Natuurbehoud Als je met de lift of via Plan du Fou afdaalt in deze bergkom, beland je in een mini-universum met geheel eigen sfeer en dynamiek hadden verkocht, zijn we hier blijven hangen. Heerlijk in de bergen. Het is hard werken maar als ik naar buiten kijk, heb ik nog altijd een vakantiegevoel." Het is tijd om over te steken naar de hellin gen boven Thyon. Je belandt er in een andere wereld. De afdalingen, de bergen, de pistes, het is allemaal wat vriendelijker. Ook dat maakt deze kant van Les 4 Vallées geliefder bij de gemiddelde Nederlandse wintersporter. Dat wil niet zeggen dat het hier flauw en vlak is, het ziet er gewoon net even wat minder intimiderend uit. Het leuke van Zwitserlands grootste ski gebied is, dat je er voortdurend nieuwe hoekjes kunt ontdekken. Zo wordt, vanuit Verbier gezien, de achterkant van de Sa- voleyres (2.354 m) vaak vergeten omdat het van de doorgaande routes af ligt. Maar potdorie, wat een fantastisch geheim is dat. Blauwe en rode afdalingen voeren tot La T/.oumaz (1.500 m) en zodra het sneeuwt verandert het hier in één groot poeder paradijs dat ook voor de minder goede skiër prima te doen is. Of neem het gebied van Prarion, inder daad, het cruciale stukje berg dat deze winter van sneeuwkanonnen is voorzien. Als je met de lift of via de skiroute van de Plan du Fou in deze bergkom afdaalt, beland je in een mini-universum met geheel eigen sfeer en dynamiek. De scherpe pieken en dreigende rotswanden hebben er plaatsgemaakt voor intiem landschap met de oudste en hoogste Europese lariksen van het kanton Valais. Het is er heerlijk skiën door het bos met alleen wat oudere sleep- en stoeltjesliften die de afdalingen bedienen. De grootsheid van Les 4 Vallées is er gekrompen tot dat van een klein dorpsgebiedje. Ondanks die bescheiden omvang kun je hier gemakkelijk een hele ochtend doorbrengen om er tussen de middag aan te leggen in de charmante Cabane de Balavaux, op 2.042 meter hoogte. Met een beetje geluk is er plaats op het terras voor een traditionele rösti met een glas gamay erbij. Zo, de pistenkaart op tafel en plannen maken voor de middag. Wat zal het worden? De Chassoure (2.740 m) met de uitdagende route door de Vallon d'Arbi, of ontspannen cruisen over de brede banen onder de Mont Rouge (2.491 m)? Met een espresso na wordt er extra bedenktijd gekocht. magazine 41 Top Cabane du Mont-Fort is een superlunchplek. Padvinders Welke afdaling het wordt, kun je kiezen vanaf de trap op de Mont Fort. De afdeling Valais van het Wereldnatuurfonds heeft zich meer dan twintig jaar verzet tegen de komst van sneeuw kanonnen in het gebied van Prarion, omdat daar de oudste mélèzes (Europese lariks) van het kanton groeien. Maar nu is een overeenkomst getekend waarin onder meer de bescherming van de bomen én de grenzen van het skigebied zijn vastgelegd. Bijkomend voordeel voor de natuur is dat er nu een einde komt aan de regelmatige volksverhuizing van Nendaz naar Siviez, waarbij de uitstoot van uitlaatgassen van auto's en bussen enorm kon zijn.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 99