienst, werden gisteren aan het einde van de dienst de kaarsen gedoofd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 82