Boefje spelen in Zierikzee 'Goedaert leert ons opnieuw kijken' Borsele zoekt een veelzijdig burgemeester 19 Toezicht op straat en op het uitgaansleven in Renesse verandert sa De straatcoaches en het horeca-susteam in Renesse houden dit jaar op te bestaan. In april en oktober wordt het toezicht overgenomen door een nieuw team van speciaal opgeleide bijzondere opsporingsambtenaren (boas) van de gemeente Schouwen-Duiveland. De boa's worden ingehuurd via het landelijk beveiligingsbedrijf G4S. Er komt een 'warme overdacht' ver zekerde burgemeester Gerard Ra- belink in de raad naar aanleiding van vragen van VVD-raadslid Co- rine den Baars. De nieuwe boa's gaan eerst mee de straat op met de huidige teams, om ervaring op te doen met specifieke knelpunten op Schouwen-Duiveland. Die focus ligt vooral op hangplekken van jon geren waar drugs en alcohol wordt gebruikt en rond het uitgaansleven in Renesse. „Ze worden rustig inge werkt en zo kan specifieke kennis en informatie worden gedeeld", al dus Rabelink. Den Baars vertrouwt erop dat de reorganisatie van toezicht en hand having op straat zorgvuldig wordt uitgevoerd. „Het uiteindelijke doel is verdere professionalisering en rottigheid in de hand houden. We zullen in ieder geval goed in de ga ten houden of alles soepeitjes loopt en straks ook goed werkt", zegt Den Baars. Directeur Derk Valstar van Roxy Security is sceptisch over de gewij zigde opzet. Zijn beveiligingsbe drijf vormt al jaren de kern van het susteam in Renesse, dat in nauwe samenwerking met de lokale ho reca en recreatie-ondernemers in het leven is geroepen, tot tevreden heid van alle partners. Die ervaring wordt, ondanks de warme over dracht, overboord gezet bij het aan treden van de boa's nieuwe stijl, be toogt hij. De gemeente heeft con current G4S benaderd voor de in huur van boa's. G4S roept belang- Je moet een vertrouwensband opbouwen met die jonge gasten stellenden in een advertentie op te solliciteren. Waarmee het twijfel achtig wordt of dat zal leiden tot de inzet van ervaren personeel, voert Valstar aan. „Als je nu nog mensen moet zoeken en opleiden, die in april gaan beginnen, dan wordt dat al heel krap." Valstar benadrukt dat hij het eens is met de gewenste verdere profes sionalisering van het straattoezicht op Schouwen-Duiveland. Maar de inzet van boa's in het uitgaansleven zal volgens hem averechts werken. „Je moet een zekere vertrouwens band opbouwen met die jonge gas ten, zodat je ze zonder al te veel ge doe rustig kunt aanspreken op hun gedrag wanneer dat een beetje uit de hand dreigt te lopen. Meer doen wij nu eigenlijk ook niet. Dat werkt over het algemeen prima. Maar als daar straks een boa rondloopt die jou een keer heeft bekeurd voor het drinken van een blikje bier, dan is de kans groot dat je hem niks meer gaat vertellen als het er een keertje op aankomt. Er bestaat gewoon geen super-boa die alles kan doen. Landelijk zie je juist het omge keerde gebeuren; dat steeds meer jongerenwerkers actief ingezet worden op straat. Daar heb je ook wat aan." We moeten nü weg. Lopen! Ze zitten in die straat hiernaast", maant Sheehan zijn team tot actie. Rode koppen en bezwete lijven zijn al snel het gevolg. Het is opeens geen dikke truienweer meer wanneer je als een idioot door de straatjes van Zierikzee aan het rennen bent. Ongemerkt aan je conditie en calorieën werken? Speel The Tar get, een misdadig spannend ach- tervolgingsspel van buitensport bureau Zeeuwse Gasten, dwars door de stad. Vierentwintig deel nemers namen zaterdag de proef op de som. Zes van hen verkozen vrijwillig de gangsterstatus en werden door de rest opgejaagd om hen te beletten hun doel te berei ken: één miljoen euro verdienen met het plegen van diverse misda den. Met een tablet stevig in de knuisten geklemd, leidt Sheehan zijn team in hoog tempo door ach- terafstraatjes naar het doel. De stadsplattegrond staat op het scherm en toont negen locaties waar de gangsters hun virtuele verdiensten kunnen vinden. De zes moeten het opnemen tegen drie politieteams. Een nare bij komstigheid is dat ieder fictief voorwerp dat wordt opgepikt, di rect hun positie verraadt. Want ook de politieteams hebben zo'n zelfde tablet meegekregen en zien op dat moment een bliepje op hun scherm. Bovendien verschijnen de posities van het boeventeam ie dere zes minuten op de