Eberhard van der Laan: 'Ik blijf graag nog een poosje uw burgemeester' k 7 Niet alles is kapot in Aleppo. De vier generaties oude zeepfabriek van Najjar in het noorden van de geplaagde Syrische stad staat nog steeds overeind. Patijn was vijf maanden weg Wat kaas is voor Gouda, is zeep voor Aleppo. Een symbool ook van Ara bische verfijning; 3000 jaar geleden was deze uit olijf- en laurierolie geproduceerde zeep al een begrip. Met terugkerende kruisvaarders kwam het geurende blokje hygiëne in de middeleeuwen onze kant op. De laatste jaren is Aleppo vooral bekend van de stank van lijken en kruitdamp. Maar bij dat beeld plaatst zeepfabrikant Mohamed Manar Najjar een ferme kanttekening. Zijn stad is groter dan het gebombar deerde zuidoosten. Ja, zestig van de tachtig zeepfabrieken van vóór de oorlog zijn gestopt of in puin geschoten. Ja, de oorlog heeft ook bij hem in de familie doden en ver misten gebracht. Maar ondanks alles ging het werk door. Sterker, de zeep fabriek levert sinds kort ook weer aan Nederlandse klanten. „We hebben in het hoogseizoen nog steeds tachtig mensen in dienst die er zonder de in komsten een stuk beroerder aan toe zouden zijn." Vanuit het Franse Villeurbanne, vlakbij Lyon, vertelt Najjar dat de zeep uit Aleppo bij het culturele erf goed van zijn land hoort. De ambach telijk gemaakte en negen maanden gedroogde zeep werd al in de oudheid geroemd om zijn medicinale kwali teiten, bijvoorbeeld bij huidziekten. Een 'mes in de rug' is volgens Najjar nep-zeep 'uit Aleppo' die in Frankrijk en Tunesië wordt geprodu ceerd. „Een lachwekkend inferieur product dat wel profiteert van onze goede reputatie." Bestelbusjes „Onze productiewijze is nog steeds dezelfde", zegt de voormalige arts die om veiligheidsredenen zijn land in 2010 ontvluchtte en nu het grote dis tributiekantoor in Frankrijk runt. Tien mensen werken daar, de omzet in 2013 was 1,7 miljoen euro. Zijn broer bleef achter in Aleppo en runt daar de productie. „Het grote probleem was de zeep uit Aleppo te krijgen", vertelt Najjar. Vrachtwagens komen er niet meer door. Nu gaat de productie beetje bij beetje met bestelbusjes naar de Syrische havenstad Latakia, tot een container vol is." Vanuit Latakia wordt de zeep naar 27 landen vervoerd, waaronder sinds een paar maanden ook Nederland, via de keten Dille Kamille. „Deze zeep is een authentiek product met een bijzonder verhaal", zegt woord- Het ritueel van wassen gaat vooraf aaneen nieuw begin voerster Els van de Plas. Ze bevestigt dat de producent een deel van zijn winst wil inzetten voor hulp aan Syrische weeskinderen. Najjar ziet zeep uit Aleppo ook als een ander symbool. „Het ritueel van wassen is heel belangrijk in de Ara bische wereld en gaat vooraf aan een nieuw begin." Hoe ernstig het precies is, is nog onduidelijk, maar de diagnose die deze week werd gesteld bij Van der Laan (61) geeft 'weinig reden voor optimisme', zo schrijft hij. Dat klinkt vrij ernstig. Gistermiddag verscheen de brief van Van der Laan op de website van de gemeente. „Met deze brief breng ik u op de hoogte van slecht nieuws", schrijft de burgemeester. De gemeen teraad was vrijdagochtend al op de hoogte gesteld. De komende weken zal Van der Laan veel tijd in het Antoni van Leeu wenhoekziekenhuis doorbrengen, zijn taken en openbare optredens worden overgenomen door verschil lende wethouders. De longkanker is vooralsnog geen reden om te stoppen met werken. „Ik blijf graag nog een poosje uw burge meester", schrijft Van der Laan. Dat wil hij doen 'op een manier die recht doet aan de stad en aan het ambt.' Die zin verraadt zijn calvinistische