Ik duik onder en voel hoe de kou als duizend naalden in mijn slapen prikt' zeven natte lakens moeten dro gen met hun lichaamswarmte. Over de drie 'vreselijke kwakkel- winters' van de laatste jaren. En over oblevanieje, het Russische gebruik om buiten in de sneeuw dagelijks twee emmers koud water over jezelf uit te storten. Ook de vermeende gezondheids baten van het winterzwemmen komen uitgebreid aan bod. De korte koortsimpuls die virussen en ziektekiemen verbrandt. De aanmaak van antistresshormo nen. Het wakker schudden van je immuunsysteem, 'ingeslapen in onze warme huizen'. Niet alleen de uitleg is min of meer hetzelfde als in Amsterdam. Hetzelfde geldt voor het publiek. De ene helft van de aanwezigen is simpelweg nieuwsgierig naar de kick van het koude water, de an dere wordt (ook) gemotiveerd door gezondheidsklachten. „Niet lang geleden had ik nog hevige doorbloedingsproblemen", vertelt Willeke den Hengst (35) uit Utrecht. „De pijn in mijn benen was zo erg dat ik niet eens kon autorijden. Toen ik een jaar gele den met winterzwemmen begon, verdwenen die problemen. Ik doe het nu elke zondag, als een be lofte aan mijzelf. Een keer ben ik gewoon in de gracht gesprongen, maar nu ga ik vooral buiten de stad; gewoon als ik met de hond loop. Het is zo'n heerlijk gevoel. Je hele lichaam gloeit. En nog steeds ben ik elke keer een beetje trots op mezelf." Eerder nam Den Hengst ook deel aan een cursus van Wim Hof. „Maar daarbij ging ik over mijn grens heen. Ik zat een half uur in het koude water en ben twee weken ziek geweest." Zeehond Staartjes benadrukt dan ook het belang van een korte duik. „Alle positieve effecten vinden in de eerste 50 seconden plaats. Ga je er te lang in, dan kan het levens gevaarlijk zijn." Samen met zijn cursisten is hij inmiddels naar de oevers van de IJssel gerend. Een voor een werpen ze hun kleding in het gras en lopen ze vastberaden de rivier in. Als ik het water in loop, grijpt het koude water me direct naar de keel. Terwijl ik als een verdwaalde zeehond rondjes om mijn as draai, probeer ik mijn ademhalen in diepe teugen te controleren, over dreven puffend als op een zwan gerschapscursus. „Tien keer ademhalen en eruit", roept Staart jes vanaf de kant. Ik duik even onder water en voel hoe de kou als duizend naalden in mijn sla pen prikt. Tot ik weer aan wal gekrabbeld ben en mijn lichaam direct de kachel lijkt aan te zetten. Warmte. Warmte. Warmte. magazine 27 WG

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 85