Nui +v- in de winkel! Waarschuwing doet nadenken De dood als overgang naar iets beters en vredigers 20 ZE ER EVEN TUSSENUIT? 088-0331543 2V hoteldeal.nl Analyse PZC ONLINE 8-daagse fly drive door Griekenland incl. vlucht 8 of 15 dagen Portugal incl. vlucht en huurauto 8-daagse zonvakantie Dubai incl. vlucht Gouden Boefyes t>e CAihctc Deel 12: De Chinese nachtegaal 8 710114 003423 Als iemand zicht heeft op crimi neel Zeeland dan is het wel rech- ter-commissaris Nicolette van der Ploeg van de Middelburgse recht bank. Elke keer als de politie een onder zoek start, wordt al heel snel de telefoon van een verdachte getapt. Als rechter commissaris moet zij daar eerst toe stemming voor geven. Dat doet ze voor een beperkte periode, zodat politie en Openbaar Ministerie (OM) ook her haaldelijk bij haar langs moeten als ze willen dat het afluisteren wordt ver lengd. Steeds moet dan verteld worden waarom het noodzakelijk is. Voor nog ingrijpendere opsporingsme thoden, die een grotere inbreuk maken op iemands privacy, moet zij ook toe stemming geven. Zij weet dus als geen ander welke onderzoeken er lopen en wie verdacht wordt van wat. Ook ziet zij wie de politie aanhoudt en waarom. Want al enkele dagen na een arrestatie beslist zij of het voorarrest wordt ver lengd. Vervolgens speelt zij een cruciale rol bij de voorbereidingen van de defi- nitieve rechtszaak en weet zij welke za ken leiden tot een veroordeling. Het maakte afgelopen donderdag dan ook diepe indruk dat Van der Ploeg, tij dens een debat over de criminaliteit in Zeeland, opmerkte dat het niveau van het OM-parket daalt en dat je daardoor 'hier in Zeeland carrière kunt maken in de cocaïne'. Vervolgens deed rechter Jan Hopmans daar nog een schepje bo venop door ronduit te stellen dat er in Zeeland wel degelijk georganiseerde criminaliteit is. Want hij hoort tijdens zijn werk en door zijn vele contacten wat zich afspeelt in het criminele mi lieu. Hoofdofficier van justitie Charles van der Voort, die het debat aanvankelijk in ging met cijfers over dalende criminali teit en veel aanhoudingen voor zaken als inbraken, moest erkennen dat op het gebied van het opsporen van cokesmok kel verbeteringen nodig zijn. Dat is niet gemakkelijk als zelfs binnen het werkgebied van de hoofdofficier van justitie nog steeds onderschat wordt hoe aantrekkelijk de Zeeuwse ha vens wel niet zijn voor grote drugs smokkelaars. Burgemeester René Verhulst (Goes) gaf daar een ontluisterend voorbeeld van. Toen hij tijdens een Brabants-Zeeuws veiligheidsoverleg het probleem van de Zeeuwse havens aankaartte, kreeg hij het advies contact op te nemen met de burgemeester van Geertruidenberg. Want die had een veiligheidsplan ge schreven voor zijn jachthaven. Terwijl de Vlissingse haven, aldus de burge meester, toch echt de grootste bananen- haven van West-Europa is met een di recte lijn vanuit het hartland van de co- caïnebaronnen. Hij waarschuwde dat criminelen weten dat in de Rotter damse haven 120 tot 130 agenten actief zijn en in de Zeeuwse havens nog geen tien procent daarvan. „Hier wordt botje bij botje gelegd." En dat is niet vol doende. Als je een uitvoering 'con cert rond de grenzen van het leven' noemt, begrijpt elke luisteraar dat het gaat over muziek rondom de dood. Cantate 106: Gottes Zeit ist die allerbeste Zeit (Actus Tragicus) werd daarom als de kern van het con cert uitgevoerd en daarnaast wer den werken gespeeld en gezon gen die iets met de dood te ma ken hadden. In de tijd van Bach werd de dood niet als een afscheid gezien, maar als een verwachtingsvolle overgang naar iets beters, in ieder geval iets vredigs. En die rust en vrede straalde door de hele uit voering heen. Schrijven en praten over de dood mag dan niet meer taboe zijn, voor Bach lag de grens