radar. Enige tactiek en vindingrijkheid om uit handen van de achtervol gers te blijven, is dus wel vereist, ervaren de gangsters al snel. In een krap kwartier na de aftrap in café De Biet worden ze al inge sloten en uitgeschakeld. Dat kan beter, besluiten de zes, en gaan op herkansing. Het Plein Montmaer- tre wordt als geheim hoofdkwar tier gekozen, waar (alles virtueel) nieuwe munitie kan worden opge haald. Sheehan, Tonja, Steffi, Loes, Marvin en Ralf bespreken dit keer vooraf uit in welke hoek van de stad ze de eerste voorwerpen op pikken, om vervolgens een dwaal spoor uit te zetten. Die tactiek werkt beter. Alhoewel. In de buurt van de Nieuwe Haven dreigt op nieuw de ondergang. Twee politie teams naderen van weerszijden. Sheehan activeert het kogelvrije vest van zijn team, stuift ze tege moet en schakelt de tegenstanders resoluut uit. Die moeten eerst te rug naar hun basis om gereacti veerd te worden. Het derde team zit helemaal aan de andere kant van de stad. Dat geeft de gangsters even alle vrijheid om een aantal voorwerpen op te halen en een voorsprong op te bouwen. De eu roteller loopt in rap tempo op. Na een dik uur spelen nog één grote buit te gaan bij de Noordhaven poort en het spel is gewonnen. Maar dan lopen ze in het oog. Sheehan en Ralf zetten een eind sprint in een lokken de achtervol gers op een mijn... Verderop klinkt gejuich. Game over! HEINKENSZAND De nieuwe burgemeester van Borsele moet de personificatie zijn van de gemeen telijke slogan: 'land van contras ten'. Dat valt op te maken uit de profielschets die donderdag wordt vastgesteld door de gemeenteraad. Het document geldt als vacatu retekst om een opvolger voor Jaap Gelok te vinden, die per 1 mei af scheid neemt. De afgelopen we ken hebben diverse raadsleden het document opgesteld. Ook de wet houders mochten meedenken. Behalve dat de burgemeester af finiteit moet hebben met de diver siteit van de dorpen en middenin de samenleving moet staan, zoekt de gemeente ook iemand die z'n mannetje staat naar de buitenwe reld. Zo moet de burgemeester moet een ambassadeur en onder handelaar zijn, die het voortouw durft te nemen in vernieuwende, bestuurlijke en economische sa menwerkingsverbanden. Die daadkracht verwacht de raad ook van de burgemeester in crisissitu aties. Hij of zij moet dan het boeg beeld van de gemeente zijn die kan omgaan met tegengestelde belangen, met adviezen en met onrust in de samenleving. In dat verband worden kandidaten ge wezen op het feit dat Borsele met de havens, kerncentrale en Wes- terschelde tot het tweede risicoge bied van Nederland hoort. Borsele zoekt een burgemeester die al ruime ervaring heeft in het (open baar) bestuur, maar de gemeente hoeft niet per se het eindstation van zijn of haar carrière te zijn. Met eindeloos geduld en passie bleef hij observeren en vastleg gen. Hij legde zijn waarnemingen vast in het driedelig boekwerk Metamorphosis Naturalis. Het laatste deel werd na zijn dood uit gegeven." „Goedaert herinnert ons aan het belang van steeds op nieuw kijken, bevragen en aan dacht schenken aan zelfs het aller kleinste. Net zoals de Bijbel ons bevraagt." De voorgangster ver werkte twee gedichten van Guido Gezelle in de dienst. „Het Schrij- verke vind ik zo toepasselijk. Het krinklende winklende water- ding. Prachtig. Dat past bij de zondag. Stralende schoonheid, mooie woorden en muziek." Har piste Esmara Gaalswijk omlijstte die woorden zondag. MIDDELBURG Metamorfose was het thema van de kerkdienst in het Zeeuws Museum. Dominee Leuny de Kam liet zich inspireren door 17e eeuwer Johannes Goe daert. „Laatje niet in een stramien duwen. Kijk om je heen met nieuwe ogen. Waar is jouw vrij heid? Jouw metamorfose?", vraagt Leuny de Kam in de woor den van Goedaert. Zij kroop voor de dienst van de doopsgezinde ge meente in zijn huid. In het Zeeuws Museum is een expositie te zien over het levenswerk van de fijnschilder en entomoloog. Goe daert (1617-1668) was een meester in het nauwkeurig waarnemen van gedaanteverwisselingen bij insecten. De Kam: „Hij was de eerste die echt iets nieuws zag. maandag 30 januari 2017 Coördinator susteam kritisch over nieuwe opzet met boa's Marcel Modde Zierikzee -Derk Valstar, Roxy Security Marcel Modde Zierikzee Het gangsterteam met Sheehan (op de voorgrond), foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 52