u Geen extra licht tegen drugs op boulevard Kerkdienst in Zeeuws Museum haakt aan bij expositie Goedaert Trekpaarden uit Duitsland aan de slag in bos Oostkapelle EN 19 De merries Kyra en Jule slepen zaterdag eendrachtig vier meter lange boomstammen. Het Oostkapelse bos Eikenoord was hun werkdomein. maandag 30 januari 2017 Annemarie Zevenbergen Oostkapelle De fraaie Kyra (9) komt oorspronkelijk uit Westkapelle. Zij is één van de twee trekpaarden uit Duitsland die zaterdag een de monstratie bij Oostkapelle geeft in bomen slepen. De kleinere en slanker gebouwde Jule (15) is in Duitsland gefokt. De dames verslepen stammen van gevelde essen, eiken en een verdwaalde abeel. Randbomen die sowieso moesten wijken, legt bos wachter Arco Goedkoop van Staatsbosbeheer uit. „We gaan na tuurlijk niet zo maar bomen vellen voor een demonstratie." De paarden zijn overgekomen op uitnodiging van de Oostkappe- laar José de Buck. Via hem kocht Hub van de Knokke destijds het veuien Kyra. Samen met zijn vrouw Manuela Zimmerman reisde Van de Knokke af uit Wind eck voor de demonstratie. Het stel heeft veertien trekpaar den. Een aantal is afkomstig uit Zeeland. Walcheren om precies te zijn. Van de Knokke: „Die hebben we vaak via José gekocht. Hij tipte ons als hij een goed veulen zag. De paarden zijn door ons verder ge traind, onder meer voor boson- derhoud. Wij verbouwen ook aardappelen en groenten. Op eco logische manier. Het land bewer ken we met paardenkracht." De werkpaarden in het Oostkapelse bos Eikenoord hadden dit weekend veel belangstelling, foto lex de meester En dat valt in het pulletje van Stichting het Werkend Trekpaard, die zich zaterdag ook in het bos liet zien. Secretaris Piet Hanne- wijk is enthousiast: „Dit is een mooie, milieuvriendelijke manier om bosonderhoud te plegen. Geen machines, geen lawaai. Wij zou den dat ook graag met onze trek paarden doen. Een goede manier om ze in de wintermaanden te la ten werken. Want dan hebben ze vaak weinig beweging. Wij hopen eigenlijk dat we in natuurgebie den, bijvoorbeeld van Staatsbos beheer, aan de slag kunnen. Na tuurlijk moeten de paarden dan getraind. Ze zullen niet zomaar over een boomstam stappen." De Buck vult aan „Die Duitse trek paarden springen zelfs over een slootje als het moet." Dit is een mooie, milieuvriendelijke manier van bosonderhoud -Piet Hannewijk, Stichting het Werkend Trekpaard Goedkoop laat zich voorzichtig uit over paardenkracht in de ge bieden van Staatsbosbeheer. „Het zou voor natte terreinen of arealen met zware grond mogelijk zijn. We bekijken nu hoe het hier gaat en dat bespreken we later." De Buck geniet met volle teu gen: „Ik ben van jongs af aan opge groeid met trekpaarden. Ik heb ze zelf ook. Ik ben parttime boer, dus veel in en met de natuur bezig. Het Duitse echtpaar ken ik al langer via mijn minicamping. Via mij hebben ze een aantal Walcherse veulens gekocht. Het leek me een goed idee om hier eens te laten zien wat die paarden kunnen. Ik ben ervan overtuigd dat het wer ken met trekpaarden in natuurge bieden vaak efficiënter en sneller kan dan met machines. En beter voor het milieu ook. Ik hoop dat we dit op Walcheren bijvoorbeeld ook zo gaan doen." De toegestroomde amateurfoto grafen huppen zaterdag opgewon den rond. Zo'n plaatje maak je na tuurlijk niet dagelijks. Stoere vier voeters werkend in het bos. Dus gehurkt, rennend achter de paar den of hangend tegen bomen pro beren zij elkaar af te troeven. De beide merries werken ge staag door. De stapel stammen slinkt gaandeweg de dag. Het is af en toe lastig lopen voor de meiden door de losliggende en overhan gende takken. 'Hu', roept Van de Knokke regelmatig. 'Hu Jule'. Aan het einde van de dag rest slechts een door het slepen gevormd pad. Annemarie Zevenbergen Vlissingen Extra verlichting op de boulevard is geen garantie dat daar geen drugs meer verhandeld worden, meent het dagelijks bestuur van Vlissin gen. Vooralsnog worden daar geen ex tra lichtarmaturen geplaatst. Mocht het aantal meldingen over drugs overlast toenemen, zal de gemeente de aanpak daarvan ook in het ver lichtingsplan voor de stad meene men. Het college van burgemeester en wethouders antwoordt daarmee op vragen van SGP-raadslid Lilian Janse. De SGP maakt zich zorgen over drugshandel bij de slecht verlichte parkeerplaatsen tussen de apparte mentencomplexen Résidence Bel védère en Ganuenta en wil dat de gemeente daar actie op onder neemt. Extra verlichting zou de handel daar ontmoedigen denkt de fractie. Het college van B en W geeft aan dat er bij de politie 'zeer weinig meldingen binnenkomen over drugsoverlast' op die locatie. De meldingen komen vooral in de drukkere zomermaanden. De poli tie surveilleert daar op reguliere ba sis, laat het college de SGP-fractie tot slot weten. Zondag stond het thema 'meta morfose' centraal bij de kerk dienst in het Zeeuws Museum. Daarbij liet dominee Leuny de Kam zich inspireren door 17de eeuwer Johannes Goedaert. Annemarie Zevenbergen Middelburg „Laat je niet in een stramien du wen. Kijk om je heen met nieuwe ogen. Met nieuwe verbeeldings kracht. Waar is jouw vrijheid? Jouw metamorfose?", vraagt Leuny de Kam in de woorden van Goedaert. Zij kroop voor de dienst van de doopsgezinde gemeente in de huid van de 17de eeuwer. In het Zeeuws Museum is een expositie te zien over het levens werk van de fijnschilder en ento moloog. Goedaert (1617-1668) was een meester in het nauwkeurig waarnemen van gedaanteverwis selingen bij insecten. De Kam: „Hij was de eerste die echt iets nieuws zag. Met eindeloos geduld en pas sie bleef hij observeren en vastleg gen. In woord en beeld. Hij legde zijn waarnemingen vast in het driedelig boekwerk Metamorphosis Naturalis. Het laatste deel werd na zijn dood uitgegeven." „Goedaert herinnert ons aan het belang van steeds opnieuw kijken, bevragen en aandacht schenken aan zelfs het allerkleinste. Net zo als de bijbel ons bevraagt." De voorgangster verwerkte twee gedichten van Guido Gezelle in de dienst. „Het Schrijverke vind ik zo toepasselijk. Het krinklende wink- lende waterding. Prachtig. Dat past bij de zondag. Stralende schoon heid, mooie woorden en muziek." Harpiste Esmara Gaalswijk om lijstte die woorden zondag. De gemeente kerkt overigens vaker in het museum. Een inspire rende plek vindt De Kam. De kerk gangers konden na afloop, met een gids, de Goedaert-expositie bekij ken. WA De meiden slepen boomstammen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 19