'M 17 ïl *4» i-tum Samen regelen we de laagste maandprijs voor een nieuwe auto! O In februari sturen wij u de uitkomst per mail met de winnende auto's. Ga naarspaargids.nl/pzc I deu schrijver een realistische inschat ting maakt van hoeveel er ver kocht zullen worden en hoe groot dus de oplage moet zijn. Daar blij ken veel auteurs vaak te hoogge spannen verwachtingen van te hebben. Een krimpende boekenmarkt dwingt uitgeverijen steeds kriti scher te selecteren. Net als veel an dere afgewezen schrijvers koos Idskes eieren voor haar geld en be sloot haar boek in eigen beheer uit te geven. Mensen die overwegen een boek uit te geven, raad ik aan zich goed voor te bereiden Technologische ontwikkelingen hebben de opkomst van 'doe-het- zelf-drukkerijtjes' mogelijk ge maakt. Idskes koos voor Best en Zet: „Ik kon alles digitaal aanleve ren. Je plakt je tekst in een sja bloon zodat het layout-technisch klopt en dat is het. Mijn grootste probleem was nog: hoe kom ik aan een ISBN? Daarvoor moet je uitge ver zijn. Gelukkig stond ik toch al ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Ik heb me geregis treerd als uitgever en kon verder." Dat ISBN is belangrijk, als je als schrijver verkocht wil worden: het is een uniek internationaal boek nummer, dat je boek vindbaar maakt, legt Anja de Groene uit. „Als er dan ook nog exemplaren van op voorraad zijn bij het Cen traal Boekhuis, kan elke boekhan del ter wereld het makkelijk be stellen. Als dat alleen bij de auteur zelf kan, wordt het moeilijk. Over het in eigen beheer uit brengen van boeken wordt vaak wat te licht gedacht, vindt De Groene. Met het schrijven begint het pas. Daarna komt het opmaken en drukken en tot slot, de verkrijg baarheid en promotie. „Het is vaak heel treurig wat wij onder ogen krijgen. Drukfouten, zetfouten, taalfouten, slechte bladspiegel, le lijke foto's, geen goede cover. Als de omslag van een boek niet uit nodigt tot lezen, pakt niemand het op. Als je bij een uitgever zit, zorgt die voor dat soort zaken." In 2011 verscheen De wet tot be houd van ellende van de Zeeuwse Angèle Rijken. Het was de eerste uitgave van Drukkerij Schrijvers podium. Geen 'echte' uitgeverij, niet helemaal doe-het-zelf, maar iets daar tussenin. Schrijverspo dium biedt begeleiding bij de uit gave van boeken in kleine aantal len, voor betaalbare prijzen. Dat is mogelijk door nieuwe printtech niek (PoD: Printing on Demand) die weliswaar nog steeds onderdoet voor druk, maar een heel eind in de richting komt. De Groene: „Jaarlijks geven wij een boekje of tien uit. Wij doen de vormgeving, zorgen voor het ISBN- nummer, publiciteit, sturen boeken op aan het Centraal Boekhuis, stel len de pers op de hoogte en bieden het boek aan alle Zeeuwse boek handels aan." Natuurlijk komen ze ook in de winkel te liggen. Op de boekentafel en misschien zelfs op de toonbank. Ook Elizabeth van den Dries heeft voor haar nieuwe roman Ik lief je gekozen voor een mengvorm: „Een co-productie van uitgever en schrijver bij Paris Books/London Books, waarbij je zelf bepaalt welke zaken je uit handen geeft en door de uitgever laat regelen en wat je zelf blijft doen." Morgen staat ze op de Retail Boekenbeurs in Houten. Ze hoopt boekhandelaren daar en thousiast genoeg te maken voor haar roman om hem in te kopen. „Het blijft hard werken. Mensen die overwegen in eigen beheer een boek uit te geven, raad ik aan zich vooral goed voor te bereiden. Tjerk Noordhaven schreef er een hand boek over: 'Uitgeven in Eigen Be heer'. Dat kan ik echt aanraden." VfcÜ litf mm mm* IX* 48"We*rs me( Keur/He/* ""««"-ease Ga naar spaargids.nl/pzc en schrijf u geheel gratis en vrijblijvend in! Meedoen is eenvoudig: maandag 30 januari 2017 uitgeven is hard werken -Elizabeth van den Dries I-» „loouwi 1 Micmi-i De Rum Jet Idskes. FOTO RUBEN OREEL Anja de Groene, foto RUBEN OREEL Schrijf u in op spaargids.nl/pzc. Q Eind januari laten wij de private lease aanbieders tegen elkaar bieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17