tussen leven en dood in de hand van God. Zijn muziek maakt dit duidelijk. Geen opbouwende spanningen, geen uitbarstingen, maar hemelse harmonieën en rust brengende melodieën. In de Actus tragicus wordt er getreurd en het geheel komt over als een hechte eenheid. De tekst maakt duidelijk dat de dood niet als straf wordt ervaren, maar als de hoop op eeuwig leven. Alles klinkt sereen en dat wordt vooral bereikt door de inbreng van de blok-'fluiten en gamba's. Het Ars Musica orkest bracht het ope- ningsdeel als een klaagzang. Het koor, waarin tenor, bas en so praan een kleine solo brengen, werd mooi vertolkt en de fugati- sche passages klonken helder. De alt-aria In deine Hande werd ge bracht als een volledige overgave en daardoor werd de rol van de bas die de zin 'Heden zult gij nog met mij in het paradijs zijn' over tuigend. De drie alten als tegen stemmen klonken prachtig. Heel verrassend was het zes stemmig motet (met een klein extern koor) van Johann Bach. De oudoom van J.S. heeft de sterfe lijkheid in het werk (Het leven is slechts een schaduw) vol piëteit en emotie vertaald. Alle werken kwamen weldadig over. Er waren slechts enkele minpuntjes: de klank van het kistorgel was af en toe overheer send en de koorbalans was niet altijd perfect omdat de sopranen een enkele keer niet kleurden in het geheel. Het publiek genoot van het be kende motet Jesu, meine Freude, maar de invulling (eerst instru mentaal, daarna met een repliek van drie tenoren) van de koraal Wachet auf, was veel spannender en apart. Met het vierstemmige Sei Lob und Preis motet werd het concert vreugdevol besloten. Een optreden met veel laag klinkende instrumenten en hemelse zang beklijven en Ars Musica zorgde voor innerlijke rust. Zang pur Sang Werken van J.S. Bach, Telemann e.a. Door Ars Musica o.l.v. Patrick van der Linden. Gehoord zaterdag 28 ja nuari in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg maandag 30 januari 2017 PC UW MENING Twee kinderen zakten zater dag in Goes door het ijs. "Vond het nog lang duren voordat er zoiets voorbij kwam", reageert Kim Kake- beeke op Facebook. "Hier stonden ze er ook op te sprin gen. Zat gewoon te wachten tot het een keer fout ging." "Het was gister al ruim boven nul en vanmorgen ook", zegt Marina de Groene. Arjan Riemens zegt het kort maar krachtig: "Eigen schuld." ONLINE TOP-5 1. Kinderen zakken door het ijs in Goes 2. Duikster filmt snotolf bij Zeelandbrug (video) 3.17.698 passages tijdens tolvrije dag Westerschelde- tunnel 4. Lijsttrekker Antwerpen: 'Maak de Liefkenshoektun- nel gratis' 5. Fors minder geld voor De Sprienkelok Tekst Athene/Tolo/Olympia/Delphi/Kalambaka 7 overnachtingen incl. ontbijt Retourvlucht Amsterdam/Eindhoven Huurauto tijdens het gehele verblijf hotcldeal.nl/K01307 Sao Felix Hotel Hillside Nature 7 of 14 overnachtingen incl. ontbijt Retourvlucht Eindhoven - Porto v Huurauto tijdens het gehele verblijf hoteldeal.nl/K01308 Reflections Hotel Dubai 7 overnachtingen incl. ontbijt Retourvlucht Amsterdam - Dubai Tip: bezoek de Burj Khalifa hoteldeal.nl/K01309 prijzen p.p. o.b.v. 2 personen in een kamer, excl. reserveringskosten SeSjkting O.a. verkrijgbaar bij: AKO, Attent, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Plantage, Primera, Spar, The Read Shop en Vivant Deze bon is geldig t/m 3 februari Emile Calon Middelburg Het besef dat de Zeeuwse havens een toegangs poort zijn voor cocaïnesmokke laars lijkt nog steeds niet tot iedereen te zijn doorgedrongen. Dat bleek vorige week tijdens het symposium waar rechters alarm sloegen. -4 Hoofdofficier Charles van der Voort: „Op het ge bied van het opspo ren van cokesmok kel zijn verbeterin gen nodig. FOTO RON MACHIELSE Jeanette Vergouwen Recensie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20