Weten wie je kiest Gemeente komt niet toe aan milieucontrole Terneuzen haalt beachprimeur binnen De sjaak 16 ZE UITGEVERIJ IN EIGEN BEHEER Je eigen boek in de boekenkast. Liever nog: in de boekhandel. Het is de droom van veel (aspirant)schrijvers. Veel Zeeuwen maken die waar dankzij doe-het-zelf-uitgeverijen als Free Musketeers en Brave New Books. 5* Commentaar In zijn eerste week als president toont Donald Trump daad kracht. Hij doet wat hij heeft aangekondigd. Dat is meteen het enige positieve dat over hem valt op te merken, want de maatre gelen die hij neemt liegen er niet om. Een muur aan de grens met Mexico, het klimaatakkoord in de prullenbak en als voorlopige klap op de vuurpijl een inreisverbod voor vluchtelingen en inwoners van zeven moslimlanden. Wie dacht dat het allemaal wel zou mee vallen komt bedrogen uit. Terecht valt de hele wereld over hem heen. Zijn immigratiestop is onlogisch, onwettig en onmenselijk. Als je 90 dagen lang geen reizigers meer toelaat uit Syrië, Irak, Iran, Jemen, Libië, Sudan en Somalië, onder het mom dat je terroristen wilt weren, dan horen Egypte, Saoedi-Arabië, de Verenigde Arabische Emiraten en Liba non daar net zo goed bij. Eerdere aanslagplegers kwamen uit die landen of woonden al in Amerika. Een federale rechter heeft inmiddels geoordeeld dat mensen met een visum niet mogen worden geweigerd. Maar de onwettigheid van zijn maatregel strekt veel verder. Trump gaat tegen zijn eigen grondwet in door mensen te weren op basis van afkomst en religie. Dat is discriminatie. En hij schendt internationale regels (de Ge- neefse Conventie) door vluchtelingen te weren. Trump is een politicus waarvan je wenst dat hij zijn verkiezings beloften niet zou nakomen. In Nederland is het ook verkiezingstijd. Vrijwel alle lijsttrekkers distantiëren zich van de door de Ameri kaanse president ingestelde immigratiestop. Alleen Geert Wilders staat te juichen. Veel Amerikaanse kiezers realiseren zich achteraf dat ze een irrationele, ondemocratische en onmenselijke politicus aan een meerderheid hebben geholpen, de Nederlandse kiezer heeft nog zes weken de tijd om te bedenken of hij dat ook wil. Trump is een politicus waarvan je wenst dat hij zijn verkiezingsbelofte niet nakomt. In het jaarverslag wordt die omissie consequent toegeschreven aan een te zware stempel die ad hoe inzet drukt op de reguliere werkzaamhe den. Daarbij gaat het onder meer om vervolgcontroles, als gevolg van klachten en meldingen of inzet op verzoek van andere overheidsorga nisaties. De milieucontroles bij overige bedrijven binnen de ge meente verliepen daarentegen wel weer volgens planning: 193 onder nemingen kregen een inspectie op naleving van de regels. In 2015 schoot de controle op dat gebied nog tekort. Van de 1050 geplande (her)controles bouwtoezicht en ruimtelijke ordening werden er vo- Van de honderd geplande bezoeken werd een kwart niet afgelegd rig jaar 1137 uitgevoerd. Opvallend in is de toename van het aantal startmeldingen voor bouwprojec ten. Voor het tweede achtereenvol gende jaar zijn dat er meer dan drie honderd. De handhavers zagen vo rig jaar in totaal 46 keer grond voor het uitschrijven van een dwangbe- schikking, tegenover 76 in 2015. ALMANAK Die Middelburgse jongedame van 16 lentes jong kent zo haar zwakheden. Eén ervan is de omgang met geld. Ze koopt graag mooie dingen en die nieuwe iPad staat ook al heel lang op haar verlanglijst. Probleem is dat de bodem van de schatkist al lang bereikt is en de inkomstenkant niet heel goed verzorgd is. Haar broer zag wel een toekomst voor haar, maar dan moest ze wel slim kie zen op de huwelijksmarkt. Al leen was het juiste begrip hem een beetje ontschoten. „Als je rijk wilt worden, trouw je toch met een oliesjaak!" Man beroofd en mishandeld Auto belandt op de kop in de sloot Schoorsteenbrand lastig te blussen MIDDELBURG Inbraakalarm bij Mediamarkt Dat Terneuzen met de eer gaat strij ken, is niet zo vreemd. Beach Soc- certeam Zeeland is de initiatiefne mer en dat telt vooral spelers uit Zeeuws-Vlaanderen. „Wij waren al langer op zoek naar