Wel het record, maar niet in de spotlights 10 TENNIS AUSTRALIAN OPEN Wie gaf vorig jaar nog een cent voor de kansen op een achttiende Grand Slam-titel van Roger Federer? In een epische finale tegen vriend en vijand Rafael Nadal bewees hij gisteren eens te meer: grote kampioenen moet je nooit afschrijven. Misschien is het wel eens lekker om de underdog te zijn, zei Roger Federer aan de vooravond van de Australian Open. Hij had vanwege een kniebles sure een halfjaar geen officiële partij gespeeld, was slechts als zeventiende geplaatst en zag op het speelschema al in de derde ronde een toptienspeler opduiken. Boven zijn hoofd hing in Melbourne één groot vraagteken. Fe derer zelf vond het niet onprettig. Hij zou vrijuit gaan spelen en wel zien waar het schip zou stranden. „De vierde ronde halen zou leuk zijn." Twee weken later tilt hij betraand als toernooiwinnaar de Norman Brookes Cup de lucht in. Na een finale waar heel de wereld gisteren over sprak en die de annalen ingaat als één van de meest gedenkwaardige ooit. De 35-jarige Federer voor de 35ste keer tegen zijn geliefde aartsrivaal Ra fael Nadal. De karaktertennisser met de spierbundels, die hem zo ontzet tend vaak pijn heeft gedaan. En de man die hem bleef inspireren en mo tiveren om terug te keren aan de top. Federer koestert de Spanjaard diep en 'had getekend voor een gelijkspel letje'. Maar liefst tien jaar na de laat ste zege op Nadal in een Grand Slam-finale vond hij weer eens de juiste wapens. In een meeslepende partij, waarin bijna elk punt de ex treme botsing van stijlen symboli seerde, en waarbij het momentum tot vier keer toe kantelde. Nota bene bij 3-1 voor Nadal in de vijfde set voor het laatst: 6-4 3-6 6-13-6 6-3. Pensioendatum Federer is de oudste winnaar van een Grand Slam-titel in 45 jaar. Zeven jaar geleden, wist hij zich gisteren precies te herinneren, werd hem voor het eerst gevraagd naar zijn pensioenda tum. Elk jaar dat hij ouder werd, leken zijn kansen op een achttiende Grand Slam-titel kleiner te worden. In 2012 op zijn geliefde Wimbledon lukte het voor het laatst. Zelfs in herboren toe stand, drie jaar later, moest hij buigen voor Novak Djokovic. Het zou wel eens zijn laatste kans kunnen zijn ge weest, klonk het toen. Alt Roland barros edor 35 jaar 174 dagen SERENA WILLIAMS 100 keer Melbourne toptienspelers Australian Open-titels Maar de Australian Open van 2017 werd het Grand Slam van de nostal gie. Juist die zes maanden rust en het gebrek aan verwachtingen maakten dat Federer kon excelleren. Zelfs tegen de vijfjaar jongere Nadal, zelfs in de vijfde set, die van ongekend hoog niveau was. Federer raakte de ballen eerder dan ooit, sloeg zijn backhand harder dan in zijn beste ja ren en kon zelfs mee in de rally. Zo kreeg hij de taaiste opponent uit zijn carrière weer eens op de knieën. Qua Grand Slam-titels leidt Federer de wedloop met Nadal nu met 18-14, waardoor de discussie over de groot ste tennisser ooit voorlopig is geslo ten. „Die getallen zijn nog het minst belangrijk voor me", zei Federer. „Dit gaat over mijn comeback, over weer een epische partij tegen Rafa. Dat ik het nog kan op mijn leeftijd en na al die jaren zonder grote titel. Dat is wat ik nu zie en voel. Al zal het even duren voordat dit indaalt. Ik kan deze zege met geen enkele andere vergelijken." maandag 30 januari 2017 GO ledereen praat over Federer Rik Spekenbrink Melbourne 2006 2006 B5x Australian cm QpenH Roger Federer is uitzinnig na zijn zege in de finale, fotoafp In zijn 100ste partij in Melbourne neemt Federer revanche voor de drie keer dat hij hier van Rafael Nadal verloor. Federer is nu de enige Grand Slam-winnaar die op weg naar de titel drie toptienspelers versloeg. Federer is de oudste man die een Grand Slam-titel wint sinds Ken Rosewall (38) in 1972. Federers vijfdde Australian Open-titel komt bijna vijfjaar na zijn laatste GS-titel, op Wimbledon 2012 (toen versloeg hij Andy Murray in de finale). Recordhouders met zes titels: Roy Emerson en Novak Djokovic. MELBOURNE Serena Williams had de pech dat Roger Federer en Rafael Nadal dit weekeinde de man- nenfinale speelden. Daardoor verdween haar ongekende pres tatie al snel naar de achtergrond. Williams verdient gro tere spotlights, nadat het haar zaterdag lukte voor de 23ste keer een Grand Slam te winnen. Ze nam het record in de 'open era' over van Steffi Graf. „Hier heb ik lang op gejaagd, al heb ik nooit een concreet nummer in mijn hoofd gehad, dat is het mooie. Ik wilde gewoon ooit een Grand Slam winnen. En vanaf dat moment wilde ik niet meer verliezen." Ze versloeg haar ou dere zus Venus in twee keer 6-4. Negentien jaar geleden speelden ze al tegen elkaar, dit was aflevering 32 van de Sister Act. Ondanks een behoorlijke dosis zenuwen kwam de overwinning van Se rena nooit in het ge drang. „Hier in Austra lië speelde ik in 1998 mijn eerste major. Om dan nu die 23ste te hebben na een partij tegen mijn zus. Een beter verhaal had ik niet kunnen schrijven." Ze nam ook de koppo sitie op de wereldrang lijst weer over van An- gelique Kerber.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38