taakop vatting, maar ook de mate waarin Van der Laan verknocht is aan zijn werk. Toen hij vorig jaar aankondigde een tweede termijn als burgemeester te ambiëren, beloofde hij het rustiger aan te gaan doen. Het harde werken trok een te grote wissel op zijn privéleven, zei hij. Dat moest anders. „Ik ga naar de voetbaltraining van mijn 7-jarige zoontje, ik zorg dat ik minimaal een aantal keer per week thuis eet en kook af en toe", zei hij toen. Zijn ambtena ren merkten er bar weinig van: Van der Laan is een onverbeterlijke work aholic. Laatste sigaret Een andere belofte hield wel stand. Op 1 januari 2016 zei Van der Laan tijdens de nieuwjaarsreceptie van de ge meente dat hij dat jaar nog zou stop pen met roken. De verstokte roker hield woord: in augustus drukte Van V Het lijkt erop dat de diagnose weinig reden geeft voor optimisme der Laan zijn laatste sigaret uit. Al eerder werd bij Van der Laan kan ker vastgesteld. In september 2013 bleek dat hij prostaatkanker had. Tij dens de behandeling van de kwaad aardige, maar niet uitgezaaide tumor bleef Van der Laan doorwerken. Vijf weken lang werd hij vroeg in de och tend bestraald, zodat hij rond 09.00 uur weer op het stadhuis kon zijn. Toen hij in de zomer van 2014 gene zen was verklaard, gaf hij in een café een feestje voor vrienden en familie. Maar in het openbaar sprak Van der Laan niet graag over zijn ziekte. „Ik ben er nog", was het afgepaste ant woord toen hem eind 2015 tijdens een gesprek met journalisten gevraagd werd naar zijn gezondheid. Dat bij Van der Laan opnieuw kan ker is vastgesteld, komt bij de meesten op het stadhuis als een verrassing. Af gelopen woensdag moest hij bij hoge uitzondering een raadsvergadering missen, pas gisteren werd duidelijk waarom. Hoe en wie de komende tijd zijn ta ken gaat overnemen, is nog onduide lijk. Wethouder Kajsa Ollongren (D66) is eerste locoburgemeester en het ligt voor de hand dat zij veel pro tocollair aangelegenheden voor haar rekening zal nemen. Wie de inhoude lijke dossiers overneemt, moet nog worden bezien. „Intussen ben ik in goede handen van mijn naasten en van het Antoni van Leeuwenhoekziekenhuis", sluit Van der Laan zijn brief af. TAKEN zaterdag 28 januari 2017 GO Aleppo wil weer 'de zeepstad' zijn Bob van Huët Aleppo A De zeepvloer wordt in de fabriek in Aleppo op traditionele wijze in blokken gesneden, fotoimageselect —Mohamed Manar Najjar Eberhard van der Laan heeft uitge zaaide longkanker. Hij blijft voorlo pig wel burgemeester van Amster dam, zo schrijft hij in een gisteren verschenen brief gericht aan alle 'lieve Amsterdammers'. Roelf Jan Duin Amsterdam A Eberhard van der Laan werkt voorlopig door. fotoanp Het is niet de eerste keer dat een burgemeester van Amsterdam ernstig ziek wordt tijdens zijn termijn. Schelto Patijn, burgemeester van 1994 tot en met 2001, nam in 1999 ruim vijf maanden ziekteverlof nadat bij hem kanker was ge constateerd. De representatieve taken van de burgemeester werden ver deeld onder de wethouders, maar wethouder Jaap van der Aa nam als locoburgemeester de hoofdtaken over. Hij voerde overleg met politie en openbaar ministerie, fun geerde als voorzitter van de gemeenteraad en commissies en zette dagelijks zijn hand tekening onder de besluiten die de gemeente nam. „Het was hard werken en heel veel lezen", aldus Van der Aa. Hij was ook degene die moest optreden bij eventuele rampen. Uiteindelijk kwam Patijn eind 1999 terug en kon Van der Aa verder als fulltime wethouder. Op 1 januari 2001 trad Patijn alsnog af, hij werd opgevolgd door Job Cohen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7