een vaste trainingslocatie", meldt trainer Veli Eryürük. „Terneuzen biedt ons die nu gelukkig." Wet houder Jack Begijn vindt dat niet meer dan logisch. „Het stuk grond op Oude Vaart was nog vrij en een beach soccer-veld is een mooie aan vulling op onze sportinfrastruc tuur." Het veld van pakweg 50 bij 30 meter, ongeveer zo groot als een zaalvoetbalveld, moet in mei klaar zijn. De gemeente graaft de grond uit. Het voetbalteam dat het veld zal huren, doet de rest. In totaal is 700 kubieke meter schoon zand nodig. Eryürük: „Er mogen absoluut geen schelpen en andere organismen in zitten." Het veld zal niet alleen gebruikt worden voor trainingen, maar ook voor toernooien. Zandvoetbal is een zomersport. Jet Idskes stapt binnen bij boekhandel De Drukkerij. In haar hand een tas vol boeken: wat overgebleven exempla ren van haar debuut Kuipvoer (2011, oplage 750) en Dertien weken vakantie (2016,150 stuks). De Drukkerij neemt er een aantal af. In consignatie: er wordt pas afge rekend als er boeken verkocht worden. De Drukkerij heeft zo'n honderd titels in consignatie van Zeeuwen die, net als Idskes, in ei gen beheer een boek uitgaven. Niet veel op het totaal van 21.000 titels in de boekwinkel, maar toch. „Elke dag vragen mensen ons of hun boek hier mag liggen", zegt Anja de Groene van De Drukkerij. „Als wij het de moeite waard vin den, gaan wij daar op in. Ze mogen een paar maanden een stuk of tien boekjes neerleggen op een plek die wij aanwijzen, dus niet op de toonbank, zoals ze allemaal het liefst willen." Kuipvoer is een verhalenbundel over de watersportwereld. Aan vankelijk klopte Idskes ermee aan bij uitgeverijen, maar: „Het paste niet in hun fonds, het was voor een te klein publiek geschreven en ga maar door." 'Past niet in ons fonds': dat kreeg ook schrijfster Elizabeth van den Dries vaak te horen. De Vlissingse heeft sinds 1996 vijfhoeken in ei gen beheer uitgegeven. „Het is een grote investering en veel verdien sten zitten er niet in", zegt zij. Be langrijk is dat de maandag 30 januari 2017 ii De milieucontroles door de ge meente Schouwen-Duiveland bij horecabedrijven zijn vorig jaar opnieuw achtergebleven bij wat de bedoeling was. Van de hon derd geplande bezoeken, werd een kwart overgeslagen. In 2015 bleef de inzet ook steken bij 76 bedrijven. Marcel Modde Zierikzee Tip? redactie@pzc.nl GOES Een 32-jarige man uit Goes is zaterdagavond aan de Anthony Edenlaan in Goes mishandeld en beroofd. Het slachtoffer verklaarde op straat te zijn aangevallen. Daarna sloegen de daders op de vlucht. De verdachten werden in een tuin bij een woning aangehouden. Het gaat op een 15-jarige jongen, een 32-jarige man en een 36-jarige man uit Goes. Ze zijn in gesloten voor onderzoek. LEWEDORP Een personenauto is za terdagavond omstreeks 18.40 uur op zijn kop in de sloot terechtgekomen aan de Postweg in Le- wedorp. De automobi lisme) is daarbij gewond geraakt en met de ambu lance naar het ziekenhuis gebracht. Het is niet be kend hoe het ongeluk heeft kunnen gebeuren. Zowel de politie als de brandweer zijn ter plaatse gekomen om hulp te verlenen. THOLEN In een woning aan de Ko ningin Julianastraat in Tholen heeft vrijdag avond een schoorsteen brand gewoed. De brand ontstond rond 23.30 uur. De brandweer moest de spouw rond de schoor steen afbreken om het vuur te kunnen bestrij den. Een blusploeg uit Tholen, een hulpverle ningsvoertuig uit Sint-An- naland en een hoogwer ker uit Bergen op Zoom werden ingezet. De politie is zaterdag ochtend met meerdere auto's uitgerukt naar de Mediamarkt in Middel burg omdat het vermoe den bestond dat er inge broken werd. Rond 06.10 uur was het alarm afgegaan. Of er daad werkelijk iemand in het pand is geweest, is niet duidelijk. Er werd nie mand aangetroffen. Een boek Terneuzen heeft de primeur, op sportpark Oude Vaart bij sport centrum Vliegende Vaart komt het eerste zandvoetbalveld van Zeeland. Harmen van der Werf Terneuzen Ondine van der Vleuten Middelburg Elizabeth van den Dries met als inzet haar boek Ik liefje.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 50