Rutte keurt inreisverbod af, maar plaatst wel kanttekening Radicale kandidaat bij Franse socialisten Invloed omstreden adviseur Bannon nog groter 5 nemen", meldt een woordvoerster. „In Amerika mogen ze het vliegtuig niet eens uit." Zaterdag mochten zeven passagiers niet mee. Ook gisteren wer den klanten afgebeld en de maat schappij blijft dat de komende dagen doen. KLM heeft één lijnvlucht uit de genoemde landen: Teheran (Iran) - Schiphol. De luchtvaartmaatschappij is niet voorbarig geweest, vindt het bedrijf: „We hebben gehandeld naar de informatie van de Amerikaanse au toriteiten. Wij maken zelf geen beslis singen of interpretaties." Volgens de woordvoerster loopt de maatschappij risico op een boete als er mensen zon der geldige papieren naar de VS wor den gebracht. Maar bij de hoofdingang van Schiphol verzamelden zich gisteravond zo'n 40 demonstranten met spandoeken met leuzen als 'Human rights for all, Fuck Trump' en 'Stop Trump en Wilders'. Zij zien een rechtstreeks lijntje van het Amerika van Trump naar het Ne derland van Wilders. De Amsterdamse mensenrechten advocaten Regien de Graaf en Jelle Klaas waren gekomen uit solidariteit met Amerikaanse demonstranten en om een signaal af te geven tegen het onmenselijke inreisverbod van Do nald Trump. „Het is onbestaanbaar dat hele groepen zomaar worden uitgeslo ten. Daartegen moet je je verzetten. Zeker als dit een voorbode is voor wat de PVV straks wil." Over de geringe opkomst bij de demonstratie: „Er is spontaan besloten tot deze actie. Alle beetjes helpen." De demonstranten reageerden feller dan de Nederlandse regering. Gister middag kwam het kabinet uiteindelijk toch met een verklaring op de prop pen over het inreisverbod. Hoewel Nederland het uitreisverbod afwijst, voegde Rutte de kanttekening toe dat ons land 'alert is op de mogelijkheid dat potentiële terroristen misbruik maken van asielprocedures'. „Veilig heidsdiensten hebben hier een be langrijke taak." Het inreisverbod heeft mogelijk ge volgen voor mensen met twee pas poorten. De Nederlandse en Duitse regering laten hun ambassades in Washington onderzoeken wat de ge volgen zijn voor hun burgers met een dubbele nationaliteit van het besluit van Trump om de inwoners van de ze ven islamitische landen voorlopig te weren. In een gezamenlijke verklaring lie ten minister van Buitenlandse Zaken Bert Koenders en zijn Duitse collega Sigmar Gabriel weten: 'We geloven absoluut niet dat inreisverboden te gen miljoenen mensen op grond van hun nationaliteit, afkomst of religie, het juiste middel kunnen zijn in de strijd tegen het terrorisme.' De PvdA en D66 in de Tweede Ka mer vinden de afwijzing van Koen ders en Rutte onvoldoende. „Er zijn momenten waarop je voelt: nu moet ik opstaan. Dit is zo'n moment", aldus D66-leider Alexander Pechtold. PvdA'er Michiel Servaes sprak van 'walgelijke discriminatie'. Hij wil een Kamerdebat. PVV-leider Geert Wilders vindt Rutte 'een slapjanus', maar zegt ook dat een einde van de immigratie uit welk moslimland dan ook 'precies is wat we nodig hebben'. Ook in Neder land, voegde hij eraan toe in een En gelstalige tweet. Islam en vrijheid zijn onverenigbaar, aldus Wilders. NATIONALE VEILIGHEIDSRAAD PARIJS De Franse socialisten hebben de linksradicale Benoït Hamon (49) aangewezen als hun kandidaat bij de presidentsverkie zingen die over drie maanden in Frankrijk worden gehouden. Ha mon versloeg gisteren zijn oppo nent en oud-premier Manuel Valls, die behoort tot de rechter vleugel van de partij. Hamon wil alle Fransen een ba sisinkomen geven van 750 euro. Ook pleitte hij voor een 32-urige werkweek. In zijn programma stelt hij ook veel milieumaatrege len voor, zoals een verbod op die sel en het geleidelijk sluiten van kerncentrales om over te stappen op duurzame energiebronnen. Hamon wil ook het roken van ma rihuana legaliseren. Met zijn verkiezing heeft de So cialistische Partij als laatste grote partij nu een kandidaat aangewe zen voor de verkiezingen. De hui dige socialistische president Fran cois Hollande is uitermate impo pulair. Veel kiezers verwijten hem de werkloosheid niet genoeg te hebben aangepakt. Hamon moest in 2014 opstappen uit de regering- Hollande na kritiek te hebben ge uit op de 'te liberale' koers van de president. Dat juist hij nu wint, is een pijnlijke en definitieve klap in het gezicht voor Hollande'. I TRUMP maandag 30 januari 2017 Een laatste groep reizigers heeft toestem ming om in San Francisco Inter national Airport de veiligheids controle te pas seren. Even later werd de toe gang geheel ge blokkeerd. FOTO KATE MUNSCH/REUTERS „Nederland is ervan overtuigd dat vluchtelingen van oorlog en geweld een veilig heenkomen verdienen on geacht hun afkomst of geloof", zeg gen premier Rutte en minister Koen- ders (Buitenlandse Zaken). Edwin van der Aa Annemart van Rhee Schiphol Donald Trump maakt de invloed van zijn politiek adviseur Steve Bannon nog groter: hij krijgt een plek in de Nationale Veilig heidsraad. Daarin komen onder anderen de minis ters van Defensie en Bui tenlandse Zaken bijeen om buitenlandbeleid en nationale veiligheid te be spreken. De hoogste ge neraal van het land en de baas van de gezamenlijke inlichtingendiensten mogen alleen nog aan schuiven als hun speci fieke vakgebied aan bod komt. Dat maakt de raad volgens Trump effectiever. A Steve Bannon. Bannon is de voormalige baas van Breitbart, een provocatieve nieuwssite die populair is bij extreem rechts, en de architect van Trumps populistische campagne. Hij was ook al aanwezig toen Trump za terdag met wereldleiders als Poetin belde. De Amsterdamse burgemeester Eber- hard van der Laan, die vrijdag bekend maakte aan long kanker te lijden, kreeg gisteren ap plaus bij de herden king van de Holo caust in de hoofd stad. Voorafgaand aan de herdenking bij het Ausch- witzmonument was er een stille tocht. Premier Mark Rutte legde samen met vi- cepremier Lodewijk Asscher een krans bij het monument 'Nooit meer Ausch witz'. FOTO ANP ftlRtïï r. :XtN0IM8 v vluchtelingen WELKOM! [BELAST) DE RIJKEN 'tWCTAAT -pcL-R A Actievoerders op Schiphol protesteren tegen Trump, foto dingena mol

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5